منصور يزدي زاده، مديرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان:

ایران با ذوب آهن اصفهان به جمع تولید کنندگان آهن و فولاد پیوست

تب‌های اولیه

پیام مدیر عامل ذوب‌آهن به مناسبت ۲۳ دی‌ماه، سالگرد عقد قرار داد تاسیس کارخانه و راه اندازی مجدد کوره‌بلند شماره یک ذوب‌آهن اصفهان. «عصر آهن و فولاد در ايران آغاز شد» تيتر روزنامه اطلاعات بعد از قرارداد تاسيس ذوب آهن در ۲۳ دي ماه ۱۳۴۴، به خوبي نشانگر اهميت اين روز در تاريخ صنعت کشور است.

تاسيس ذوب آهن اصفهان از منظر بسياري از کارشناسان و صاحبنظران اقتصاد و صنعت کشور، نقطه عطفي در حرکت ايران به سمت صنعتي شدن است چرا که اين مجتمع عظيم صنعتي نه تنها روياي ايرانيان براي دست‌يابي به صنعت فولاد را محقق ساخت، بلکه زمينه ساز شکل گيري ساير واحدهاي فولادي شد و در تولد و رشد ديگر صنايع نيز موثر بود. تربيت ۱۰۰ هزار مدير، مهندس و کارگر ماهر در اين دوران، چالش کمبود نيروي انساني ماهر در دهه ۴۰ و ۵۰ را پوشش داد تا صنايع پس از ذوب آهن به لحاظ منابع انساني با مشکل عمده‌اي مواجه نباشند. تاثير ذوب‌آهن در راه اندازي معادن و توسعه زيرساخت هاي صنعت فولاد کم اهميت از تربيت نيروي انساني نبود و عملاً امکان شکل گيري واحدهاي فولادي جديد را فراهم آورد، کارخانه هايي که در تاسيس، توسعه و حتي مديريت امروز آن‌ها شاهد حضور پر رنگ ذوب آهني‌ها هستيم.

ذوب آهن اصفهان هم اکنون با شرکت هاي زير مجموعه ميزبان حدود ۱۷ هزار نفر پرسنل است و معيشت کارگران معادن زغال سنگ ايران نيز از اين کارخانه عظيم تأمين مي شود. کارخانه‌اي که همچون مادري بخشنده هر آنچه در توان داشت براي طراحي، ساخت و توسعه صنايع مختلف مانند مجتمع فولاد مبارکه، خوزستان، خراسان، قروه، يزد و… در سراسر اين مرز پر گهر به کار گرفت تا همه در کنار همديگر طعم شيرين رشد و بالندگي را بچشند و معيشت ايران و ايراني را رونق بخشند.

ذوب آهن اصفهان که تلاشگران آن در پيروزي انقلاب اسلامي دوشادوش مردم عليه رژيم ستم شاهي فعاليت نمودند، در سالهاي دفاع مقدس نيز با اعزام نيرو به جبهه، پشتيباني از جنگ با ساخت قطعات و تجهيزات و همچنين تقديم ۲۸۷ شهيد، حضور جانانه اي در اين پيکار حق عليه باطل داشت و تا هميشه نماد ايثارگري در خانواده صنعت کشور شد.

در کنار اين دستاوردها ، ذوب آهن اصفهان در راستاي ايفاي مسئوليت اجتماعي، خدمات بسياري را همچون احداث بزرگراه ذوب آهن، تاسيس فولادشهر، ايجاد ۱۶ هزار و پانصد هکتار فضاي سبز دست کاشت، ساخت ورزشگاه بزرگ فولادشهر، بيمارستان شهيد مطهري و… را به جامعه ارائه نموده است لذا به جرأت مي توان گفت هيچ صنعتي مانند ذوب آهن اصفهان در اجتماع ريشه دار نيست.

ذوب آهن اصفهان در تاريخ سراسر افتخار خود، علاوه بر نقشي که در شکل گيري فرهنگ صنعتي کشور و راه اندازي ساير صنايع داشته، دستاوردهاي چشمگيري حاصل کرده است که از جمله مهمترين آن ها مي‌توان به توليد ريل اشاره کرد. در اين راستا توليد شمش ريل و انواع ريل مورد نياز کشور مطابق استانداردهاي جهاني با گريد 60E1 که تنها شش کشور دنيا قادر به توليد آن هستند صورت گرفت که نقش مهمي در توسعه زيرساخت حمل و نقل کشور دارد. توليد محصولات جديد نظير آرک معدن، ورق سازه هاي فولادي، تيرآهن بال پهن، ريل مترو، ريل زبانه سوزن و …. کسب عنوان صادر کننده ممتاز، نمونه ملي و استاني طي هشت سال و واحد نمونه استاندارد طي سال‌هاي متمادي،دريافت لوح حمايت از حقوق مصرف کنندگان طي سال‌هاي مختلف، کسب گواهينامه صادرات محصولات به اروپا، کسب استاندارد ملي توليد ريل و … بخشي از ديگر دستاوردهاي اين شرکت محسوب مي‌شود.

در پايان از همه تلاشگراني که طي گذشت بيش از نيم قرن از عمر اين صنعت نقش آفرين بودند چه آن های که اکنون در بين ما نيستند (روح‌شان قرين رحمت پروردگار)، چه آن های که در جاي جاي ايران زمين منشأ توليد و توسعه ساير صنايع هستند و تلاشگراني که امروز در اين صنعت عظيم براي رونق توليد و شکوفايي بيش از پيش آن تلاش مي کنند تشکر و قدرداني مي‌نمايم. اميد است که با هم افزايي و همدلي و بهره‌گيري از دانش و تکنولوژي روز بتوانيم ميراث دار خوبي براي آيندگان باشيم و صنعت کشور را بر ريل توليد و توسعه قرار دهيم.

  منصور یزدی زاده

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟