بهادر احرامیان، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

اگر برنامه صادراتی 10 تا 12 میلیون تنی داریم باید شریک با اتکایی باشیم/ منع صادراتی حتی موقت تأثیر منفی خود را بر بازار می‌گذارد

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

از روز پنج‌شنبه شاهد بودیم بازار فولاد با اعلام تحریم‌های خارجی و تحریم داخلی عدم صادرات، حتی به‌صورت موقت در کلیه محصولات فولادی با کاهش نرخ تا 200 تومان همراه بوده است که نتیجه آن تقاضای محدود مشتریان و انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها بود که سبب ایجاد رکود محسوسی در بازار شده است. تحریم‌های خارجی که پس از صحبت‌های ترامپ انعکاس خبری بالایی داشته محدودیت‌هایی است که از مردادماه شاهد آن بودیم و خبر جدیدی محسوب نمی‌شود، متأسفانه در شرایط اخیر مشکلات داخلی بیشتر به این رکود دامن زده است. بازاری که یک شبه نامه‌ای خبر از منع ارسال بار به گمرکات کشور و اظهارنامه صادراتی می‌دهد، قطعاً نمی‌تواند شریک تجاری بین‌المللی خوبی باشد و همین موضوع بسیاری از متقاضیان خارجی محصولات فولادی را برای ادامه همکاری دلسرد می‌کند که این موضوع سبب افزایش عرضه در داخل و مازاد بیش از حد آن نسبت به تقاضای داخلی است. خریداران داخلی هم به این موضوع آگاه هستند و این امر سبب شده فعلاً خرید خود را به حالت تعلیق درآورند تا در قیمت‌های پایین‌تر خرید کنند.

در این خصوص بهادر احرامیان، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد: قطعاً مشکلات قیمتی در محصولات فولادی تنها تحریم‌ها نیست بلکه محدودیت‌های داخلی بیشتر تولیدکنندگان را غافلگیر می‌کند.

نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه عنوان کرد: واقعیت امر این است اگر برنامه صادراتی 10 تا 12 میلیون تنی در سال داریم باید شریک با اتکایی نیز باشیم. این اخبار منع صادراتی لحظه‌ای ریسک کار کردن را از نگاه شریک خارجی بالا می‌برد و در نهایت میل به توافقات همکاری را از بین می‌برد، حتی اگر این منع اظهارات گمرکی در یک نصف روز هم حل شود تأثیر روانی بر شریک خارجی دارد که ثبات در قوانین ما وجود ندارد.

مدیرعامل فولاد یزد عنوان کرد: این موضوع ثبات ما را به عنوان یک شریک زیر سؤال برده است.

وی در ادامه کاهش قیمت‌های اخیر در محصولات فولادی را به این دلیل می‌داند: در حال حاضر بازار منتظر است تا بداند محدودیت‌های داخلی و خارجی تا چه حد حجم صادرات را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همه در شرایط حدس و گمان هستند تا انعکاس اتفاقات و بخش‌نامه‌ها را ببینند و سپس اقدام به خرید کنند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (6 votes)

نظر شما چیست؟