کرباسیان پایه‌گذار ارتباط نوین علم با عمل؛

ارتباط دانشگاه با معدن علاقه‌مندی نیست، الزام است

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

ایمیدرو سال‌ها با نام بزرگ‌مردی متبسم و کاردان عجین بود که با مهارت مدیریتی خود، این سازمان را در ذهن تمام فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی و دولت‌مردان در سطوح مختلف ، به‌عنوان حامی آشنا و حک کرد.

هرچند که نمی‌توان قابلیت‌های دکتر غریب پور را نادیده گرفت اما از دست دادن فرد توانمندی چون دکتر مهدی کرباسیان یکی از صدمه‌هایی بود که به این حوزه وارد شد.

در ادامه گفتگویی با دکتر کرباسیان داریم که متن کامل آن را در فصل‌نامه معدن  نامه خواهید خواند تا در جریان ناگفته‌های مدیریتی دوره ایشان قرار بگیرید . 

دکتر مهدی کرباسیان، رئیس سابق هیئت عامل ایمیدرو مشخصاً در خصوص ارتباط دانشگاه و معدن در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: باید به بخش پژوهش و فناوری توجه بیشتری شود و بنده در دوره حضورم در ایمیدرو به‌طور جدی به این موضوع توجه داشتم و می‌دانم این راه در ایمیدرو ادامه‌دار است.

با توجه به اینکه در دوره ایشان حدود ۲۵ درصد از سود ایمیدرو صرف هزینه‌های آموزش و پژوهش شده بود، این موضوع به‌تنهایی گواهی بر توجه ويژه ایشان و ایمیدرو به ارتباط بین دانشگاه و معدن هست، ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: در دوره مدیریت بنده کار با دانشگاه‌های سرآمد آغاز شد به طوری که در تعامل با دانشگاه تهران بودجه 5 میلیارد تومانی در نظر گرفته شد و میزان 1.5 میلیارد آن در همان دوره پرداخت شد تا بتواند به بهبود ارتباط صنعت؛ معدن و دانشگاه کمک کند. در ادامه این همکاری با دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه آزاد واحد جنوب نیز انجام شد.

به گفته ایشان یکی از مشکلات ایران این است که به‌اندازه کشورهای موفق دنیا به حوزه پژوهش و فناوری توجه نمی‌شود که از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان افتادن سایه نفت بر اقتصاد کشور دانست  و دراین‌باره تشریح کرد: در این بخش علاقه‌مندی به همکاری مطرح نیست بلکه این موضوع یک الزام است و باید سرمایه‌گذاری در آن انجام شود و به ارتقاء تکنولوژی در سطح دنیا بیانجامد. موضوعی که این روزها متأسفانه در دولت کمرنگ شده، تصمیم درستی نیست که وزارت علوم از عدم اعزام دانشجویان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور بگوید، کشور چین زمانی که تصمیم گرفت درهای خود را به اقتصاد جهانی باز کند، پذیرش فناوری‌های دنیا را عملیاتی کرد و نتیجه آن به‌گونه‌ای است که در حال حاضر این کشور بیشترین میزان جذب سرمایه خارجی را دارد. این تصمیم دولت در بلندمدت به ضرر اقتصاد کشور خواهد بود، دانشجویان اعزامی در نهایت حامل علم روز برای کشور خواهند بود و در کنار آن تجهیزات فنی روز برای پیاده‌سازی این دانش نیاز است. این نقطه‌ای بود که ایمیدرو در آن احساس مسئولیت می‌کرد و با توجه به بودجه محدود دانشگاه‌ها، تصمیم به حمایت مالی گرفت تا رسیدن به هدف جهانی‌شدن را تسریع بخشد. در سال‌های اخیر تعدادی از دانشگاه‌ها در حوزه ارتباط صنعت و دانشگاه فعال شدند که دانشگاه تهران در این زمینه پیشتاز است تا بتواند از بودجه اقتصادی کشور در پژوهش و نوآوری استفاده کند و بخش صنعت و معدن نیز بتواند نیاز علمی خود را برطرف کند. ما امیدواریم ارتباط این حوزه هر روز بیشتر از قبل شود.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟