بازار خارجی محصولات فولادی در هفته ای که گذشت؛

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

پیش بینی جو مثبت پس از عید شکوفه ها

در هفته آخر دی ماه قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد که نوساناتی را در طول هفته داشت نهایتا با مقدار جزیی رشد قیمت داشت و نهایتا در چین75.20 دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد. وضعیت بازار پس از تعطیلات سال نو چین روشن نیست از این رو اغلب ترجیح دادند به طور جدی معامله نکنند و تا پس از تعطیلات فوریه منتظر بمانند. هرچند که همواره بعد از تعطیلات چین شاهد جو مثبت در بازار سنگ اهن و در ادامه ی آن بازار فولاد بوده ایم.

هفته گذشته نیز سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین ابتدا کمی کاهش داشت ولی تا پایان کمی رشد داشت. با توجه به تعطیلات عید شکوفه ها انتظار می رود بازار پس از تعطیلات مثبت شود، چشم انداز بازار فولاد مثبت است و انتظار می رود تقاضای سنگ آهن پس از تعطیلات فوریه در چین بالا برود. این موضوع همواره در چین تکرار شده تقاضا تا انتهای فوریه بالا بوده است، این بار شکستن سد در برزیل و طوفان در استرالیا هم شرایط را تشدید کرده و با این طرز فکر که امکان کاهش عرضه وجود دارد تقاضاکنندگان را به افزایش خرید و حتی احتکار در صورت عدم نیاز ترغیب می کند. به همین خاطر بازار بعد از عید شکوفه ها بیش از پیش مثبت خواهد شد.

بهبود در بازار بیلت

در هفته آخر دی ماه شاهد تغییراتی در بازار بیلت بودیم. فعالیت بازار بیلت سی آی اس به تدریج مثبت شد و تقاضا در خاورمیانه و آسیا بهبود داشت و به افزایش فروش عرضه کننده ها کمک کرد. کارخانه ها توانستند تناژ بالایی از تولید فوریه خود را پیش فروش کنند و جو بازار بهتر شد. در بازار داخلی چین نیز قیمت بیلت 4 دلار در هر تن رشد داشت. بیلت صادراتی چین نیز 15 دلار بهبود یافت. بیلت صادراتی ترکیه نیز 415 تا 420 دلار هر تن فوب بود.

هفته گذشته نیز بیلت صادراتی چین 2 دلار افت قیمت را داشت و 458 دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت بیلت در بازار داخلی چین هم با نوساناتی 501 تا 517 دلار هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده شد.

بیلت صادراتی سی آی اس هم حدود 12 دلار رشد قیمت هفتگی داشت و بیلت صادراتی ترکیه نیز با نوسانات 5 دلاری بهبود داشت. در نهایت برای هفته های آتی با توجه به تعطیلات در چین و روند بازار در تمامی سالهای گذشته پس از تعطیلات که مثبت بوده، جو مثبت را متصور هستیم.

افت پیاپی در قیمت مقاطع صادراتی سی آی اس

بازار داخلی اروپا و بازار آمریکا مدت طولانی است که در ثبات قیمتی است. میلگرد در بازار داخلی اروپا حدود 525  یورو هر تن درب کارخانه و در بازار امریکا 698 دلار هر شورت تن درب کارخانه است. 

میلگرد صادراتی ترکیه در هفته انتهایی دی ماه 443  تا 450 دلار هر تن فوب ثبت شد که ثبات داشت و در هفته گذشته با 5 دلار افت قیمتی به  435 تا 445 دلار هر تن فوب رسید.

در جنوب شرق آسیا هم میلگرد صادراتی 465 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که کمی افت قیمت را داشت.

با توجه به اینکه در هفته انتهایی دی ماه جو منفی بازارهای جهانی فولاد قیمت مقاطع صادراتی سی آی اس را نزولی نگه داشته بود میلگرد صادراتی سی آی اس 17.5 دلار افت داشت و 435  دلار هر تن فوب دریای سیاه ثبت شد. در ابتدای بهمن ماه نیز با افت مجدد 5 دلار هر تنی نهایتا 430 دلار هر تن فوب ثبت شد.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟