نوریان مدیرعامل شرکت چادرملو در نشست خبری امروز مطرح کرد:

بومی سازی، نهضتی خاموش در چادرملو

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

امروز نشست خبری شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

نوریان مدیرعامل شرکت چادرملو در این نشست عنوان کرد: به‌دنبال حضور در یک پروژه کنسانتره‌سازی در منطقه سنگان هستیم تا سهم فولاد خراسان را در این پروژه بخریم و آن را فاینانس کنیم. در شرایط فعلی نیز نه با تحریم مشکل داریم نه با تصمیمات مسئولان. سعی ما بر این است مشکلات را دوستان حل کنیم. این شرکت تلاش کرده خود را با شرایط وفق دهد، سهامداران عمده از ما راضی هستند، طی این سال‌ها به دور از حاشیه‌ها صرفا دنبال انجام کارهای اقتصادی خود بوده‌ایم.

وی افزود: در سال گذشته شمش فولاد نیز صادر کردیم و کماکان نیز صادر می کنیم. در طول سال های گذشته تنها سنگ آهن دانه بندی و به مقدار ناچیز صادر کرده ایم و صادراتمان در توسعه هزینه شده است. نیروگاه اردکان را نیز با همین صادرات اجرا نمودیم. در پروژه انتقال آب خلیج فارس فعال هستیم و تقریبا همه افزایش سرمایه‌ها را عملی کردیم و امیدواریم امسال شاهد رسیدن آب به کرمان و در مهر یا آبان سال آینده به اردکان باشیم.

نوریان تشریح کرد: مکران مشاور طرح احداث فولاد انتخاب شده و قرار است 10 میلیون تن فولاد تولید شود به علاوه اینکه کنسانتره مورد نیاز آن از معدنی که در استرالیا و به صورت مشارکتی به سایر شرکت های فولادی و معدنی راه اندازی خواهد شد تامین خواهد شد. در خصوص معدن سنگ آهن استرالیا جلسه ای در فکور صنعت داشتیم. در این پروژه فعال هستیم و مجوزهای لازم را هم گرفته ایم. چند مجوز در حوزه زیست محیطی باقی مانده که در حال اخذ آن هستیم. بنا بود فولاد هرمزگان هم جزو شرکای این پروژه باشد اما هنوز قطعی نشده است. در حال حاضر سهام چادرملو، گل گهر و فکور صنعت در این پروژه مساوی است.

مدیرعامل چادرملو بومی سازی را نهضتی خاموش در چادرملو دانست و افزود: ما در بومی سازی پیشگام بوده ایم و‌ بر این باوریم هر قطعه ای که قابل ساخت در داخل باشد در مجموعه چادرملو بومی سازی شود. بیش از ۱۱ هزار قطعه در این مجموعه بومی سازی شده است. چادرملو سرآمد هم شرکت ها در این نهضت بوده است. با چندین دانشگاه نیز مذاکراتی در این زمینه داشتیم. به تازگی شرکتی به نام راشا با همکاری چاردملو، گل گهر، گهر زمین و توسعه معادن با همکاری دانشگاه قرار است اقداماتی در زمینه بومی سازی و ساخت داخل انجام شود. همکاری با دانشگاه امیرکبیر برای تحقیقات گسترده تر خواهیم داشت.

نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو‌ اضافه کرد: سال‌هاست به دنبال اجرای پروژه احداث گندله‌سازی شماره ۲ چادرملو هستیم اما نتوانسته‌ایم مجوزهای آن را اخذ کنیم. اخیرا برای اجرای این پروژه مجددا فعال شدیم تا مجوزهای آن را دریافت کنیم.

وی افزود: در حوزه D19 قرارداد را برای ژئوفیزیک هوایی بسته ایم و برنامه ما این است که در ادامه به سرعت حفاری‌ها را آغاز کنیم و بعد طراحی معدن انجام شود. در این پروژه برنامه این است تا یک سال آینده به ماده معدنی برسیم. ذخیره D19 بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تن برآورد می‌شود که احتمال می رود در اکتشافات تفصیلی این رقم بیشتر شود.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (3 votes)

نظر شما چیست؟