اکبریان رییس انجمن سنگ آهن ایران در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

با عملکرد خوب کنسانتره و گندله سازی ها نیاز به صادرات سنگ آهن محسوس نبود/ در محدودیت صادرات، عدم تقاضای برخی اقلام در داخل لحاظ شود

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

امروز مصاحبه ای از سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت ، معدن و تجارت منتشر شد که طبق گفته های ایشان این وزارتخانه موافق خام فروشی نیست و در سال رونق تولید بنا را بر این گذاشته تا مواد معدنی را در داخل کشور به ارزش افزوده تبدیل و سپس صادر کنیم. طبق این نظرات قطعا شرایط برای صادرات در بخش سنگ آهن و مواد اولیه سختگیرانه خواهد بود. در این خصوص گفتگویی با رییس انجمن سنگ آهن ایران داشتیم.

مهرداد اکبریان در خصوص این موضوع در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد: در سال گذشته با توجه به اینکه کنسانتره و گندله سازی ها خوب عمل کرده اند نیاز به صادرات در سنگ آهن نبوده و بیشتر خوراک تولید داخلی شده است. طبیعی است اگر بنا باشد محدودیت صادراتی اعمال شود باید در همین بخش که نیاز داخلی است باشد.

وی گفت: البته باید به این نکته اشاره شود که با توجه به تکمیل کل زنجیره فولاد در حال حاضر واحدهای این بخش به لحاظ تامین مواد اولیه با مشکل مواجه نیستند، البته در برخی نواحی این امکان وجود دارد که تعادلی میان تولید کنسانتره و گندله وجود داشته باشد اما بحث کمبود مطرح نیست.

رییس انجمن سنگ آهن ایران در ادامه عنوان کرد: زمانی که سنگ اهن تقاضای داخلی داشته باشد نیازی هم به صادرات دیده نمی شود و قطعا تولیدکننده ها با شرایط فعلی اولویت خود را تامین داخل قرار می دهند.

وی تصریح کرد: البته برخی سنگ اهن ها با درجه ناخالصی متفاوت نیاز داخل نیست و در صورت استخراج تقاضایی ندارد اگر اعمال محدودیت های صادراتی بر این موارد هم باشد ضربات شدیدی بر بدنه این بخش وارد خواهد شد. به همین خاطر در اعمال محدودیت ها باید نیازسنجی داخلی مدنظر باشد و سپس برای قوانین اقدام شود.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران به سیاست‌های داخلی کشور پرداخت و گفت: نظر ما این است سیاست های دولتی در برخورد با صادرکنندگان سنگ آهن مقطغی نباشد برای نمونه در صورت افزایش بهای جهانی و ایجاد حاشیه سود، دولت با عوارض صادرات، حقوق دولتی، ارزش افزوده، مالیات و مانند اینها از تولیدکننده و صادرکننده این افزایش مقطعی بهای جهانی را محلی برای ایجاد درآمد جدید قلمداد نکند چراکه این درآمدها برای صادرکننده و تولیدکننده، درآمدهای موقتی است و پس از پایان بازه زمانی کوتاهی که در آن قیمت‌ها بالا رفته ، تولیدکننده و صادرکننده منبعی برای تامین ارقامی که دولت در دوران افزایش قیمت‌ها وضع کرده بود، ندارد.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (13 votes)

نظر شما چیست؟