شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران :

آن طور که باید از بخش معدن حمایت نمی‌شود

تب‌های اولیه

یکی از گلایه‌های عمده بخش معدن و صنایع معدنی، مشورت نکردن با بخش خصوصی و تشکل‌های تخصصی است چراکه با وجود تاکید معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت، زیرمجموعه‌های این وزارتخانه مشورت با تشکل‌ها را در دستور کار قرار نمی‌دهند. نظام قیمت‌گذاری که دولت در پیش گرفته و سهمیه‌بندی‌هایی که در حاشیه آن برای عرضه و صادرات مواد معدنی و فولادی لحاظ می‌کند، منجر به لطمه به  زنجیره تولید مواد معدنی و فولادی است. در این خصوص گفتگویی با رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی داشتیم.

شکوری معتقد است: دولت با دخالت در قیمت گذاری با هدف کنترل بازار، زنجیره فولاد را دچار مشکلاتی کرده است، بهتر است این مسئله را هم به انجمن‌ها بسپارند و این توان در بخش خصوصی هست تا بازار به گونه ای مدیریت شود که هیچ کارخانه ای بدون سنگ نماند. اطلاعیه‌ها و بخشنامه‌های صادر شده پیرامون محدودیت صادرات مواد معدنی به بهانه خام‌فروشی به خصوص در حوزه سنگ‌آهن در شرایطی بر سرمایه‌گذاران این حوزه تحمیل شده که بخش خصوصی، خود نیز مخالف با خام‌فروشی بوده و صادرات مواد معدنی، صرفاً صادرات مواد با ارزش‌افزوده پایین‌تر نسبت به محصولات در زنجیره‌های پایین دستی است. در شرایطی که تولید زنجیره‌های پایین‌دستی به‌شدت نیازمند عرضه مواداولیه از زنجیره‌های بالادستی است، نمی‌توان با در تنگنا قرار دادن ابتدای زنجیره، آینده توسعه‌بخشی را نیز برای سایر بخش‌های زنجیره متصور شد.

وی ادامه داد: اقتصاد معدن پتانسیل آن را دارند که جایگزین اقتصاد نفتی شود و اگر چشم انداز ۱۴۰۴ محقق شود فعالان صنایع معدنی می‌توانند ۶۰ درصد درآمدهای نفتی را کسب کنند اما ظرفیت های بخش معدن از این هم بالاتر است. چرا که در حال حاضر ما از ۲ درصد حجم معادن خود استفاده می‌کنیم درحالیکه استاندارد در این زمینه در دنیا ۵ درصد است.

شکوری تصریح کرد: این در شرایطی است که آن طور که باید از این بخش حمایت نمی‌شود. یکی از خواسته‌ها این است که بدانیم ۲۰ سال آینده قرار است چه اتفاقی در کشور بیافتد و در این صورت می توان برنامه‌ریزی بلندمدت انجام داد. در شرایطی که با بخش نامه های خلق الساعه هرروز قوانین جدیدی به بخش تحمیل می شود برنامه ریزی بلندمدت سخت خواهد شد و ریسک سرمایه گذاری هم بالا می رود.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟