تاثیر کاهش نرخ ارز بر بازار مقاطع / بازار داخلی کشش قیمتهای فعلی را ندارد

تب‌های اولیه

با توجه به اینکه دلار در کانال ۱۴هزارتومان در حال مقاومت است ظاهرا در بازار مقاطع و به خصوص میلگرد مقاومت از سمت مصرف دیده می شود و در کنار آن نبود تقاضا باعث کاهش مقاومت تولید کنندگان و ارائه تخفیف های بیشتر نسبت به روزهای گذشته شده است. مشکل فعلی بازار یک مقاومت دو طرفه است. مقاومت از طرف فروشنده و مقاومت از طرف خریدار ها که ظاهرا اینبار شرایط به نفع خریدار و مصرف کننده رو به تغییر است و قیمتها در حال عقب نشینی مجدد به کانال ۴۸۰۰ تومان هستند. علت مقاومت برخی کانال ها فروش محصولات صادراتی در کانالهای بالاتر از قیمت های داخلی است، اما بازار داخلی حتی کشش قیمتهای فعلی را هم‌ ندارد و کمبود تقاضا دلیل روشنی براین مطلب است. سیاست دستوری تعیین قیمت یکسان برای محصولات داخلی و صادراتی و منوط کردن صادرات به عرضه در بازار داخل موجب اشباع بازار داخلی و دلیل وضع فعلی است.

شاید کاهش قیمت محصول میلگرد باعث کاهش کانال مقاومتی شمش از ۴۳۰۰ به کانالهای پایین تر در روزهای آتی شود. در این شرایط امیدها به پایان ماه مبارک و ورود به خرداد ماه و پیک مصرف فولاد است.

این در شرایطی است که در هفته گذشته ما شاهد بودیم قیمت مقاطع روند نزولی داشت و علت نزول قیمت کاهش شدید نرخ ارز در وهله اول و در کنار آن کاهش صادرات و تقاضای داخلی بود با بهبود قیمت ارز روز چهارشنبه بازار شروع به ترمیم کرد و تا پایان با کاهش مداوم در این روز با افزایش 500 ریالی مواجه بود.  

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (2 votes)

نظر شما چیست؟