دكتر غلامرضا ملاطاهري مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو در ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدنی مطرح کرد:

ارتقای بهره وری در اولویت استراتژی های ایمیدرو است /جايگاه صنعت و معدن با ٢١.٧ درصد از ارزش افزوده كشور ، تاثير بسزايي براي دستيابي به توسعه پايدار دارد

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدني با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، نمایندگان مجلس، روسای تشکل ها و مدیران شرکت های معدنی و صنایع معدنی امروز( دوشنبه) در هتل ارم تهران برگزار شد. این همایش با سخنرانی ملاطاهری مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو آغاز شد.

دكتر غلامرضا ملاطاهري عنوان کرد: ايميدرو متولي اجراي تعداد زيادي از وظايف عمومي سازمان هاي توسعه اي در كشور بوده و با توسعه و توانمندسازي بخش معدن كشور را به دستيابي تحقق اهداف چشم انداز و توسعه پايدار كمك مي كند.

وی اهداف ایمیدرو را در راستا با اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: ایمیدرو به روز رسانی استراتژی های خود به منظور هم راستا سازی با اهداف اقتصاد مقاومتی را انجام داد و 9 استراتژی را اجرایی کرد که ارتقای بهره وری، هم افزایی و رقابت پذیری بخش معدن و صنایع معدنی از جمله این استراتژی هاست. اگر در شرایط فعلی کشور، به بخش بهره وری بخش معدن توجه کنیم، گامی موثر در رشد اقتصادی کشور خواهد بود.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو در ادامه به موضوع بهره وری اشاره کرد و گفت: ما بايد روي مقوله بهره وري برنامه منسجم داشته باشيم. به طور کلی سازمان‎های توسعه‌ای در دنیا براساس دسته‌بندی‌های صورت گرفته دارای چند وظیفه عمده و تخصصی هستند این وظایف شامل توسعه تکنولوژی ها و زیرساخت ها، کمک به قانونگذاری و سیاستگذاری، تبادل تجارب و توسعه بازار ، توسعه تحقیق و مطالعات، کمک های غیرمالی، بهره وری و توسعه منابع انسانی و ... است.

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با اشاره به ماده 3 سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی، بیان داشت: براساس این ماده، محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان ها و به کارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیت‌های مناطق کشور انجام می شود.

وی عنوان کرد: جايگاه صنعت و معدن با ٢١.٧ درصد از ارزش افزوده كشور ، تاثير بسزايي براي دستيابي به توسعه پايدار دارد و براساس ماده ٤ قانون برنامه ششم توسعه در رشد اقتصاد ٨ درصدي كشور حداقل ٢.٨ درصد بايد از محل ارتقاي بهره وري كل عوامل توليد حاصل گردد

ملاطاهری به اهداف اجرای فرآیند ارزیابی براساس مدل بهره‌وری اشاره کرد و گفت: از جمله این اهداف، تشویق بنگاه‌ها برای انجام عملیات خودارزیابی و شناسایی نقاط قوت و نواحی قابل بهبود خود و ایجاد فضای لازم برای تبادل تجربه‌های موفق بنگاه‌ها در زمینه ارتقای بهره‌وری بود.

وی افزود: از دیگر اهداف، ایجاد فضای رقابتی به منظور ارتقای بهره‌وری و معرفی بنگاه‌های موفق و نیز شناسایی و برجسته کردن موفقیت‌های شرکت با استفاده از امکانات رسانه‌ای و ترویجی و مراسم جایزه بود.

ملاطاهری افزود:هدف گذاري زير بخش معدن با متوسط رشد سالانه ارزش افزوده ٨.٨ درصد است

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟