بازار آلومینیوم در هفته‌ای که گذشت

تب‌های اولیه

در هفته گذشته قیمت جهانی آلومینیوم نوسان زیادی نداشت و باثبات در کانال 2000 دلاری معامله شد ، کمترین قیمت 2011 و بیشترین آن 2056 دلار بود ، میانگین هفتگی نیز 2030 دلار و 60 سنت به ازای هر تن آلومینیوم ثبت شد که نسبت به هفته پیش از آن رشد 24 دلاری را نشان می‌دهد.
به گزارش معدن نامه به نقل از کلبه سازان، در بازارهای داخلی هم نرخ دلار آزاد در پی تنش‌های داخلی و خارجی اعم از حادثه تروریستی اهواز ، اجلاس سالانه سازمان ملل ، جلسه شورای امنیت و البته لفاظی‌های مقامات ایرانی و امریکایی دچار تنش شد و با صعودی بی‌سابقه به کانال 19000 تومانی رسید که رکورد جدیدی به‌حساب می‌آید. با این قیمت دلار طبیعتاً فروشنده‌های آلومینیوم دست از فروش برداشته و مجدداً بازار آزاد آلومینیوم به حالت تعطیل درآمد.

گفتنی است که قبل از این افزایش قیمت شمش آلومینیوم در محدوده 30000 تومان و در مقدار محدودی معامله می‌شد اما پس‌ازآن دیگر تقریباً هیچ معامله‌ای در بازار انجام نمی‌شود و همچون سایر بازارها در حالت بلاتکلیف به سر می‌برد.

و اینکه با لحاظ پارامترهای ذکرشده(میانگین هفتگی نرخ جهانی آلومینیوم و همچنین قیمت 4200 تومان برای هر دلار آمریکا) در فرمول بورس کالا ، فی پایه برای عرضه هر کیلوگرم شمش و بیلت جهت عرضه در بورس کالا (با محاسبه 9 درصد مالیات و 30 تومان کارمزد کارگزاری) به شرح ذیل خواهد بود
بیلت ۷ اینچ استاندارد ۶۰۶۳ ایرالکو :    10721  تومان      (126+)

شمش خلوص ۹۹٫۷۵ هرمزال           :    10021  تومان      (118+)

شمش خلوص ۹۹٫۸۰ ایرالکو            :    10086  تومان      (118+)

البته با توجه به باز شدن سقف رقابت قیمت ها در بورس کالا ، قیمت پایه عرضه صرفا حالت نمایشی پیدا کرده و عملا قیمت های معامله شده بسیار بالاتر از قیمتهای رسمی اعلامی خواهد بود اگر چه با همین شرایط هم شرکتهای مادر صنعت آلومینیوم (المهدی و ایرالکو) از عرضه در بورس کالا سرباز می زنند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (3 votes)

نظر شما چیست؟