استان بوشهر در زمينه ذخاير مورد نياز آلومينيوم وضعيت خوبي دارد

تب‌های اولیه

مديركل مركز زمين شناسي و اكتشافات معدني منطقه جنوب كشور گفت : استان بوشهر از لحاظ ذخيره بوكسيت كه از مواد معدني مورد نياز صنعت آلومينيوم است ، وضعيت خوبي دارد .

طهمورث يوسفي روز يكشنبه در نشست بررسي موضوع‎ هاي پيش نويس تفاهم نامه با سازمان مديريت و برنامه ريزي استان بوشهر افزود : اين ستان از نظر زون هاي زمين شناسي در زون زاگرس قرار گرفته است كه اين حوزه رسوبي واحدهاي سنگي كربناتي و مانع است. وي اضافه كرد : با توجه به اينكه در كشور كمبود آلومينيوم داريم قرار است در جنوب استان فارس كارخانه اي در اين زمينه احداث و مواد معدني آن از خارج تامين شود كه با توجه به وجود ذخاير بوكسيت استان بوشهر بايد مطالعات لازم انجام و ميزان ذخيره آن مشخص شود تا گام بزرگي در زمينه تامين مواد اوليه كارخانه آلومينيوم استان فارس برداشته شود. يوسفي ادامه داد : استان بوشهر در بخش مصالح ساختماني نيز داراي ميزان ذخيره بالا و قابل توجه است و رتبه نخست كشور است.
وي گفت : موقعيت استراتژيك استان بوشهر بزرگترين مزيت آن است زيرا در بخش معدن فاصله و مسافت تعيين كننده نرخ معدن است. يوسفي اظهار داشت : موقعيت بوشهر براي صادرات مواد معدني نيزمقرون به صرفه تر و داراي ارزش افزوده بيشتري است. وي بيان كرد : عناصر نادر خاكي جزو ذخاير استراتژيك و با ارزش افزوده بسيار زياد و حجم اندك است و جهان اكنون به اين سمت رفته است كه ماده معدني با حجم كم را در صنايع هوايي و فضايي استفاده كند و آن را به استخراج حجم زيادي آهن با ارزش افزوده كم ترجيح مي دهد. يوسفي افزود : در اين ارتباط اكنون پنج نقطه از بوشهر در حال اكتشافات زمين شناسي است.
ايران سرزمين پر مخاطره طبيعي است مديركل دفتر مخاطرات زمين شناسي ، زيست محيطي و مهندسي سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور گفت : ايراني كشوري پرمخاطره و جاي جاي آن مجموعه اي از انواع مخاطره هاي زميني و جوي و يا تركيبي از اين ۲ است كه كشور را تحت تاثير قرار مي دهد. رضا شهبازي افزود : در اين ارتباط بخش هاي مختلف كشور بر حسب اينكه جمعيت آنها تحت تاثير چه نوع مخاطره هايي است ، تقسيم بندي مي شود. وي بيان كرد : بايد به اين مخاطره ها توجه جدي شود زيرا اين مهم ريسك ناشي از سرمايه گذاري را به حداقل مي‎رساند.
شهبازي ادامه داد : بايد هر نوع سرمايه گذاري با علم به وجود گسل‎هاي فعال انجام شود و به اين پديده و تاثير آن توجه لازم صورت گيرد. وي گفت : در استان بوشهر موضوع آب و كيفيت آن بسيار مهم است زيرا بوشهر يكي از محدود استان‎هاي كشور داراي يكسري آلودگي طبيعي در ذخاير آبي است و اين مهم بايد مورد توجه واقع شود. شهبازي اظهار داشت : بوشهر استان ساحلي است و اين مهم منفعت هاي زيادي دارد ، طوريكه تمامي چالش ها را مي‎پوشاند.
وي افزود : براي نمونه از مشكل كم آبي صحبت شود كه مي‎توان گفت دريا يك مخزن بزرگ آب در استان بوشهر است و يا چالش ارتباط دارد كه بندرهاي بزرگ و فعالي داريم براي پوشش اين مهم وجود دارد. شهبازي بيان كرد : مسائل مرتبط با تغييرات اقليمي نيز موضوعي مهم است و به دليل اينكه مردم استان بوشهر در ساحل زندگي مي كنند اين تغييرات يك تيغه دولبه است و ممكن است بوشهر به سمتي برود كه در آينده رخداد بارش هاي سيلابي آن بيشتر شود. وي افزود : همچنين شرايط سيل خيزي ، زمين لغزش و روان گرايي در خيلي از خاك ها و دامنه هاي استان بوشهر وجود دارد كه اين تغييرات اقليمي آورد بالايي از آب دارد و مي‎تواند بارش‎هاي شديد داشته باشد.
شهبازي يادآور شد : اگر اين بارش ها خوب بررسي و پيش يابي و در مكان هاي مناسب جلوي آن گرفته شود به يك مخزن مناسب آب شيرين تبديل مي‎شود و اگر توجه نكنيم سيل و خسارت زا مي‎شود.

 

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟