سجاد غرقی، نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان محصولات معدنی در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

با هدف توسعه فعالیت SMEها در حوزه معادن و صنایع معدنی در دوران رکود حقوق دولتی از بنگاه‌های کوچک و متوسط گرفته نشود/ حقوق دولتی از بنگاه‌های کوچک و متوسط به عنوان بدهی معوق بعد از درآمدزایی دریافت شود

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

با توجه به شرایط کنونی و رکود اخیر، باید سعی شود موارد قابل کنترل توسط دولت رفع شود تا شرایط برای معادن تسهیل شود. یکی از این موارد حقوق دولتی است. معدنکاران با ۲ مشکل اساسی در نحوه دریافت حقوق دولتی روبه‌رو شده‌اند، پایه حقوق دولتی در سال ۹۶-۹۷ افزایش پیدا کرده است. بعلاوه اینکه محاسبه حقوق دولتی بر مبنای ظرفیت اسمی پروانه است. درحال‌حاضر معادن در شرایط رکود هستند و بسیاری از آنها با نیمی از توان خود کار می‌کنند. معادنی که ظرفیت سالانه ۵۰۰ هزار تن دارند، در بهترین حالت با نیمی از توان فعالیت می‌کنند و تعداد محدودی از معادن خصوصی با ظرفیت اسمی فعالیت دارند. آنچه می‌توان پیگیر آن بود، تغییر نرخ پایه حقوق دولتی است و دریافت این حق باید بر مبنای تولید واقعی محاسبه شود. سازمان‌های متولی دولتی باید کاری کنند تا کار معدنی، تسهیل شود. با این نوع رفتارها اراده‌ای برای رونق تولید وجود ندارد. بخش معدن پرظرفیت است و باید به آن اهمیت داده شود.

وی افزود: به عنوان راهکار  و با هدف توسعه فعالیت SMEها در حوزه معادن و صنایع معدنی که می‌تواند مورد توجه مسئولان قرار بگیرد، لازم است که در دوران رکود حقوق دولتی از بنگاه‌های کوچک و متوسط گرفته نشود. به عنوان مثال می‌توان بسته‌ای طراحی کرد تا زمان خروج اقتصاد از رکود، حقوق دولتی از بنگاه‌های کوچک و متوسط گرفته نشود و به عنوان بدهی این بنگاه‌ها به زمان دیگری موکول شود و به شکل بدهی معوق بعد از درآمدزایی دریافت شود. 

این کارشناس معدن تصریح کرد: در شرایط رکود و تحریم قرار داریم و اولویت ما حفظ ظرفیت موجود و اشتغال است.افزایش حقوق دولتی معادن و حذف معافیت مالیاتی آنها هوشمندانه‌ترین تحریم‌های داخلی در بخش معدن کشور است.بخش معدن ۹ میلیارد دلار ارزآوری داشته و ۲۱ درصد صادرات غیر نفتی کشور را شامل می‌شود. 

غرقی بیان کرد: حکمرانی بخش معدن دچار اختلال جدی است. یکی از دلایل هم اینکه این ساختار مربوط به گذشته است و نیاز به حضور و سهم مشارکت بیشتر تشکل‌های معدنی دارد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (13 votes)

نظر شما چیست؟