ادامه روند فعلی باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه های نورد خواهد شد

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه
اولین روز هفته با بازار آرامی برای مقاطع آغاز شد. این درحالیست که نرخ اکثر تولید کنندگان محصولات فولادی و کارخانجات میلگرد بدون تغییر اعلام شد و در بخش محصولات ذوبی میلگرد افزایش و تیرآهن کاهش یافت و نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی بدون تغییر اعلام شد. اکثر کارخانه‌های میلگرد، قیمت خود را نسبت به روز پنجشنبه بدون تغییر اعلام شد. به نظر می رسد آزاد سازی نسبی محصولات ذوبی باعث کاهش التهابات وعادی شدن اوضاع در اکثر سایزها شده است.
شاهد هستیم که بازار میلگرد کماکان راکد و آرام است و تقاضای این محصول در حداقل ممکن می باشد. معاملات نیز به صورت توافقی و آرام در جریان است. برخی اخبار از عرضه فوری سبد محصولات ذوبی در مهرماه حکایت دارد. بررسی میانگین قیمت های فعلی تیر آهن های ذوبی در شهریورماه نشان می دهد سیاست فعلی آزاد سازی تیرهای ذوبی و مدیریت عرضه این محصولات در ماه جاری، باعث افزایش
حدود ۱۰۰ تومانی میانگین تیراهن های سبک ذوبی و افزایش حدود ۲۵۰تومانی سبد تیر سنگین ذوبی در این ماه شده است.
در هفته پیشین هم شاهد روند کاهشی با شیب کم در این بازار بودیم. که دلایل متعددی بر آن تاثیر داشت. در ابتدا تعطیلات تاسوعا و عاشورا که افت تقاضا را به دنبال داشت. مورد بعدی روند نزولی قیمت شمش و چشم انداز تیره بازار فولاد بود. در این بین افت صادرات فولاد که ناشی از کاهش قیمت و رکود در بازار جهانیست هم بی تاثیر نبود. صادرات ایران به بعضی از کشورهای همسایه با چالش هایی روبرو شده است. دولت وظیفه دارد از طریق رایزنی های سیاسی هر چه سریعتر نسبت به رفع این معضل اقدام نماید در غیر این صورت صنعت فولاد دچار مشکلات جدی خواهد شد. نتیجه این عوامل بر بازار بدین شکل است که قیمت های فعلی میلگرد به قیمت های سال گذشته برگشته است در حالیکه هزینه های تولید افزایش یافته از طرف دیگر حجم تقاضا پایین آمده در نتیجه میزان بهره وری تنزل یافته این امر باعث افزایش هزینه استهلاک می گردد. ادامه روند فعلی باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه های نورد خواهد شد که پیامدهای فاجعه بار بیکاری نتیجه آن می باشد.
این روال کاهشی از ابتدای شهریورماه بوده است البته در کل قیمت مقاطع روند نزولی آرامی را در این مدت طی کرده است که جو روانی حاکم بر بازار سبب آن شد. درگیری و تنش هایی که بین صنعت فولاد و وزارت صمت در طول یکی دو هفته قبل از آن به وجود آمده بود تاثیر پررنگی در آن داشت.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟