مرد تریبون معدنی و صنایع معدنی آسیا در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد:

با اتمام عید شکوفه های چین بازار سنگ آهن و فولاد مثبت خواهد شد

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

پایان سال 2018 میلادی در بازار سنگ آهن جهانی با اراده چین و به وسیله سیاست گذاری های این کشور در حوزه فولاد و سنگ آهن تعیین شد و در همین راستا پیش بینی ها و برآوردهای منطقی نیز نشان می دهند این کشور به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده و مصرف کننده سنگ آهن و فولاد جهان در حال تاثیرگذاری و ایفای نقشی مهم در بازارآهن و فولاد است. در واقع این کشور با یک تصمیم هرچند کوچک می تواند بر حال و آینده این بازار و حتی سهام شرکت های تولید کننده سنگ آهن در اقصی نقاط دنیا تاثیر بگذارد.
در حال حاضر نیز چین به استقبال تعطیلات طولانی مدت می رود که بازار را مجددا متاثر خواهد کرد.
دکتر کیوان جعفری طهرانی، کارشناس ارشد بازارهای جهانی فولاد و سنگ‌آهن در این خصوص به معدن نامه عنوان کرد: چينی ها تعطيلات عيد شکوفه ها را زودتر از موعد سال گذشته به علت جابجایی تقویم قمری اغاز می کنند. امسال اين تعطيلات که در بازه زمانی 4  الی 11 فوريه (15 تا 22 بهمن) است، اما بطور کلی آنها تعطيلات خود را زودتر در تاریخ اول فوریه آغاز کرده و بناست تا 14 فوريه در تعطيلات باشند. که حدود دو هفته بازار چین در تعطیلات به سر خواهد برد.
وی افزود: بازار تا حدی قبل و بطور کامل بعد از تعطیلات عید شکوفه ها به سه شکل قابل بررسی است. در وهله اول بررسی تکنیکال این موضوع به سبب مطالعه سوابق گذشته و روند برخورد بازار در مدت زمان مشابه است که نشان می دهد طی هشت سال گذشته به جز سال 2017 همواره بازار پس از تعطیلات عید شکوفه ها مثبت بوده است. به لحاظ بررسی فاندامنتال نیز که تاثیرات عوامل متعدد بیرونی ازجمله رشد اقتصادی، مصرف سرانه، تولید ناخالص داخلی و غیره است ما شاهد توافق آمریکا و چین هستیم که خود به خود تاثیر مثبت روی عوامل فوق الذکر خواهد داشت.
تحلیل سومی که اکثر افراد از آن غافل هستند؛ تحلیل رفتاری یا Behavioral Analysis هستش که در حال حاضر ما شاهد دو موضوع مهم هستیم، طوفان استرالیا و تخریب سد باطله معدن سنگ آهن Mina Feijao . این سد که در ایالت Minas Gerais متعلق به شرکت واله است. قطعا بر بازار سنگ آهن تاثیر خواهد گذاشت و این تاثیر در جهت افزایش تقاضا خواهد بود و بازار سنگ آهن را مثبت خواهد کرد. به لحاظ بررسی و تحلیل رفتاری نیز که الگوی رفتار مصرف کننده را بررسی می کند ، همواره زیانی در عرضه، تقاضاکننده را به لحاظ فکری به امکان کمبود عرضه می اندازد و رفتاری که از خود نشان می دهد افزایش تقاضاست در شرایط فعلی نیز به واسطه طوفان در استرالیا و تخریب سد در برزیل، تقاضاکنندگان را به تقاضای بیشتر و حتی احتکار در صورت عدم نیاز سوق می دهد.
کارشناس ارشد بازارهای جهانی فولاد و سنگ‌آهن تصریح کرد: بیشتر تجار، بازرگانان و تحلیل گران بازار به افزایش قیمت محصولات بالادستی، میانی و حتی پایین دستی چرخه فولاد بعد از تعطیلات عید شکوفه ها در چین خوشبین هستند. به نظر من نیز طبق تمام بررسی هایی که به آن اشاره کردم، بعد از تعطیلات بازار مثبت خواهد بود تاثیر عوامل رفتاری هم مزید بر علت شده و با توجه به اینکه همواره بازار در فوریه مثبت بود و تا اوایل مارس هم ادامه داشت، این بار با تخریب سد در برزیل این جو مثبت تا اواخر مارس پیش خواهد آمد و شاهد افزایش قیمت سنگ آهن، کنسانتره و گندله خواهیم بود. بازار فولاد هم همین شرایط را خواهد داشت و مثبت می شود، اما همواره تاثیرات بازار محصولات بالا دستی (سنگ آهن، کنسانتره و گندله) بعد از مدت زمان چند هفته ایی بر قیمتهای محصولات میانی و پایین دستی فولاد نمود پیدا می کند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟