تفضلی، عضو هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی‌‌ در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

اگر فشارهای اخیر به تولیدکنندگان لوله و پروفیل ادامه یابد منجر به تعدیل نیرو یا تعطیلی بنگاهها خواهد شد

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه 

هفته گذشته بخش‌نامه‌ای از جانب معاونت امور معادن و صنایع معدنی به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ابلاغ شد که طبق آن باید با توجه به عدم رعایت کف عرضه ابلاغی از سوی واحدهای تولیدکننده ورق، میلگرد، تیرآهن، لوله و پروفیل با بررسی این موضوع شرکت‌هایی که کف عرضه را رعایت نکرده‌اند با اقدام قانونی قطع کد بورسی و معرفی به تعزیرات، مواجه شوند، بعلاوه اینکه واحدهای مذکور چنانچه عرضه تکلیفی را تا پایان مردادماه رعایت نکنند، از صادراتشان ممانعت به عمل می‌آید. این موضوع حواشیه زیادی داشت و در نهایت منجر به جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار و جلسه دیگر انجمن فولاد شد که به صورت مقطعی نتایج خوبی داشت. این موضوعی است که از جانب پایگاه خبری معدن نامه نیز پیگیری شده بود.

طبق گزارشی که از انجمن فولاد منتشر شده است و براساس جدیدترین بخشنامه وزارت صمت به گمرکات کشور، کارخانجات مندرج در لیست ارسالی فعلا تا پایان شهریور ماه نیازی به تاییدیه عرضه در بورس کالا جهت انجام صادرات ندارند.شایان ذکر است براساس بخشنامه شماره 60/145612 مورخ 26 مرداد 98 معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، شرکت هایی که کف عرضه ابلاغی را رعایت نکنند برای اقدامات تعزیراتی به سازمان حمایت معرفی می شوند اما با این نامه فعلا تا پایان شهریور ماه از صادرات آنها جلوگیری نمی شود.

تشکل های صنفی فولاد و لوله و پروفیل در حال رایزنی با وزارت صمت برای لغو بخشنامه فوق و برداشتن سایه اقدامات تعزیراتی از تولید فولاد و لوله و پروفیل هستند. 

تفضلی عضو هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی‌در این خصوص‌ در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: بزرگترین مشکل ما در حال حاضر تحریمهای خارجی نیست بلکه اقدامات غلط داخلی است که دلیل آن نیز معلوم نشده است. متاسفانه بخش خصوصی و‌ تولیدکننده  در معرض تمام مشکلاتی هست که خود وزارت صمت از معاونتهای مختلف ایجاد میکند، در این شرایط یافتن مقصد صادراتی فی الذاته سخت هست که با این بخش نامه های عجیب الخلقه مسبب منصرف شدن آنها از همکاری می شوند.

وی افزود: این بخش نامه از ابتدا نیز اشتباه بود، محل عرضه کالاها با روش خرده فروشی از جمله لوله و پروفیل فولادی در بورس کالا نیست و حتی مدیران بورس نیز این موضوع را تایید می‌کنند که به هیچ عنوان نمی‌توان این محصولات متعدد نهایی را در بورس عرضه کرد؛ زیرا بورس کالا محل خرده فروشی نیست. حال روی همان بخش نامه مجازاتی برای کسانی که اجرا نکرده اند وضع شده است. آن هم برای اقدامی که یکی از  واحدها در بورس ارایه کرده و با خریداری هم مواجه نشده بود. این موضوع هم طبیعی است وقتی بازار از کالایی اشباع است این روال چه دلیلی دارد؟

تفضلی مطرح کرد: طبق آخرین بخش نامه تولیدکنندگان لوله و پروفیل تا انتهای مردادماه مجاز به صادرات بودند که تا صبح روز گذشته نامه تمدید انها به گمرک نرسیده بود و این قبیل اقدامات جو را متشنج می کند.اگر این پافشاری ها ادامه یابد قطعا شاهد تعدیل نیرو و‌ حتی تعطیلی برخی واحدها خواهیم بود.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (11 votes)

نظر شما چیست؟