سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

برای زنجیره فولاد برنامه‌های بلندمدت زیادی تنظیم شده که تأمین مواد اولیه آن نیز باید در نظر گرفته شود/ مخالف ارزآوری نیستیم اما ایجاد ارزش‌افزوده و اشتغال اولویت ماست / نمی‌خواهیم در آینده از صادرکننده سنگ‌آهن به واردکننده تبدیل شویم

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

شعار خام فروشی ممنوع مدت‌های زیادی است که از تداخل منافع فولادی‌ها با مجموعه‌های تولیدکننده سنگ‌آهن حکایت دارد. مجموعه‌های تولیدکننده سنگ‌آهن نگران  تأمین نقدینگی خود هستند و در شرایط فعلی صادرات را راه چاره برای برون‌رفت از تعطیلی خود می‌دانند . از طرف دیگر تولیدکنندگان فولاد با سرمایه‌گذاری‌هایی که برای برپایی و تداوم خود داشته‌اند نگران تأمین مواد اولیه در سالهای آتی هستند و به دنبال بستر امنی برای تولید خود در آینده می‌گردند، نتیجه این شده است که وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد جدیدی را به هیئت دولت ارائه کرده است تا طبق آن سنگ‌آهن و مشتقات آن از اول مهرماه مشمول عوارض صادراتی ۲۵ درصدی خواهد بود که البته این پیشنهاد تاکنون به تصویب هیئت دولت نرسیده است. در این خصوص گفتگویی با سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی داشتیم.

امیری در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد: اولین موضوع این است که در حال حاضر هم کمبود سنگ‌آهن داریم اگر در تأمین دچار مشکل نبودیم، مجموعه‌هایی همچون ذوب‌آهن برای سنگ‌آهن دچار مشکل نبودند، اما با فرض تأمین داخل هم نباید صرفاً به آنالیز زمان حال بسنده کرد. برای زنجیره فولاد برنامه‌های بلندمدت زیادی تنظیم شده که تأمین مواد اولیه آن نیز باید در نظر گرفته شود. از سال 91 تاکنون از صادرات 21 میلیون تن به 8.5 میلیون تن برای سنگ‌آهن رسیده‌ایم چراکه تأمین زنجیره اولویت ماست. مورد مهم دیگر این است که مواد خام ارزش‌افزوده بسیار پایین‌تری نسبت به محصولات فولادی دارد، زمانی که سنگ‌آهن با رقم 50 دلار و محصول نهایی با 500 دلار صادر می‌شود چرا باید این ارزش‌افزوده 10 تا 12 برابری نادیده گرفته شود، بعلاوه اینکه این زنجیره ایجاد اشتغال می‌کند و حفظ تأمین آن شغل‌های ایجادشده را از معرض تهدید درمی‌آورد وگرنه ما مخالف ارزآوری نیستیم.

وی در پاسخ به این سؤال که برای مجموعه‌ای همانند ذوب‌آهن مشکل تأمین سنگ‌آهن وجود دارد یا بدقولی‌های بازپرداختشان ایجاد مشکل کرده است عنوان کرد: متأسفانه ذوب‌آهن مانند فولاد مبارکه نگاه ملی ندارد و مدیریت‌های قبلی با تصمیمات مقطعی و عدم برنامه‌ریزی درست مالی سبب بروز این مشکلات شده‌اند. ما هم معتقدیم این مجموعه باید به بازپرداخت‌های خود متعهد باشد، مجموعه‌هایی هم که تأمین مواد اولیه این مجموعه را به عهده داشته‌اند نیاز به درآمد خود برای بقا دارند و مدافع حقوق آن‌ها هستیم.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی افزود: سرمایه‌گذاری‌هایی که از ابتدای زنجیره تا انتهای آن انجام‌شده برای کوتاه‌مدت نیست که بخواهیم برای ارزآوری و تأمین سرمایه یک بخش آن را هدر دهیم. مقام معظم رهبری هم تأکید بر عدم خام فروشی دارد و آقای جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور هم تأمین داخل را بر صادرات ارجح اعلام کرده است.  

این مقام مسئول به اعداد و ارقام بررسی‌شده اشاره کرد و گفت: تاکنون ذخیره سنگ‌آهن 2.7 میلیارد تن برآورد شده و اگر اکتشاف جدیدی صورت نگیرد با افق 1404 و نیاز حدود 150 میلیون تنی برای هر سال تا آن زمان، حدود 800 میلیون تن از ذخیره تا افق مصرف شده و باقی‌مانده آن تا چند سال بعد جوابگوست که درنهایت تا حدود ده سال آینده ما را از یک صادرکننده به واردکننده سنگ‌آهن تبدیل خواهد کرد و سبب خواهد شد تمام سرمایه‌گذاری‌هایی که برای تکمیل زنجیره شده است از بین برود چراکه اولین و مهم‌ترین اساس تداوم تولیدشان وابسته به تأمین سنگ‌آهن به‌عنوان مواد اولیه است. این موضوع هم باید در نظر گرفته شود که طرح‌های زیادی در تکمیل زنجیره حدود 40 تا 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند که در آینده نزدیک به زنجیره می‌پیوندند و نیازمند مواد اولیه هستند. در نهایت تمام این مجموعه‌ها نیاز رو به افزایش سنگ‌آهن در سالهای آتی را نشان می‌دهند که از امروز باید به فکر آن بود.

امیری در آخر خاطرنشان کرد: به این موضوع هم باید اشاره کنم که تأکید عوارض ما روی سنگ‌آهن مگنتیت است که بیشتر نیاز داخل است و هماتیت که کاربرد آن‌چنانی در داخل ندارد برنامه مجزای صادراتی خواهد داشت و برای آن نیز برنامه‌ریزی‌های خواهیم داشت.

امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟