بازار در انتظار تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن / چراغ سبز وزارت صمت به کاهش دخالت در بازار فولاد و افزايش حجم صادرات محصولات فلزی

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه
در اواخر ارديبهشت ماه شاهد بوديم با توجه به اينكه سه روز آخر هفته قيمت ارز نزولي بود قيمت ميلگرد كمي افزايشي شد هرچند كه ابتداي هفته اينگونه نبود علت این نوسان برخورد وزارت صمت با صادرات بود، اما در آخرين روزهاي ارديبهشت شاهد خبر خوبي براي بازار بوديم. خبر بازار متشكل ارزي هم شرايط را تحت تاثیر قرار داد که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه باعث خواهد شد تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. 
اما اگر به دنبال یک جمع بندی کلی از وضعیت فعلی بازار باشیم شاید این دو بند کافی باشد.ایجاد آرامش نسبی در بازار سکه وارز به دو دلیل؛ يكي رفع نگرانی از احتمال یک درگیری نظامی در منطقه( همانطور که دو طرف ایران وآمریکا برآن تاکید کردند) که اثر مستقیم کاهشی در این دو حوزه داشته است و دوم راه اندازی احتمالی بازار متشکل ارزی در چند روز آینده که احتمالا اثر مطلوبی در افزایش  ورود حجم دلار صادراتی به کشور خواهد داشت. اما نکته مهم و اثر گذار اینکه شنیده های غیر رسمی از احتمال دو تغییر در عرضه های آتی بورس فلزات(با توجه به افزایش نرخ دلار نیمایی) خبر می دهند. اول؛احتمال افزایش قیمت پایه شمش و مقاطع فلزی در عرضه های آتی نسبت به سطوح فعلی. با توجه به افزایش نرخ دلار نیمایی(طبق مصوبه قبل نرخ میانگین عرضه شمش داخلی از حاصلضرب نود درصد نرخ شمش Cis در نرخ دلار نیما به دست می آمد) . اکنون با توجه به افزایش حدود هزار تومانی نرخ نیما ، به نظر می رسد افزایش نرخ پایه در روزهای عادی بعید نیست.
دوم؛ عدم الزام احتمالی اجرای بخش نامه های قبلی ستاد تنظیم بازار (که به صورت زیر نویس در کلیه عرضه ها ذکر می شد)برای تولید کنندگان شمش ومیلگرد که محتوی آن الزام به عرضه هفتگی ومرتب این شرکت ها در بازار داخل بود.
اگر این دو مطلب صحت داشته باشد ودر عرضه های آتی شاهد اجرای آن باشیم، شاید بتوان آنرا به معنای چراغ سبز وزارت صمت به کاهش دخالت در بازار فولاد وافزایش حجم صادرات محصولات فلزی دانست. هرچند که این شنیده ها هنوز توسط هیچ منبع رسمی تایید نشده است. فراموش نکنید هدف نهایی بازار متشکل ارزی نزدیک کردن نرخ دلار بازار و نرخ نیمایی به منظور افزایش حجم  صادرات و افزایش حجم ورودی دلار صادراتی به کشور است.
در ادامه شاهد روند نزولي قیمت شمش بوديم. این کاهش قیمت دو علت اساسی داشت، اول رکود فصلی، که به علت تعطیلات بازار با کسادی روبروست. دوم روند نزولی قیمت ارز و امیدواری نسبت به امکان مذاکره با امریکا.
احتمال امکان مذاکره با امریکا پس از روشن شدن سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران باعث روند کاهشی حجم معاملات شد. بازار در شرایط فعلی ترجیح می دهد به انتظار بماند تا ببیند طرفین حاضر به مذاکره هستند یا نه ؟ تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن بازار هم حالت انتظار را ادامه خواهد داد. هفته گذشته نيز بازار در تعطيلات فطر به سر ميبرد و شاهد تغييرات چنداني نبوديم.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟