تحریم های صادراتی ایران می تواند به فعالیت روس ها در بازار بیلت قوت دهد

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

هفته دوم اردیبهشت ماه بازار بیلت سی آی اس در تعطیلات عید پاک و روز جهانی کارگر بود از این رو فعالیت زیادی رویت نشد. با توجه به اینکه عرضه کنندگان بیلت سی آی اس در تعطیلات به سر می بردند صادرات نیز فعالیت چندانی نداشته اند تنها شاهد چند معامله بودیم و به همین تبادلات محدود قیمتها ثابت ماند هرچند که به خاطر کاهشی که در بازار قراضه در ترکیه شاهد بودیم امکان تاثیرپذیری در قیمتهای بیلت سی آی اس وجود دارد. این در شرایطی است که در حال حاضر متوسط قیمت پیشنهادی حمل ژوئن 420 تا 425 دلار هر تن فوب است. البته بازار هم فعالیت چندانی نداشته است و تنها یک محموله 45 هزار تنی بیلت روسیه در 450 دلار هر تن سی اف آر معادل 425 دلار هر تن فوب به عربستان فروخته شد. در هفته گذشته نیز شاهد بودیم بیلت  صادراتی سی آی اس در ثبات نسبی بود. البته در منطقه منا کمی تقاضا دیده شد و معاملاتی نهایی گردید. میانگین قیمت بیلت صادراتی سی آی اس 420 تا 425 دلار هر تن فوب ثبت شده که نسبت به هفته قبل تغییری نداشت.

در هفته دوم اردیبهشت ماه بیلت سی آی اس در جنوب شرق آسیا نیز در ثبات نسبی بود و در بازه 460 تا 470 دلار هر تن سی اف آر نوسان داشت در برخی مبادی تا 5 دلار پایین تر هم درخواست هایی ارائه شد اما معاملات به مرحله نهایی نرسید. نهایتا هفته گذشته قیمت بیلت در بازار واردات جنوب شرق آسیا به دلیل فعالیت کم بازار  تا 5 دلار افت داشت و  460 تا 465 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد. به گزارش متال اکسپرت اگر تحریم ها فعالیت صادراتی ایران را محدودتر کند احتمالا عرضه کننده های روس در قیمت گذاری بیلت قدرت را در دست خواهند گرفت. 

در ترکیه نیز  در هفته دوم اردیبهشت ماه شاهد فعالیت بیشتر در بازار بیلت نسبت به میلگرد بودیم ولی همچنان حجم چشمگیری در معاملات دیده نشد. در بازار داخلی این کشور بیلت در همان مدت در بازه  440 تا 450 دلار هر تن درب کارخانه شنیده می شد ولی تقاضا در این محدوده کم بود بعلاوه اینکه بازار مقاطع هم تا حدودی در رکود به سر می برد و نتیجه آن نیز  تاثیر منفی در تقاضای بیلت است. در بازار وارداتی آن نیز پایین ترین قیمت پیشنهادی وارداتی بیلت در ترکیه در بازه 430 تا 435 دلار هر تن سی اف آر بوده و هر چند که پیشنهاداتی تا 5 دلار بالاتر هم داده شد. انتظار می رفت بیلت حمل ژوئن در ترکیه از 425 دلار هر تن سی اف آر بالاتر نباشد. در مقابل برای بازار صادرات نیز بیلت ترکیه اخیرا 430  دلار هر تن فوب شنیده می شد و در کنار آن شاهد بودیم میلگرد بازار راکدی را به خود دید به طوری که میلگرد صادراتی ترکیه در بازه  480 تا 485 دلار هر تن فوب ثبت شده بود هرچند که عرضه کنندگان به فروش با 5 دلار کمتر هم راضی بودند.

در نهایت هفته گذشته بیلت صادراتی ترکیه 10 دلار افت هفتگی داشت که به دلیل رکود بازار قراضه بود. در بازار داخلی آن نیز در همین بازه زمانی بیلت 5 دلار افت داشته 435 تا 445 دلار شد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (5 votes)

نظر شما چیست؟