معاون فروش ذوب‌آهن در گفتگو با معدن نامه:

بازار زنده و پویاست باید حرکت‌ها و تصمیمات در آن به‌روز باشد

تب‌های اولیه

کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد به همت انجمن تولیدکنندگان فولاد بسیاری از مشکلات بخش خصوصی را به گوش دولت می‌رساند در نشست اين بار نیز مسائل مهمی بررسی شد که یکی از موارد مهم آن در خصوص مقاطع طویل نتیجه مثبت داشت و در بقیه موارد نیز به جلسه بعدی موکول شد که در صورت تائید، تأثیر بسیار مثبتی بر بازار فولاد خواهد داشت.
پیشنهاد این موضوع که صادرات مقاطع طویل فولادی برای تولیدکنندگان آزاد شود به وزیر داده شده بود و طبق جلسه آخر اعلام شد صادرات این محصولات برای تائید از شکل محموله به محموله حذف شود و لیست صادرکنندگان مجاز مقاطع طویل فولادی برای بازه زمانی ۳ ماهه باشد و در همین بازه کنترل از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شود. در خصوص عرضه در بورس کالا نيز به‌منظور تغییر کف عرضه هم پیشنهاداتی داده شد که مشخصاً در خصوص واحدهای نوردی این تغییر را داشته باشیم که نتیجه آن به جلسه بعد موکول شد.
محسني، معاون فروش ذوب‌آهن در خصوص فعاليت كميته تخصصي تنظيم بازار فولاد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های اخیر را با هدف کنترل قیمت‌ها به نفع مصرف‌کنندگان نهایی ابلاغ کرده‌اند اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده و این رویکرد فقط موجب وارد آمدن فشار بر واحدهای فولادی عرضه‌کننده در بورس کالا شده و تجار را از عرصه دور کرده، کمیته تخصصی برای تنظیم بازار کمک خواهد کرد تا شرایط را به مکانیزم های تعریف‌شده در بورس نزدیک کرده و فضا برای ورود تجار تسهیل شود، چراکه مصرف‌کننده‌ها نیز به دلیل رانت بین قیمت بورس و بازار تمایل به خرید داشتند و تسویه قیمتی بین این دو بخش این تمایل را هم از بین برده است. به همین خاطر امیدواریم به‌واسطه کمیته تخصصی تنظیم بازار، نظم و اصول تجاری تا حدودی به بازار برگردد.
محسنی افزود: با توجه به اینکه بازار زنده و پویاست باید حرکت‌ها و تصمیمات در آن به‌روز باشد، این در حالی است که انتظار برای تائید نتیجه جلسه‌ها پروسه حداقل یک ماه و نیمه را پشت سر می‌گذارد و درگیر بروکراسی‌های زمان‌بر می‌شود اما بازار نیازهای جدید با تصمیمات به‌روز و جدید را می‌طلبد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (10 votes)

نظر شما چیست؟