بهمن‌آبادی، مدير محیط‌زیست، بهداشت و ايمني شركت ملي صنايع مس ايران در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد:

بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژي / طرح جامع آب در راستای بهره‌وری حداکثری استفاده از منابع آبی

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

بهمن‌آبادی، مدير محیط‌زیست، بهداشت و ايمني شركت ملي صنايع مس ايران در خصوص برنامه‌ها و اقدامات اجرا شده يا در پروسه اجرايي مجموعه شرکت در راستاي دستيابي به اهداف زیست‌محیطی و حركت به سمت صنعت سبز به معدن نامه عنوان کرد: اقدامات مؤثر و درخشانی مانند بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژي، طرح جامع آب در راستای بهره‌وری حداکثری استفاده از منابع آبی، احداث سيستم تصفيه زهاب باطله‌های معدني، مطالعه تراكم و تنوع پوشش گياهي، توسعه فضای سبز و کاهش آلاینده‌های هوا تا حد استاندارد و برنامه‌هایی برای رفع اثرات قبلی در محیط اطراف مجتمع‌ها در برنامه شرکت ملی صنایع مس انجام شده است.

بهمن‌آبادی  به صورت جزئی هرکدام از اقدامات مجموعه را تشریح کرد و گفت: با توجه به اینکه تنوع و پراکندگی شرکت ملی مس بسیار است به همین واسطه با بخش‌های مختلف محیط‌زیست در ارتباطیم و همین موضوع سبب تدابیر زیست‌محیطی متنوعی در عملکرد مجموعه شده است.

وی عنوان کرد: در خصوص هوا آلاینده‌ها به شکل ذرات و گازها تأثیر منفی می‌گذارند به همین خاطر شرکت ملی مس برای از بین بردن تأثیر منفی آن در خصوص غبار، در مجتمع‌های کرمان سیستم‌های غبارگیر و کاهنده غبار را نصب کرده و سعی بر آن است تا همواره این سیستم به بهینه شود. به همین واسطه در این مجموعه از یک سال گذشته در حد استاندارد قوانین زیست‌محیطی قرار گرفته‌ایم. بعلاوه اینکه تدابیر اندیشیده شده باعث شده بیش از 90 درصد کاهش غبار در منطقه خاتون‌آباد داشته باشیم. آلاینده هوایی دیگر، گازها خصوصاًSO2 است که با تغییر تکنولوژی ذوب برای بهره‌وری بالاتر میزان گازهای تولید افزایش یافت که راه‌اندازی کارخانه اسید را به صرفه کرد که راه‌اندازی این کارخانه عملاً در فاز هوا آلاینده‌ای ندارد و کاملاً پاک‌شده‌ایم. البته در کنار راه‌اندازی کارخانه از سیستم‌های غبارگیر هم به این منظور استفاده شده است.

مدير محیط‌زیست، بهداشت و ايمني شركت ملي صنايع مس ايران در ادامه عنوان کرد: با توجه به اینکه پروسه تولید مس، آب بر هست ما با طرح جامع آب با انواع روش‌ها توانستیم بیش از 80 درصد آب مصرفی را بازگردانی کنیم که این سبب کم کردن مصرف آب تازه شده است. بعلاوه اینکه ما در پروژه انتقال آب خلیج‌فارس مشارکت داریم.

وی اضافه کرد: در مورد موضوع خاک و گیاه نیز پایش آلودگی اطراف را به‌صورت مستمر انجام می‌دهیم. در منطقه سرچشمه مبارزه با آفت لانتوسو چندین هکتار کاشت گیاهان متناسب با اقلیم در حال اجراست.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (8 votes)

نظر شما چیست؟