بررسی وضعیت گروه فلزات اساسی در بازار سرمایه؛ سایه‌ تورم و کرونا برچشم‌انداز سهام فولادی‌ها

تب‌های اولیه

سایه‌تورم و کرونا برچشم‌انداز سهام فولادی‌ها

علی ابتهاج تحلیل‌گر بازار سرمایه عنوان کرد:طی رشد چند ماه اخیر در بازار سرمایه، یکی از صنایعی که کمتر از انتظار ظاهر شده بود صنعت فلزات اساسی بود. این گروه که به‌طور غالب از فولادسازان و تولیدکنندگان مس و روی تشکیل شده، پتانسیل های زیادی دارند که به نظر می‌رسد ارزش‌های خود را به بازار تحمیل ‌می‌کنند.

تاثیر تورم و رشد دلار بر گروه فلزات

مهم‌ترین عامل وضعیت تورمی موجود در کشور و رشد ارزش دلار است. هرچند بخش عمده محصولات این شرکت‌ها در داخل مصرف می شود اما نرخ های داخلی هم ضریبی از قیمت های جهانی است که بر اساس دلار محاسبه می شود و فارغ از حجم قابل قبول صادرات در این گروه، مصارف داخلی هم بر پایه قیمت های جهانی محاسبه می‌شود. بنابراین رشد قیمت دلار که  در ماه‌های اخیر بسیار واضح بوده و روند آتی آن نیز طبق نظر اغلب کارشناسان شیبی صعودی خواهد داشت اثر بسیاری بر سود شرکت های این گروه خواهد داشت. اثر این رخدادها را به راحتی می توان در معاملات بورس کالا یافت، رقابت رو به بالا برای محصولات فلزی و قیمت های صعودی که خریداران برای ماه های آینده پیشنهاد می‌دهند، خود نشان دهنده روند رو به رشد مبالغ فروش این شرکت‌ها است.

اثر کوتاه‌مدت کرونا بر بازار فولاد جهان

ریسک‌هایی که این صنایع را تحت تاثیر قرار می‌دهد اول بحث تحریمها است که طبق شواهد راه‌های عملی برای دور زدن آن و فروش صادراتی محصولات فلزی برقرار است و بر اساس خروجی شرکت‌ها این فروش‌ها فعلا در جریان است و حداقل در کوتاه مدت خطری از این سمت احساس نمی‌شود. نکته دوم تشنج در بازارهای جهانی به دلیل شیوع بیماری کروناست که ترس زیادی در بازارها ایجاد کرده و باعث افت‌های هیجانی در بازارهای جهانی شده است. چین که بزرگترین خریدار و مصرف‌کننده محصولات فلزی و معدنی است بعد از چالش کرونا و محدودیت شدید در فعالیت های این کشور به‌دلیل قرنطینه‌ها و مسائل مرتبط با کرونا، موجب تاثیر منفی خاص در بازارهای جهانی و کاهش تقاضا شده و در مراحل بعد نفوذ بیماری به اروپا و آسیا وضعیت بازارهای آنها را نیز متلاطم کرده است. این موضوع و افت قیمت‌ها می تواند فشار بسیاری بر این صنایع ایجاد کند.

هرچند در کشور ما رشد دلار این افت‌ها را می تواند خنثی کند اما از یک نکته نباید غافل بود که این وضعیت پایدار نیست و به محض انتشار اخباری  از کنترل بیماری و یا کاهش ریسک آن، بازارها می توانند در کوتاه زمانی به وضعیت عادی خود بازگردند و منطقا نمی‌توان تاثیر منفی کرونا بر بازارهای جهانی را یک تاثیر بلند مدت تلقی کرد. این امیدواری وجود دارد که وضعیت قیمت های جهانی در فاصله زمانی کوتاهی به شرایط عادی و مطلوب خود بازگردد.

سیگنال‌های مثبت گروه فلزات در بازار سرمایه

از منظر تکنیکال نیز این گروه که از جامانده های رشد اخیر بازار است، سیگنال های صعودی مناسبی را طی هفته های گذشته صادر کرد و شاخص این گروه با شکست سقف کانال صعودی خود موفق شد به هدف اولدر ۳۲۷۸۰۰ واحدی برسد و سپس با عبور از آن هدف ۳۷۴۰۰۰ پیش روی شاخص فلزات اساسی قرار گرفته است. هرچند در حال حاضر این گروه با توجه به افت قیمت های جهانی و اصلاح دلار طی هفته اخیر، رو به اصلاح نهاده، اما تا زمانی که حمایت ۳۲۷۸۰۰ حفظ شود همچنان هدف شاخص فلزات اساسی در ۳۷۴۰۰۰ قرار خواهد داشت. پس از حمایت ۳۲۷۸۰۰ ، کلیدی ترین حمایت در محدوده ۳۰۴۰۰۰ واحدی قرار دارد که شکست آن می تواند روند صعودی گروه را مختل کند. از سوی دیگر عبور از مقاومت ۳۷۴۰۰۰ واحدی می تواند اهدف بسیار جالبی  برای گروه به ارمغان آورد که دنبال کردن گروه فلزات اساسی را در شرایط فعلی جذاب می‌کند.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟