افزايش بالاي ١٠٪؜ نهاده های تشکیل دهنده قیمت تمام شده نسبت به سال گذشته اما قیمت شمش پایین تر از سال قبل!

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه

در ابتداي تيرماه روند قيمت شمش طبق پيش بيني ها پيش رفت و شاهد نزول قيمت در اين حوزه بوديم، در همين حال عرضه آهن اسفنجی در بازار ابتداي تيرماه افزایش یافته و خریدارها در مقابل قيمت ارائه شده از گل گهر مقاومت می کردند. مثل هفته های قبل کاهش تقاضای شمش عامل اصلی افت قیمت بود. روند نزولی قیمت ارز هم به شرایط موجود دامن زده بود. از طرف دیگر صادرات همچنان با مشکلات ساختاری دست و پنجه نرم می كرد البته اين مشكل همچنان پابرجاست که با کسادی بازارهای خارجی همراه است. برآیند همه این موضوعات سیاست رجحان نقدینگی است، با این روند در هفته های پس از آن نیز امیدی به بهبود قیمت شمش نبود. بايد خاطرنشان كرد ادامه این روند به صلاح تولیدکنندگان شمش نیست انتظار مي رفت که تولیدکننده ها به عرضه اعتباری روی بیاورند تا حداقل بتوانند روند نزولی قیمت را کند کنند نباید فراموش کرد که تا شروع تحریم ها راه زیادی نمانده و صادرات شمش با تریلی صورت نمی گیر. متاسفانه كارشناسان هر پيشنهادي بدهند در نهايت وزارت صمت و توليدكنندگان كار خود را ميكنند. نتيجه اين بود كه هفته گذشته نيز قیمت شمش به روند نزولی خود تا روز چهارشنبه ادامه داد و در اين شرايط شاهد اين موضوع هستيم كه قیمت فعلی شمش از بهمن ماه سال قبل کمتر شده است در حالی که نرخ دستمزد، آب، برق، گاز، بیمه و حمل و نقل تماما افزایش یافته است. طبعا این قیمت نمی تواند پایدار باشد. دلیلی ندارد علی رغم آن که نهاده های تشکیل دهنده قیمت تمام شده نسبت به سال گذشته بالاي ١٠٪؜ افزایش پیدا کرده قیمت شمش پایین تر از بهمن ماه سال قبل باقي بماند.

از آنجا که قیمت شمش به کف خود رسیده روز چهارشنبه بازار به این باور رسید که قیمت پائین تر نخواهد آمد بنابراین تقاضا به بازار سرازیر شد و باعث بالا رفتن قیمت شمش شد.

بايد اين را بدانيم در شرايطي كه كشور در تلاش است قيمتها را پايين نگه دارد شايد بهتر باشد كشش بازار را بيشتر مدنظر قرار دهد، چون بخش هاي متفاوت زنجيره متاثر و مرتبط هستند. براي نمونه به تازگي شاهد مشكل كمبود شمش براي نوردكارها بوديم. پس از کاهش نرخ شمش در بازار و با توجه به اینکه نرخ پایه فروش تختال بر اساس نرخ شمش میباشد، فولادسازان تمایلی به فروش محصولات خود در بازار داخلی نداشتند و سعي داشتند بیشتر تمرکز خود را به بازارهای صادراتی با نرخ های بسیار پایین‌تر معطوف كنند.  مقاومت در برابر کاهش یا حتی افزایش بسیار در این شرایط رکودی بازار موجب لطمه به بدنه تولید و اشتغال خواهد زد. نتيجه اين شده كه قیمتها همچنان از قیمت واقعی فاصله دارد اما اگر روند افزایشی به خود گیرد نشانه مثبتی است چراکه قیمتهای فعلی همچنان از بازار جهانی کمتر است و نتیجه آن مشکلاتی است که شاهد آن در این بخش از صنعت هستیم. چراكه قيمت تمام شده با توجه به افزايش عوامل توليد از جمله برق، آب و دستمزد نيروي كار ادامه توليد را با قيمت پايين در بلند مدت از توجيه اقتصادي دور ميكند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟