رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

اگر طبق نقشه راه پیش رویم انقلابی برای اکتشاف در راه داریم

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

در دوره وزارت محمد شریعتمداری شاهد ابلاغ نقشه راه معدن و صنایع معدنی با هدف ارتقای وضعیت بخش معدن و صنایع معدنی بودیم. این نقشه راه، با مشارکت مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکل‌ها با محوریت ایمیدرو تهیه شد و در آن اهداف و چشم‌انداز بخش معدن و صنایع معدنی تدوین شد. این نقشه که بخشهای مهم حوزه معدن را هدف قرار داده در ادامه به راه حل های علمی و قانونمند برای رفع ان پرداخته است. یکی از برنامه‌ها در زمان تدوین نقشه راه معدن، تقویت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی بود که تلاش شده موازی‌کاری‌ها بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو را به کمترین میزان ممکن در این بخش برساند.

طبق گفته ها تهیه نقشه جامع راه چهارساله توسعه معدنی ایران، برای اولین‌بار در تاریخ کشور تقسیم کار روشنی بین فعالیت‌های زمین‌شناسی و نقشه‌کشی ایران و سازمان ایمیدرو شکل خواهد داد که قرار است با استفاده از همه توان بخش‌خصوصی برای توسعه اکتشاف که پایه توسعه معدنی هست، قدم‌های اساسی‌تری برداشته شود.

در نشست امروز سازمان نظام مهندسی از داریوش اسماعیلی پرسیدیم به حضور پررنگ نظام مهندسی در 35 بند از 72 بند نقشه راه اشاره شده است در این بندها اشاره ای به اکتشاف نیز شده است؟ و اینکه نظام مهندسی برای پیشبرد این مسیر اکتشافی چه خواهد کرد؟ اسماعیلی در پاسخ عنوان کرد: اکتشاف از مهم‌ترین عناصر فعالیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ چراکه اکتشافات تکمیلی مانند سرمایه‌گذاری در یک واحد تولیدی است که باید زیر بناهای آن فراهم باشد. در نقشه راه تاكيد زيادي به اکتشاف شده است ٢٠ درصد از منابع داخلي ايميدرو در سال كه حدود ٣٠٠ ميليارد تومان است بايد مصرف اكتشاف شود و در كل ٨٠٠ ميليارد تومان در سال با توجه به ديگر بخشها به اكتشاف اختصاص داده خواهد شد كه در نهايت انقلابي در اكتشاف را سبب مي شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ادامه داد: ما به عنوان نظام مهندسي در اين موضوع مشاور نيستيم اما در كنار بخش خصوصي كمك ميكنيم و مي دانيم اگر نقشه راه به صورت كامل اجرايي شود موفقيتهاي بسياري در اين زمينه كسب خواهد شد.

اسماعیلی در پاسخ به سوال معدن نامه در خصوص استاندارسازی معادن عنوان کرد: به دنبال اين هستيم ١٠ تعريف در اين بخش تعيين شده تا امور طبق این تعاریف استاندارد اجرایی شود و بر رعایت آنها در معادن نظارت شود.

وی افزود: سعي بر اين است تا استاندارددهي براي كارها طبق نظر سازمان استانداردسازي باشد.

پیشنهاد این بود تا تعاریف استانداردی برای شروع فعالیت در معادن لحاظ شود و اگر این تعاریف تایید شد شروع به کار کنند تا شاهد حوادثی همچون حادثه زمستان یورت نباشیم. اسماعیلی با تاکید بر این موضوع که این پیشنهاد هست و در حال پیگیری است عنوان کرد: پروانه صلاحيت بايد در بخش معادن لحاظ شود مثل تاييد نظام پزشكي كه بايد اين تاييد را برای شروع کار داشته باشند ما نیز به دنبال اين هستيم براي معادن ابتدا اين صلاحيتها اندازه گيري و تاييد شود و در ادامه كار خود را آغاز كنند.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟