بازار خارجی محصولات فولادی در هفته ای که گذشت؛

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

بهبود در بازار سنگ آهن

در نیمه اول دی ماه با توجه به جو حاکم در چین برای شروع سال نو میلادی، تمایل به خرید بالاتر بود و انتظار می رفت به دلیل تعطیلات فوریه خرید ها  به صورت نقدی انجام شود به همین ترتیب بازار مثبت بود و این شرایط با اعلام پایین آمدن نرخ ذخیره قانونی بانک مرکزی چین بهتر هم شد. به طوریکه قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد از 73 دلار هر تن خشک سی اف آر با 2 دلار بهبود به 75 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید، البته این روند در انتهای هفته تا حدودی تغییر کرد.  

ثبات در بازار بیلت

در نیمه ابتدایی دی ماه با آغاز سال نو میلادی بازارهای بیلت تکاپوی چندانی نداشت. بازارهای بیلت هفته دوم ژانویه نیز فعالیت زیادی نداشتند. بیلت صادراتی سی آی اس در هفته دوم دی ماه با 7.5 دلار افت قیمت هفتگی 405 دلار و در هفته سوم دی ماه با 5 دلار کاهش مجدد به 400 دلار هر تن فوب رسید.

بیلت صادراتی چین در دو هفته اخیر بدون تغییر و در نرخ 445 دلار هر تن فوب و در ثبات بود.

بیلت صادراتی ترکیه نیز در هفته دوم دی ماه با کمی افت 420 تا 425 دلار هر تن فوب رسیده بود که در هفته سوم دی ماه در همین نرخ ثابت باقی ماند.

فراز و فرودهای نرخ مقاطع در بازارهای دنیا

قیمت میلگرد صادراتی سی آی اس که با توجه به شروع سال نو میلادی با 5دلار کاهش 455 دلار هر تن فوب شده بود مجددا در هفته گذشته نیز با 5 دلار کاهش به 450 دلار هر تن فوب رسید.

در هفته ای که گذشت میلگرد صادراتی چین حدود 15 دلار افت هفتگی را تجربه کرده 465 دلار هر تن فوب ثبت شد. قیمت این محصول در هفته دوم دی ماه بین 480 تا 485 دلار هر تن فوب بود.

در هفته دوم دی ماه میلگرد صادراتی ترکیه از 455 دلار هر تن فوب هفته پایانی دسامبر به 445 تا 455 دلار هر تن فوب رسید و این در شرایطی بود که بازار مساعد نبود و قیمتها روند نزولی به خود گرفته بودند نهایتا در هفته گدشته مجددا حدود 2 دلار ارزان تر شد و به 443 دلار هر تن فوب رسید.

در هفته دوم دی ماه در بازار داخلی اروپا میلگرد همچون هفته پایانی 2018 در 535  یورو هر تن درب کارخانه در ثبات بود و هفته گذشته با 10 یورو کاهش به 525  یورو هر تن درب کارخانه رسید. 

در بازار امریکا نیز میلگرد در 698 دلار هر شورت تن درب کارخانه طی دو هفته گذشته در ثبات ماند.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟