دسامبر 2019

حوزه معدن بسیار اشتغال‌خیز است

معاون امور معادن سازمان صمت خراسان رضوی گفت: حوزه معدن بسیار اشتغال خیز است و به همین دلیل معدن می‌تواند مشکلات اشتغال را در کشور و به طور خاص در استان خراسان رضوی سامان دهد.

محب‌علی ترکاشوند در میزگرد معضلات فعالیت معادن که در دفتر خبرگزاری ایسنا برگزار شد، در خصوص تشکیل پنجره واحد براساس ماده ۲۴ قانون معدن کشور در استان خراسان رضوی اظهار کرد: استاندار، آقای رسولیان(معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری) را طی حکمی به عنوان مسئول کمیته ماده ۲۴ قانون معرفی کردند و قرار شده جلسات به صورت مستمر برگزار و موانع رفع شود.

کنسرسیوم تولید ١٠ میلیون تن فولاد در منطقه خلیج فارس تشکیل شد

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: کنسرسیوم تولید ١٠ میلیون تن فولاد، در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس تشکیل شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دکترخداداد غریب‌پور گفت: در راستای تشکیل کنسرسیوم تولید ١٠ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، با حضور شرکت‌های علاقه مند، هیات اجرایی تشکیل و در حال تبدیل به شرکت است.

وی افزود: با توجه به زیرساخت‌های منطقه ویژه و آمادگی شرکت‌های بزرگ، این حرکت به سرانجام خواهد رسید.

حذف اثرلایۀ کروماته در ورق‌های گالوانیزه

با به ثمــــر رسیـــــدن پروژۀ تحقیقــــــــــاتی مشتــــــرک میــــــان کارشناسان شرکت فولاد مبارکه و دانشکدۀ مهندسی مواد دانشگاه صنعتی اصفهان اثرلایۀ کروماته در ورق‌های گالوانیزه حذف شد و رضایت‌مندی مشتریـــــــان در این حوزه افزایش یافت.
 

دولت برای رفع مشکل مواد اولیه شرکت های صنعتی فولادی عزم جدی دارد

دکتر فتحعلی محمدزاده ، معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور در بازدید از غرفه ذوب آهن در دهمین کنفرانس ملی سازه و فولاد در گفتگو با خبرنگار ما از عزم جدی دولت برای رفع مشکل مواد اولیه شرکت های فولادی خبر داد و گفت : شرکت های فولادی اشتغال زایی در صنایع بالا دستی و پایین دستی را به وجود می آورند و باید مورد توجه همه مسئولین باشد . وی افزود : ششصد فعالیت صنعتی در صنایع بالا دستی و پایین دستی مرتبط با صنعت فولاد شناسایی شده که قابلیتاشتغالزایی و رونق اقتصاد صنعت فولاد را نشان می دهد .

افزایش ارزش بازار مس در بورس به 47 هزار میلیارد تومان

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ارزش بازار مس در بورس در آغاز سال جاری 30 هزار میلیارد تومان بود و هم‌اکنون با رشد سهام مس ارزش آن به بیش از 47 هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده است.

دکتر اردشیر سعد‌محمدی با بیان این مطلب گفت: تا پایان امسال ظرفیت تولید مس به 400 هزار تن ارتقا پیدا خواهد کرد که 280 هزار تن در مجتمع مس سرچشمه و 120 هزار تن در خاتون‌آباد خواهد بود.

حضور شرکت فولاد اکسین خوزستان در یازدهمین نمایشگاه نفت گاز و پتروشیمی اهواز

به گزارش معدن نامه و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان: در این رخداد بزرگ نمایشگاهی که همه ساله در اهواز برگزار می شود، دویست و شصت شرکت در حوزه های نفتی و خدمات جانبی از سراسر کشور حضور دارند که محصولات و تجهیزات خود را در کنار جدیدترین دستاوردهای این صنایع در زمینه تجهیزات و قطعات ساخت داخل در معرض دید عموم قرار خواهند داد.

همچنین شرکت فولاد اکسین همه ساله با ایجاد غرفه نمایشگاهی محصولات، دستاوردها و توانمندی خود در زمینه تولیدات ورق های آلیاژِی خاص که در صنعت نفت بسیار قابل استفاده و با اهمیت است، مشارکت داشته و میزبان بازدیدکنندگان و علاقمندان می باشد.

پایین دست و بالا دست فولاد ؛ یکدست در تله ی تامین مواد اولیه افتاده اند

کاوه دبیر سندیکای تولید کنندگان لوله و پروفیل فولادی ایران گفت در سالیان گذشته صنایع پایین دستی فولاد مثل لوله و پروفیل سازان و نوردی ها از نداشتن مکفی مواد اولیه از جمله ورق فولادی و شمش فولادی ؛گله مند بودند و بیان می کردند وقتی در داخل نیازمند مواد اولیه  هستیم چرا باید صادرات همین مواد اولیه را شاهد باشیم ؛در آن مقاطع زمانی تولید کنندگان بالادست در بالای گود بودند و با گوش و چشمان  بسته به حرف های صنایع پایین دستی توجه نمی کردند تا اینکه خیاط  در کوزه افتاد و ناگهان صدا بلند شد که صنایع بالادست هم مواد اولیه که همان سنگ آهن است را ندارند و فریاد وامصیبت های  مصیبت خام فروشی به شدت بلند

خام نفروشیم

سمیه خلوصی مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو امروز طی یادداشتی در خصوص خام فروشی مواد معدنی در روزنامه صمت عنوان کرد: وقتی بر اساس آمارها به رشد ظرفیت فولاد، آهن اسفنجی و گندله پی می‌بریم متوجه می‌شویم که ظرفیت این مواد معدنی در کشور به طور قابل ملاحظه ای افزایش پیداکرده است.

۵۸میلیون دلار کالای تزانزیتی وارد منطقه ویژه لامرد شد

رئیس گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: در 8 ماهه نخست امسال، 67 هزار تن کالای ترانزیتی به ارزش حدود 58 میلیون دلار به گمرک این منطقه وارد شد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد، عباس نجفی‌زاده ظهر امروز در جمع خبرنگاران در لامرد گفت: طی 8 ماه نخست امسال، 58 میلیون دلار کالا در قالب 103 پروانه ترانزیت و با وزنی حدود 67 هزار  تن وارد گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد شده است.

تلاش شیلی برای متعادل نگه داشتن تولید مس / تولید 4.7 میلیون تن فلز سرخ تا پایان اکتبر 2019 توسط شیلی

تولید  مس شیلی طی اکتبر 2019 میلادی 490هزار تن به ثبت رسید. این کشور در مدت 10 ماه سال جاری میلادی 4.7 میلیون تن فلز سرخ تولید کرد به طوری که در این مدت تلاش شد کاهش تولید برخی شرکت ها، جبران شود. 

هزینه کرد ۵ درصدی فولادسازان ایرانی در R&D

بخش تحقیق و توسعه به عنوان جست‌وجوگر نوآوری، قلب یک واحد تولیدی به‌شمار می‌رود، چراکه پویایی یک شرکت تولیدی وابسته به این بخش خواهد بود تا با به‌کارگیری دانش جدید، ارتقای بهره‌وری، افزایش سهم بازار و قدرت رقابت‌پذیری همواره توان خود را ارتقا ببخشد.

واحدهای بزرگ فولادی با توجه به اهمیتی که به بخش تحقیق و توسعه داده‌اند، قادر به رشد بوده‌اند و در مقابل شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری در این بخش را هزینه تلقی کرده‌اند، از بزرگ شدن باز مانده‌اند.

ماشین‌کاری قفسه‌های نورد مقدماتی بدون حضور کارشناسان خارجی

مسعــــــود نصیـــــری مهـــم‌ترین اهداف این پروژه تعمیراتی را اجرای پروژه‌های توسعه و آماده‌سازی خط نورد گرم جهت تولید محصولات جدید موردنیاز بازار، انجام تعمیرات به‌منظور بهبود عملکرد تجهیزات و ارتقای سطح کیفیت محصولات دانست و افزود: برای دستیابی به اهداف مذکور، پس از برگزاری جلسات متعدد و برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق، با صرف بیش از 5 هزار نفر ساعت کار و با همکاری کارکنان قسمت‌های مختلف شرکت و پیمانکاران طرف قرارداد، فعالیت‌های بسیار سنگین و فشرده‌ای در زمان تعیین‌شده انجام گرفت.

تداوم و رشد تولید فولاد مبارکه موجب تأمین امنیت بیشتر جامعه خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از خبرنگار فولاد در ابتدای این بازدید، مدیرکل ادارۀ اطلاعات استان اصفهان به معراج‌الشهدای فولاد مبارکه رفت و ضمن قرائت فاتحه بر مزار شهدای آرمیده در این شرکت، با آرمان‌های شهدا و امام شهدا تجدید بیعت کرد و در ادامه، با حضور در سالن شاهد این شرکت، در جمع معاونان، مدیران و کارکنان آن ایراد سخن کرد.
وی ضمن ابراز خرسندی از حضور در فولاد مبارکه تصریح کرد: خوشحالم که امروز در میان جمعی از فعالان عرصۀ تولید و امنیت اقتصادی کشور حاضر شده‌ام.

در بومی‌سازی نیاز به انسجام داریم

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه  کسری غفوری ضمن اشاره به لزوم تسهیل تولید فولاد و حمایت دولت از صنعت فولاد اظهار داشت: به نظر می‌رسد برای اینکه از مشکلات کنونی صنعت فولاد کشور کاسته شود، باید تصدی‌گری را از این ساختار و صنعت بزرگ کنار زد.

وی در این مورد افزود: دولت باید از صنعت فولاد حمایت کند تا بتوانیم به قیمت واحدی برسیم. مشکلاتی مانند بروکراسی اداری و کمیسیون‌های معاملات باید از میان برداشته شوند تا باعث فرصت‌سوزی و تلف شدن زمان نشوند؛ برای اینکه این اتفاق رخ دهد نیاز است که حمایت دولت در کنار مجتمع های فولادی باشد.

در نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند رقم خورد

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران در تاشکند، از غرفه فولاد خراسان در این نمایشگاه بازدید کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خراسان، رحمانی که برای امضای چند تفاهم‌نامه همکاری به پایتخت ازبکستان سفر کرده بود، به اتفاق جمعی از مقامات و هیات‌های تجاری همراه، از غرفه فولاد خراسان در سیزدهمین نمایشگاه تخصصی جمهوری اسلامی ایران بازدید کرد.

در این بازدید مقام عالی وزارت با ارایه گزارشی از سوی مهندس پارسا، معاون بازاریابی و فروش شرکت، از وضعیت پیشرفت فیزیکی طرح‌ توسعه سنگان آگاه شد.

نگاهی به نقش نگهداری و تعمیرات در بهره وری

نگهداری و تعمیرات در فولاد خوزستان با استفاده از روش‌های متداول و نوین و به‌صورت نیمه‌متمرکز انجام میشود، به این معنی که بخشی از آن در تیم‌های مستقر در واحدهای بهره برداری و قسمتی که عمدتا شکل تخصصی در زمینه های برق، اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق، سازه های صنعتی و تعمیر تجهیزات مکانیکی دارند به‌وسیله واحدهای پشتیبانی صورت می گیرد.

بومی‌سازی در فاز توسعه

خوشبختانه صنعت فولاد ایران به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین صنایع مادر کشور، مزیت‌های رقابتی زیادی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به وجود معادن و منابع سرشار و خدادادی مواد معدنی، سنگ‌آهن و انرژی، دسترسی به آب‌های آزاد و بازارهای کشورهای درحال‌توسعه، برخورداری از زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی مناسب و سرمایه‌های انسانی متخصص آن اشاره کرد. صنعت فولاد با داشتن نقش محوری در توسعه صنعتی کشور، همواره توانسته است در مسیر توسعه ظرفیت و تامین نیاز مصرف داخلی محصولات فولادی و همچنین به دست آوردن سهم قابل‌توجهی از بازارهای صادراتی گام بردارد و کارنامه موفقی ارائه کند.

ایران بر روی کمربند معادن قرار گرفته است/حرکت چرخ اقتصاد کشور با توسعه صنایع معدنی

ایران ذخائر غنی از مواد معدنی دارد که استفاده درست از ظرفیت های این بخش به درآمدزایی و کاهش وابستگی به نفت کمک می کند.

 ایران جزو کشورهایی است که از  نعمت خدادادی معادن غنی برخوردار است. وجود چنین موهبتی در هر کشوری می تواند سبب توسعه صنعتی و رشد اقتصادی باشد.  معادن، پتانسیل کسب درآمدی بیش از درآمد فروش نفت دارد و می توان آن را جایگزین مناسبی برای صادرات  نفت دانست.

تحویل یک میلیون تن اسلب در بازار داخل و خارج

یکی از شاخص های بسیار مهم هر سازمان موفقی، کسب رضایت مشتری، شناسایی دقیق  نیازها و انتظارات خریداران در جهت تأمین به موقع آنها می باشد. شرکت فولاد هرمزگان در حوزه فروش محصولات با به کارگیری رویکرد بهبود مستمر در فعالیتهای جاری و نیز اتخاذ استراتژی توسعه بازار همراه با بهره گیری از مطالعات و تحقیقات بازاریابی همواره سعی نموده است از فرصتهای بدست آمده بازار استفاده حداکثری را ببرد.

بازدید مشاور مدیرعامل شرکت مس از محدوده‌های اکتشافی شرکت مس در استان اصفهان

حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل شرکت مس و مدیر گروه روابط عمومی به همراه مهندس شهریار متوکل مدیر امور اکتشافات شرکت مس از سه محدوده‌ اکتشافی شرکت مس در استان اصفهان بازدید کردند.

نشست تعاملی انجمن سنگ آهن و مسئولین ذوب آهن اصفهان برای تامین پایدار مواد اولیه

در این نشست راهکارهای تامین پایدار سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن از جمله تشکیل کارگروهی از معادن ، تهاتر سنگ آهن با محصولات این شرکت و روش های مشارکتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در این نشست ، حضور هیات مدیره انجمن سنگ آهن ایران در این مجتمع عظیم صنعتی را قابل تقدیر دانست و گفت : این شرکت با وجود ایجاد ظرفیت 3 میلیون و 600 هزارتنی ، اما به دلیل عدم تامین سنگ آهن ، قادر به دست یابی به این میزان تولید نیست .

منطقه ویژه خلیج فارس 18 طرح توسعه ای در حال اجرا دارد / برنامه واگذاری زمین به 11 متقاضی سرمایه گذاری در دستور کار

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اعلام کرد: 18 طرح جدید و توسعه ای در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، در حال اجرا است. وی روند رو به رشد تامین زیرساخت ها در این منطقه را موجب اجرایی شدن این تعداد طرح در منطقه فوق اعلام کرد.

تولید 17.4 میلیون تن شمش و 13.5 میلیون تن محصولات فولادی

تولید شمش فولاد و محصولات فولادی کشور طی 8 ماهه 98 به ترتیب به 17.4 و 13.5 میلیون تن رسید. تولید این محصولات به ترتیب با رشد 5درصدی و 7درصدی همراه شد.

مدیر بخش مواد اولیه فولاد خوزستان: گندله‌سازی، گام اول تولید فولاد

معادن سنگ‌آهن با روی آوردن به تولید گندله و احیا، تمایل کمتری به فروش کنسانتره و سنگ‌آهن دارند. همین امر سبب می‌شود تولید گندله با کیفیت شرکت‌هایی که فاقد معدن آهن هستند با مشکلات بسیاری در تامین سنگ آهن مواجه شود

روند صعودی نرخ ارز علت افزایش قیمت محصولات فولادی بوده است

تجربه دو سال اخیر در بازار فولاد نشان داده است، انطباق کامل منحنی مقاطع فولادی بر منحنی دلار و سکه از اساس اشتباه است. شاید دولت با کسری بودجه و دلار مواجه باشد اما کشور ما از لحاظ منابع فولادی غنی است بعلاوه اینکه برای دولتی ها کنترل بازار فولاد به مراتب راحتتر از بازار ارز است. (در حد چند ساعت و صدور یک نامه مبنی بر مشروط شدن مجدد صادرات مقاطع فولادی) هرچند اذهان عمومی فعالان بازار، نرخ میانگین تیر ۵۵۰۰ تومانی و نرخ میانگین سبد میلگرد ۵ هزار تومانی را در ذهن می پروراند اما تحقق این اعداد نیازمند عبور دلار از سقف مقاومتی جدید (13700) می باشد.

خلج طهرانی: منطقه ویژه خلیج فارس 18 طرح توسعه ای در حال اجرا دارد / برنامه واگذاری زمین به 11 متقاضی سرمایه گذاری در دستور کار

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اعلام کرد: 18 طرح جدید و توسعه ای در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، در حال اجرا است. وی روند رو به رشد تامین زیرساخت ها در این منطقه را موجب اجرایی شدن این تعداد طرح در منطقه فوق اعلام کرد.

مکانیزم تهاتر در شرایط تحریم

دکتر علیرضا ابراهیمی، مدیر برنامه ریزی، توسعه و تکنولوژی میدکو بهترین مکانیزم در شرایط تحریم را تهاتر و ایجاد انجمن ها یا کنسرسیوم های صادراتی با همکاری مشترک شرکت ها می داند وی همچنین با اشاره به توسعه بومی سازی در شرایط تحریم معتقد است توسعه نیازمند پژوهش است و باید از طریق مجموعه ای ریسک فعالیت های نوآورانه و پژوهشی را کاهش داد.

مکانیزم تهاتر را در شرایط تحریم تعریف کنیم

فولاد خوزستان موفق به کسب گواهینامه معیار مصرف انرژی شد

فولاد خوزستان موفق به کسب گواهینامه معیار مصرف انرژی بر اساس استاندارد 9653 شد.

با بهینه‌سازی مصرف انرژی علاوه بر کاهش هزینه‌ها محیط زیست حفظ می‌شود

انرژی تعریف‎‌های مختلفی دارد که ساده‌ترین آن، توانایی انجام کار است و به اشکال مختلف وجود دارد. انرژی حرارتی، مکانیکی، شیمیایی، هسته‌ای و نور که در اطراف ما به راحتی قابل لمس است. شرکت فولاد خوزستان از دو حامل انرژی شامل: برق و گاز در بخش‌های مختلف استفاده می‌کند. با آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی حرکت شرکت فولاد خوزستان به سمت اصلاح الگوی مصرف شتاب بیشتری به خود گرفت. برای اطلاع بیشتر از مقدار و مصرف آن به سراغ محمدحسین وزیری مدیر بخش انرژی و سیالات رفتیم و در این مورد به گفت و گو پرداختیم

بخش انرژی سیالات از چه قسمت‎‌های تشکیل شده و هر کدام دارای چه وظایفی هستند؟

تعویض کامل بدنه و قطعات داخلی اسکرابر تاپ گس و اسکرابرکولینگ

برای نخستین بار در تعمیرات سالیانه مدول 3 احیا دو، بدنه و قطعات داخلی اسکرابر تاپ گس و اسکرابرکولینگ تعویض شد.

سرکنسولگری سفارت قزاقستان خواستار تعامل مشترک با فولاد خوزستان شد

سرکنسول سفارت قزاقستان در دیدار از شرکت فولاد خوزستان خواستار تعامل مشترک با این شرکت بزرگ فولادی شد.

دولتان نیاسان سرکنسول سفارت قزاقستان به همراه نماینده وزرات امور خارجه در اهواز، با حضور علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و بهمن تجلی زاده معاون فروش و بازاریابی، شرایط تجارت بین دو کشور ایران و قزاقستان را بررسی کردند.

فولاد خراسان الگویی برای توسعه و اشتغالزایی بر پایه صنعت است

حسین امینی، رییس شورای هماهنگی مدیران سازمان های مرتبط با وزارت «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» در این نشست با بیان این که هدف این شورا ایجاد هم افزایی میان دستگاه های حاکمیتی و سرمایه گذاران و بنگاه های اقتصادی در حوزه استان با هدف بررسی موانع و مشکلات و هم فکری در جهت رفع آن هاست، افزود: از زمان تشکیل این شورا، شاهد شکل گیری فضای همدلی و هم افزایی خوبی میان مجموعه های مرتبط هستیم که شاید در بسیاری از نقاط کشور بی نظیر باشد.

چادرملو سرمايه خود را به 6000 ميليارد تومان مي رساند

هيئت مديره شركت معدني و صنعتي چادرملو در جلسه امروز خود تصميم گرفتند كه افزايش سرمايه تفويض شده در مجمع فوق العاده شركت انجام داده و سرمايه خود را از 4400 ميليارد تومان به 6000 ميليارد تومان برسانند. 

افزایش قیمت باعث کاهش مصرف واقعی محصولات فولادی خواهد شد / کارخانه های تولیدکننده شمش محصول خود را برای صادرات تا پایان فوریه پیش فروش کرده اند

در خرداد سال ۹۷ و با رسیدن قیمت دلار به کانال ۱۸هزار تومان میلگرد به یکباره از کانال ۴۵۰۰ به کانال ۵ هزارتومان رسید اما این گرانی ۲۰روز بیشتر دوام نیاورد و با ورود سازمان حمایت و ستاد تنطیم بازار این عدد به یکباره به زیر کانال ۴۵۰۰ بازگشت. از خرداد سال قبل و در عین حالی که دلار نوسانات بسیاری را تجربه کرد، میانگین قیمت سبد میلگرد از سقف حمایتی ۴۵۰۰ عبور نکرد. امروز در حالی شاهد عبور قیمت میلگرد داخلی از کانال ۴۵۰۰ هستیم که قیمت ارز روند رشد را  با سرعت طی می کند.

مس در اوج قیمت 4 ماه و نیم اخیر قرار گرفت

قیمت مس در بازارهای جهانی در شرایطی با رشد چشمگیری روبرو شده است که آمارهای جدید نشانگر افزایش واردات چین بوده است.

به گزارش رویترز، به دنبال انتشار آمارهای مربوط به رشد واردات مس چین طی ماه گذشته، قیمت جهانی این فلز گرانبها به بالاترین سطح خود در 4 ماه و نیم اخیر رسیده است. 

افزایش واردات مس چین نشانگر رونق صنایع این کشور طی ماه گذشته بوده است، آن هم بر خلاف تنش های تجاری بین چین و ایالات متحده.

قیمت هر تن مس در بازار فلزات لندن با 0.7 درصد افزایش به بیش از 6032 دلار رسیده است. این بالاترین رکورد قیمت مس از 25 جولای به شمار می رود. 

معرفی بخش مواد اولیه به عنوان بخش برتر در زمینه ی HSE

کمیته عالی HSE شرکت فولاد خوزستان هجدهم آذرماه ۹۸ به ریاست محمد نیکوکار قائم مقام مدیرعامل در امور کارخانه و معاون بهره برداری و با حضور علیرضا مخبر دزفولی قائم مقام مدیرعامل در امور بهداشت و سلامت کارکنان، جمشید عادلی مقدم معاون منابع انسانی و امور اجتماعی و سایر مسئولان مربوطه در سالن کنفرانس ساختمان مدیرعامل برگزار گردید و بخش برتر در زمینه ی HSE معرفی شد.

سهم ۶۲ درصدی بخش تولید در تامین درآمدهای مالیاتی کشور/ گسترش روابط تجاری با کشورهای همسایه و اوراسیا/361 هزار میلیارد تومان نیاز صنعت به سرمایه در گردش

 

 وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه هم اندیشی با اعضای فراکسیون تولید و اشتغال مجلس شورای اسلامی گفت: بطور مستمر آمار تولید 44 گروه کالایی در کشور مورد رصد قرار می گیرد و ماهیانه روند تولیدات به اطلاع مسئولان ارشد نظام می رسد
 

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی افزود: طبق آمار 8 ماهه امسال، هم اکنون تولید 27 گروه کالایی در سطح کشور افزایشی است و فقط در بخش خودرو و آلومینیوم با چالش مواجه بودیم که با تمهیدات اتخاذ شده تولید آلومینیوم تا پایان سال جبران می شود و شرایط تولید خودرو نیز نسبت به ابتدای سال تغییر محسوسی داشته و شاهد روند مثبتی هستیم.

اثر افزایش قیمت جهانی شمش فولادی

تجربه دو سال اخیر در بازار فولاد نشان داده است، انطباق کامل منحنی مقاطع فولادی بر منحنی دلار و سکه از اساس اشتباه است. شاید دولت با کسری بودجه و دلار مواجه باشد اما کشور ما از لحاظ منابع فولادی غنی است بعلاوه اینکه برای دولتی ها کنترل بازار فولاد به مراتب راحتتر از بازار ارز است. (در حد چند ساعت وصدور یک نامه مبنی بر مشروط شدن مجدد صادرات مقاطع فولادی) هرچند اذهان عمومی فعالان بازار، نرخ میانگین تیر ۵۵۰۰ تومانی و نرخ میانگین سبد میلگرد ۵هزار تومانی را در ذهن می پروراند اما تحقق این اعداد نیازمند عبور دلار از سقف مقاومتی جدید (13700) می باشد.

راه اندازی کارخانه آهک هیدراته شهرستان چِرام تا شهریور سال آینده/ استاندار کهگیلویه و بویراحمد: ایمیدرو به شکوفایی ظرفیت های معدنی استان نگاه ویژه دارد

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: پروژه آهک هیدراته شهرستان چِرام با سرمایه گذاری 200 میلیارد تومان و اشتغالزایی 100 نفر طی هشت ماه آینده به بهره برداری می رسد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، دکتر خداداد غریب پور که در نشست با استاندار کهگیلویه و بویراحمد سخن می گفت، افزود: ایمیدرو آمادگی دارد تا زیرساخت های مورد نیاز کارخانه های فسفات و آهک هیدراته کوه لار شهرستان چرام را تامین کند.

4 پیشنهاد ایمیدرو برای توسعه چادرملو

رئیس هیات عامل ایمیدرو برای توسعه چادرملو 4 پیشنهاد در زمینه اکتشاف و استخراج در عمق، امور زیست محیطی و طرح های توسعه ارائه کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در جلسه کنترل مدیریت ایمیدرو با حضور شرکت های چادرملو، توسعه معادن و فلزات و فولاد مبارکه با بیان این مطلب اظهار داشت: مجتمع چادرملو با توجه به نیاز خود به منابع جدید سنگ آهن در آینده، به سمت اکتشاف و استخراج عمقی، حل مسائل زیست محیطی معادن از طریق مسئولان استانی و نیز همکاری اکتشافی با محدوده های تحت پوشش سازمان ها برود.

شمارش معکوس راه‌اندازی آلومینیوم جنوب

آلومینیوم جنوب به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه ملی تولید آلومینیوم در ایران، به‌زودی در مدار تولید قرار می‌گیرد. 

پیش بینی رشد 5درصدی مصرف فولاد در برزیل

تقاضای  فولاد برزیل طی سال 2020 میلادی 5.2 درصد افزایش می یابد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از مجله متال بولتن مصرف  فولاد برزیل در سال آینده میلادی با 5.2 رشد نسبت به سال 2019 میلادی به 21 میلیون و 780هزار تن خواهد رسید. این در حالی است که انتظار می رود در سال 2019 میلادی مصرف  فولاد برزیل20 میلیون و 710هزار تن به ثبت رسد که حاکی از کاهش 2.4 درصدی نسبت به تولید سال 2018 میلادی (21میلیون و 210هزار تن) است.

درآمدهای سازمان زمین شناسی به شکل اختصاصی مصرف می‌شود

براساس لایحه بودحه ۱۳۹۹ درآمدهای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مربوط به خدمات زمین شناسی، اکتشافی و آزمایشگاهی پس از واریز به خزانه، اختصاصی تلقی می‌شود و پس از ابلاغ تخصیص توسط سازمان برنامه و بودجه قابل هزینه کرد است.

در چارچوب بودجه دستگاه های سیاستگذار، برنامه اکتشاف منابع معدنی در بخش هزینه ای برای سال ۹۷ که صفر منظور شده، سال ۹۸ هم رقمی تخصیص نیافته است، اما در بخش تملک دارایی های سرمایه ای برای سال ۹۸ رقم ۱۵۴ هزار میلیارد ریال مصوب شده است.

نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه یک ضرورت تردید ناپذیر برای منافع ملی است

    رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، احداث نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه را یک ضرورت برای صنعت فولاد کشور و منافع ملی عنوان کرد و خواستار اجرای سریع تر آن شد.

اشتغال و کارآفرینی با توسعه گردشگری معدنی

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، امیدرضا محبعلی؛ مدیر مجتمع پتاس خور و بیابانک در خصوص اهمیت سرمایه‌گذاری در معادن در بحث ژئوتوریسم و گردشگری گفت: سرمایه‌گذاری در این حوزه بدون شک می‌تواند موجب اشتغال‌زایی فراگیر به ویژه برای جوانان در کشور شود و معادنی که در زمینه ژئوتوریسم قابلیت فعال شدن دارند، می‌توانند معادن درحال بهره‌برداری و استخراج و یا معادن متروکه باشند.

آهن اسفنجی سهمیه‌ بندی می‌شود

مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر از توافق به سهمیه‌بندی آهن اسفنجی برای شرکت‌های تولید فولاد به روش القایی خبر داد. محمد مهیا‌پور با اشاره به این مطلب که صادرات آهن اسفنجی در سال‌جاری زیر ۲ درصد بوده، تصریح کرد: طبق جلسه انجام شده در انجمن فولاد به‌زودی وارد سهمیه‌بندی این محصول برای متقاضیان خواهیم شد. وی ادامه داد: براساس این تصمیم تا دو ماه آینده نیاز شرکت‌های تولیدکننده فولادی به روش القایی را تامین خواهیم کرد.

ذوب آهن اصفهان یک مجتمع عظیم صنعتی ، دانشگاهی است

آیین گرامیداشت روز دانشجو با حضور جمعی از مسئولین شرکت و دانشجویان جامع علمی کاربردی  ذوب آهن اصفهان،۱۷ آذر  در سالن تشریفات روابط عمومی شرکت برگزار شد.

اولویت های استراتژیک توسعه صنعتی کشور تعیین شده است/ ضرورت تامین مالی مناسب برای تکمیل ظرفیت خالی واحدها و ظرفیت های تولیدی خودکفایی کشور/ طرح تامین مالی صنایع پیشران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه هماهنگی تامین مالی صنایع پیشران که با حضور مدیران عامل بانک‌ها برگزار شد؛ گفت: اولویت های استراتژیک توسعه صنعتی کشور شناسایی شده است و این واحد ها جهت تامین مالی و نقدینگی مورد نیاز خود به بانک های عامل معرفی می شوند. 

رضا رحمانی با اشاره به مصوبه و ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع بانکی به صنایع پیشران افزود: امسال برای حفظ تولید و اشتغال کشور، تامین سرمایه در گردش واحدها و همچنین سرمایه ثابت مورد نیاز جهت راه اندازی طرح های جدید اهمیت بالایی دارد.

آسیب‌شناسی زیرساخت‌های صنعت فولاد

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد چالش‌هایی در مسیر تولید ۵۵ میلیون تن فولاد وجود دارد که مهم‌ترین آنها اکتشافات سنگ‌آهن، زیرساخت آب و زیرساخت حمل‌ونقل ریلی است. مطابق با ارزیابی‌ها در سایر کشورهای معدنی سالانه حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد مواد معدنی توسط خطوط ریلی حمل می‌شود، در حالی که سهم واقعی حمل مواد معدنی توسط خطوط ریلی در ایران ۵ درصد (۲۰ میلیون تن) تولید مواد معدنی کشور را در برمی‌گیرد.

تاثیر افزایش بهره مالکانه معادن بر غول های سنگ آهنی

وضع عوارض ۲۵ درصدی صادرات سنگ آهن و حالا هم افزایش بهره مالکانه معادن، چشم انداز گروه سنگ آهنی را در سال آینده، تیره کرده است.

 در لایحه بودجه سال ۹۹، بهره مالکانه معادن از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۲۸۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است. این موضوع می تواند شرکت های معدنی از جمله گلگهر و چادرملو را تحت تاثیر قرار دهد.

مخالف واگذاري كارخانه سيمان اروميه هستم

نماينده مردم اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: سرمايه گذاري زيرمجموعه هاي بانك و بيمه و تامين اجتماعي در آذربايجان غربي مي تواند عايدي بسيار زيادي براي مردم اين استان داشته باشد. 

 نادر قاضي پور در گفت و گو با نداي اروميه، اظهار كرد: عدم سرمايه گذاري زيرمجموعه هاي بانك و بيمه و تامين اجتماعي در آذربايجان غربي يك خسارت بزرگ براي مردم اين استان است.

وي، افزود: سرمايه هاي هنگفتي كه اين مجموعه ها در اختيار دارند اگر به سمت فرصت هاي مناسب سرمايه گذاري در استان سوق پيدا كند، مي تواند موجب ايجاد اشتغال فراوان براي مردم شود.

۷۸۰۰ميليارد ريال از بدهي هاي ايدرو و ايميدرو تهاتر مي‌شود

تهاتر طلب‌ها با بدهي‌هاي سازمان هاي گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) و توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران (ايميدرو) تا سقف ۷۸۰۰ ميليارد ريال در لايحه بودجه ۹۹ كل كشور مجاز شمرده شد. 

شفافیت شرکت های معدنی و صنایع معدنی در نظام ارزی کشور / 2 میلیارد دلار طرح جدید تا پایان سال افتتاح می شود

رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: شرکت های معدن و صنایع معدنی در تامین نیاز ارزی خود و عرضه ارز به بانک مرکزی کاملا شفاف عمل کرده اند. 

دستور رییس هیات عامل ایمیدرو بر ممنوعیت استفاده از امکانات دولتی در انتخابات مجلس له یا علیه اشخاص

دکتر خداداد  غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو در گردهمایی سالانه مدیران از همه مدیران شرکت ها ومجریان طرح ها خواست که از امکانات دولتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی له یا علیه هیچ شخص و جریان سیاسی استفاده نشود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،  غریب پورتصریح کرد: امکانات مجموعه ایمیدرو به هیچ عنوان در انتخابات به نفع یه علیه هیچ کس استفاده نشود البته ما در کنار مجریان انتخابات برای باشکوه تر برگزار کردن انتخابات هستیم.

وزیر کار از مدیرعامل شرکت مس تقدیر کرد

«محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی پیامی از دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به خاطر برگزاری همایش ملی ایمنی در صنایع معدنی تقدیر کرد.

آن طور که باید از بخش معدن حمایت نمی‌شود

یکی از گلایه‌های عمده بخش معدن و صنایع معدنی، مشورت نکردن با بخش خصوصی و تشکل‌های تخصصی است چراکه با وجود تاکید معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت، زیرمجموعه‌های این وزارتخانه مشورت با تشکل‌ها را در دستور کار قرار نمی‌دهند. نظام قیمت‌گذاری که دولت در پیش گرفته و سهمیه‌بندی‌هایی که در حاشیه آن برای عرضه و صادرات مواد معدنی و فولادی لحاظ می‌کند، منجر به لطمه به  زنجیره تولید مواد معدنی و فولادی است. در این خصوص گفتگویی با رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی داشتیم.

قيمت فولاد گران نشد؛ اصلاح شد

نايب رئيس انجمن توليدكنندگان فولاد با بيان اينكه قيمت فولاد گران نشد بلكه اصلاح شد ، گفت : هنوز فاصله زيادي با قيمت هاي جهاني داريم .

احراميان درباره اولتيماتوم وزارت صمت به توليدكنندگان فواد اظهار كرد : توليدكنندگان تواني ندارند كه بخواهند با عرضه كم ، قيمت ها را افزايش دهند.

وي افزود : زماني كه دولت در قيمت ها مداخله و قيمت ها را سركوب كرد موجب شد محصوات فوادي در بازار ايران ارزان ترين در دنيا باشد. نايب رئيس انجمن توليدكنندگان فواد افزود : در ابتداي امسال با فشاري كه دولت به صنعت فواد وارد كرد قيمت ها افراطي كاهش يافت و همسطح قيمت آهن قراضه در بازار جهاني شد.

افزایش قیمت میلگرد ناشی از بالا رفتن قیمت تمام شده است / قیمت میلگرد بالاتر هم خواهد رفت

قیمت میلگرد در هفته گذشته صعودی بود، از آنجا که قیمت شمش رو به بالاست این روند دنبال خواهد شد در واقع افزایش قیمت میلگرد ناشی از افزایش تقاضای آن نیست بلکه ناشی از بالا رفتن قیمت تمام شده است. اگر روند صادرات مثل 6 ماه گذشته باز شود قاعدتا قیمت میلگرد بالاتر هم خواهد رفت. روند افزایشی قیمت میلگرد در بورس هم شاهد همین موضوع است. به تدریج که صادرات فولاد میانی افزایش پیدا می کند حجم عرضه مواد اولیه به نوردکارها محدود خواهد شد در نتیجه قیمت تمام شده برای نوردکار به علت کاهش حجم تولید بالاتر می رود.

حمایت مجمع نمایندگان استان اصفهان از احداث نورد گرم 2 فولاد مبارکه

جلسۀ مجمع نمایندگان استان اصفهان در فولاد مبارکه تشکیل شد و طی آن نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی بر اهمیت تکمیل طرح شهید خرازی و احداث نورد گرم 2 این شرکت تأکید کردند.
 
در این جلسه که عصارزادگان فرماندار شهرستان مبارکه، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و جمعی از معاونان این شرکت نیز در آن حضور داشتند، مدیرعامل فولاد مبارکه ضمن قدردانی از تلاش‌ها و اقدامات ملی نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گزارش مبسوطی از اقدامات و دستاوردهای این شرکت در سال 98 و برنامه‌های توسعه‌ای گروه فولاد مبارکه ارائه کرد که مورد توجه حاضران واقع شد.

کسب رکورد تولید آهن اسفنجی در مجتمع فولاد سبا

با تلاش کارکنان مجتمع فولاد سبا تولید روزانه آهن اسفنجی در این مجتمع در ششم آذر ماه سال جاری به 4480 تن افزایش یافت.
بهمن خلیلی مدیر عملیات این مجتمع گفت: رکورد قبلی تولید آهن اسفنجی در این مجتمع 4440 تن و در مرداد ماه 1398 به ثبت رسیده بود.
وی ضمن قدردانی از تلاش تمامی کارکنان این مجتمع اظهار امیدواری کرد، در ادامه تلاش های مستمر و کسب این موفقیت ها تا پایان سال جاری اهداف کمی و کیفی ترسیم شده در این ناحیه محقق گردد.      

رشد 38 درصدی تولید در واحد آماده‌سازی تختال

رئیس واحد آماده‌سازی تختال از رشد 38 درصدی تختال‌های آماده‌سازی‌شده در نیمۀ اول سال 1398نسبت‌به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
نورالدین رئیس‌زاده با بیان این‌که این واحد نقش خنک‌سازی، رفع عیوب و ارسال تختال به واحد نورد گرم را بر عهده دارد، گفت: تختال‌های مازاد ظرفیت نورد گرم شرکت که در این واحد آماده‌سازی شده‌اند، با همکاری واحد فروش به بازار عرضه می‌شود.
وی تصریح کرد: درنتیجۀ تلاش کارکنان این واحد، رکورد 598 هزار و 614 تن در شش‌ماهۀ اول سال 1398 به دست آمد.

ایجاد تابلوی قیمت خرده‌فروشی محصولات فولادی

محسن رضیعی، مدیرعامل شرکت فولاد متیل، در حاشیۀ برگزاری نمایشگاه متافو گفت: به‌عنوان شبکۀ توزیع محصولات فولادی کشور و در راستای رضایت‌مندی هرچه بیشتر مشتریان، فولادمتیل استفاده از توان استارت‌آپ‌ها و سیستم به‌روز فناوری اطلاعات را در دستور کار خود قرار داده است.
 
وی اظهار داشت: اگرچه عموم بازرگانان، تجار و فعالان صنعت فولاد کشور، با مراکز خدماتی فولاد مبارکه آشنایی دارند، اما مراکز خدماتی شرکت فولادمتیل به‌عنوان اولین و بزرگ‌ترین شبکۀ توزیع محصولات فولاد مبارکه، طی ربع قرن گذشته، خدمات ارزنده و بزرگی را به مشتریان بزرگ‌ترین هلدینگ فولادی کشور ارائه کرده‌ است.

حمایت قاطعانه دستگاه قضا از صنعت کشور

هم‌زمـــان با ولادت امـــام حســـــن عســــــــکری(علیه‌السلام)، حجت‌الاســـلام محــمدجعــــفر منتظـــری، دادستــــان کل کشـــــور به‌همراه دکتر عمرانی معاون دادستان کل در امور مبارزه با مواد مخدر، دادستان استان اصفهان، دادستان شهرستان مبارکه و هیئت همراه از خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه بازدید کرد.
 

پیشنهاد افزایش 2.4 برابری بودجه ایمیدرو طی سال 99

رییس هیات عامل ایمیدرو از پیشنهاد اختصاص بودجه 1800 میلیارد تومانی این سازمان برای توسعه طرح های این بخش در بودجه سال 99 خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، دکتر خداداد غریب پور افزود: امسال بودجه 750 میلیارد تومانی به توسعه این بخش اختصاص داده شد که طی سال آتی با قبول این پیشنهاد، این رقم افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

فعالیت معدنی ها و فولادی ها در کنار یکدیگر مقدس است

صنعت و معدن از دیرباز دو بخش جایی ناپذیر اقتصاد ایران به شما می روند که ارزش آفرینی بسیاری را برای جامعه به ارمغان می آورند. این بخش ها،در حال حاضر بیش از گذشته به تعامل و دور اندیشی نیاز دارند تا بتوانند بر اساس برنامه راهبردی خودشان مسیر توسعه و ترقی را طی نمایند. اما عدول از این برنامه ها و مسائل حاشیه ای چندی است که گریبانگر این بخش ها شده است. به منظور بررسی کم و کیف این موضوع گفتگویی با مهندس مهرداد اکبریان رییس انجمن سنگ آهن ایران در دفتر ایشان انجام داده ایم که در ادامه از نظرتان می گذرد :

رشد 2.4 برابری بودجه سال 99 ایمیدرو از منابع داخلی

رییس هیات عامل ایمیدرو از اختصاص بودجه 1800 میلیارد تومانی این سازمان برای توسعه طرح های این بخش از محل منابع داخلی طی سال 99 خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب افزود: امسال بودجه 750 میلیارد تومانی به توسعه این بخش اختصاص داده شد که طی سال آتی این رقم افزایش قابل توجهی خواهد یافت.

وی با بیان اینکه بودجه توسعه در سال 99 حدود 2.4 برابر رشد خواهد داشت، گفت: این هدفگذاری ذیل اهداف توسعه ای ایمیدرو و افزایش نقش آفرینی این حوزه در ایجاد اشتغال فراگیر و رونق تولید در اقتصاد کشور است.

مس تصفیه شده در مدار رشد تولید

پس از کاهش چندین ماهه تولید  مس تصفیه شده جهانی، روند تولید این محصول طی 8 ماهه 2019 میلادی، افزایشی شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، جدیدترین گزارش گروه مطالعات بین المللی  مس (ICSG) حاکیست: تولیدکنندگان جهانی  مس از ابتدای ژانویه تا پایان ماه آگوست 2019، حدود 15 میلیون و 924 هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال 2018 میلادی، 15 میلیون و 915 هزار تن بود که نشان دهنده افزایش 5 صدم درصدی است.

تحرکات فولادی ترکیه و اعراب

محمدحسین نباتچیان نتایج نظرسنجی Fastmarket از فعالان صنعت فولاد در بیست‌و‌دومین کنفرانس آهن و فولاد خاورمیانه در دبی نشان می‌دهد به‌دلیل پروژه‌های بزرگ در خاورمیانه، تقاضای فولاد ظرف پنج سال آینده در این منطقه افزایش خواهد یافت. طبق این نظرسنجی، ایجاد زیرساخت در امارات برای اکسپوی دبی ۲۰۲۰ و جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر موید این ادعاست. همچنین این افراد، بزرگ‌ترین چالش فولادسازان خاورمیانه در پنج سال آینده را کاهش تقاضای داخلی چین می‌دانند.

استقبال شرکت مس از ایده‌های نو در حوزه افزایش ایمنی، بهره‌وری و بومی‌سازی

به گزارش مس پرس، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب در افتتاحیه هشتمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی گفت: برای تحول در بخش معدن و صنایع معدنی نیازمند تغییر نگرش در سرمایه‌گذاری صنایع معدنی هستیم.
سعد محمدی با اشاره به این‌که در خصوص تحلیل آینده فلزات غیر آهنی باید به چند عامل مهم توجه کرد گفت: نخستین شاخص افزایش جمعیت کره زمین است. در حال حاضر جمعیت کره زمین 9، 7 میلیارد نفر است و در سال 2035 جمعیت به حدود 9 میلیارد نفر افزایش پیدا می‌کند.

گل گهر رشد 74درصدی فروش را در آبان ماه به ثبت رساند

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر توانست در ماه آبان، بیشترین رشد فروش را بین غول های معدنی و صنایع معدنی ایران کسب کند.

این شرکت با فروش بیش از 1233 میلیارد تومانی در ماه قبل، رقم رشد 74درصدی را در این شاخص به ثبت رساند که بالاتر از رشد بزرگان معدنی و صنایع معدنی ایران بوده است. 

صادرات موادمعدنی و کمبود آن، بسیاری از واحدهای بزرگ فولادی را تحت‌تأثیر قرار داده‌است

دکتر علی امرایی، مدیرعامل فولادسنگان در گفت‌وگو با ماهنامه تخصصی پردازش با اعلام این مطلب، با اشاره به اینکه کمبود مواداولیه از جمله کنسانتره یکی از بزرگترین مشکلات واحدهای گندله‌سازی در کشور است، به‌گونه‌ای که فعالیت واحدهای فعال کشور از جمله فولادسنگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، گفت: به عنوان مثال امروزه واحدی که روزانه قادر است ۱۶هزار تن محصول تولید کند به دلیل عدم تأمین کنسانتره روزانه ۱۰ تا ۱۲ هزار تن گندله تولید می‌کند، این بدان معناست که عملاً ۳۰درصد ظرفیت آن واحد خالی می‌ماند.

شرکت فولاد خوزستان الگوی پیشرو در خلق ارزش های مشترک با جامعه است

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، در این جلسه که شامگاه روز سه شنبه مورخ ۱۲ آذرماه ۹۸ در مهمانسرای نور شرکت فولاد خوزستان برگزار شد، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، سید نوراله حسن زاده معاون اقتصادی استاندار، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان، امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان، موسی شاعری شهردار کلانشهر اهواز و سایر مدیران کل دستگاه های اجرایی همچون راه و شهرسازی، شرکت ملی گاز، توزیع برق، مناطق شهرداری و... حضور داشتند.

 

احسان دشتیانه عضو جدید هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان شد

احسان دشتیانه عضو جدید هیئت مدیره ذوب آهن اصفهان شد.

احسان دشتیانه که سابقه معاونت فروش ذوب آهن اصفهان را در کارنامه خود دارد، به عنوان نماینده پویش بازرگان عضو هیئت مدیره ذوب آهن شد.
در جلسه معارفه دشتیانه، از زحمات علی شکرریز عضو سابق هیئت مدیره ذوب آهن تقدیر شد./معدن نیوز

سازمان بورس و اوراق بهادار با افزایش سرمایه فولاد مبارکه موافقت کرد

سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز افزایش سرمایه 61 درصدی شرکت فولادمبارکه اصفهان از محل سود انباشته را صادر کرد.

اعلام برنده مناقصه پیمانکار گروه الف استخراج معادن سنگان

برنده مناقصه پیمانکار معادن گروه الف مجتمع سنگ آهن سنگان مشخص شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، روز گذشته 12 آذر ماه پس از برگزاری جلسه کمیسیون معاملات ایمیدرو،‌ برنده پیمانکار استخراج سنگ آهن و باطله برداری در معادن سنگ آهن سنگان در گروه معادن الف، مشخص و معرفی شد.

از این رو با توجه به قیمت های پیشنهادی، شرکت طوس مسیر برای دوره پنجساله عملیات استخراج و باطله برداری از معادن سنگان را در قالب گروه الف در اختیار گرفت. پیش از این برنده گروه ب استخراج و باطله برداری از معادن سنگان نیز مشخص شده بود.

ظرفیت بالای مهندسی داخلی در صنعت فولاد/ تفاهم نامه های همکاری فولادسازان با تأمین کنندگان در جشنواره ملی فولاد

مهندس بهادر احرامیان، نائب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاددر خصوص جشنواره ملی فولاد عنوان کرد: تجربه جشنواره ملی فولاد در یک سال گذشته نشان داد که در کشور ما ظرفیت های بسیاری برای استمرار تولید و تعمیر و نگهداری با استفاده از مهندسی داخلی وجود دارد.

وی افزود: در کشور ما شرکت های متعددی وجود دارند که می توانند مهندسی معکوس انجام دهند، که تا پیش از به دلایل اقتصادی و فنی از آن استفاده نمی شده است ولی در حال حاضر به دلیل شرایط تحریم به راحتی می توان آن را بکار گرفت. #جشنواره_و_نمایشگاه_ملی_فولاد_ایران فرصتی گرانبها برای معرفی ظرفیت ها و فرصت هایی است که در داخل کشور وجود دارند.

عضویت افتخاری شرکت مس در اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی در بخش ایمنی معادن

دکتر اردشیر سعدمحمدی در حاشیه برگزاری همایش ملی ایمنی معادن گفت: بر پایه مذاکرات انجام‌شده با هلموت هینز (Helmut Ehnes) دبیر کل اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی (ISSA)، شرکت مس به عنوان عضو افتخاری این مجموعه در بخش ایمنی معادن پذیرفته شد.

اراده جدی فولاد خوزستان در تقویت فن آوری و حمایت از شرکت های دانش بنیان

عصر روز 12 آذرماه 98 ایرج کاظمی نژاد رئیس پارک علم و فن آوری استان خوزستان با همراهی سید یحیی میرزایی معاون، جواد کوتی مدیرعامل صندوق پژوهش و فن آوری استان خوزستان و علیرضا مخبر دزفولی قائم مقام مدیرعامل فولاد خوزستان در امور سلامت و بهداشت کارکنان با علی محمدی مدیرعامل این شرکت دیدار کردند.

بازار داخل تامین نشود صادرات فولاد سهمیه بندی می شود

عضو کمیته تخصصی فولاد از تعیین مهلت عرضه داخلی شرکتهای فولادی مطابق با برنامه تا پایان آذرماه خبر داد و گفت: چنانچه تولیدکنندگان بازار را تامین نکنند، صادرات فولاد را سهمیه‌بندی می‌کنیم.

ظرفیت تخلیه 400 واگن مواد معدنی در روز را داریم

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از ظرفیت تخلیه 400 واگن مواد معدنی در این منطقه ویژه اقتصادی خبر داد.

آماده‌باش مردان تکنولوژی و بومی‌سازی زنجیره‌فولاد برای دومین جشنواره

جلسه کمیته "بومی سازی و توسعه تکنولوژی" انجمن تولیدکنندگان فولاد روز گذشته با حضور مدیران ، معاونان و نمایندگان شرکتهای بزرگ زنجیره فولاد همچون فولاد مبارکه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، هلدینگ کاوه پارس، هلدینگ میدکو، فولاد آلیاژی ایران، فولاد هرمزگان و مجتمع های چادرملو و گل گهر برگزار شد.

مهندس ارزاني بر لزوم استفاده از توان مراكز علمي و دانشگاهي در جهت بومي سازي و رونق توليد تاكيد كرد

مهندس ارزاني با اشاره به بومي سازي در فولاد هرمزگان گفت : ما حرفمان را از شعار به عمل تبديل و حدود ١٢هزار قطعه را بومي سازي كرديم . نرم افزاري در كشور در خصوص بومي سازي طراحي شده است كه  نيازهاي صنايع در حوزه قطعات و مواد اوليه  در آن ثبت ميشود  و پژوهشگران ميتوانند متناسب با نيازهاي اعلام شده طرح هاي پژوهشي خود را ارائه نمايند. اماده همكاري هستيم تا با استفاده از توان علمي كشور و مراكز علمي و فناوري و مراكز دانشگاهي بتوانيم مواد اوليه و قطعات موردنياز را بومي سازي كنيم .

دکتر غریب پور: ایمیدرو در طرح احیای معادن کوچک، اهتمام به تسهیل امور برای بخش خصوصی دارد/ معرفی 1154 معدن کوچک مقیاس برای تامین زیرساخت

رییس هیات عامل ایمیدرو ضمن اعلام اینکه این سازمان در طرح احیاء معادن کوچک، اهتمام به تسهیل امور برای بخش خصوصی دارد، گفت: در طرح فوق 1154 معدن در قالب 115 پروژه برای تامین زیرساخت مورد توجه است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، دکتر خداداد غریب پور که در نشست "اتاق فکر معدن" سخن می گفت، افزود: در بخش اقدامات ساختاری احیا معادن کوچک مقیاس با کمک شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، رفع موانع و مشکلات اداری، تامین مالی، ایجاد و توسعه بازار محصولات معدنی و امور حقوقی و مشاوره ای مورد توجه است.

تفاهم نامه همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی

اجرای عملیات اکتشاف با هدف تامین مواد اولیه در کنسرسیوم اکتشافی است

مدتی پیش رئیس هیئت عامل ایمیدرو از تشکیل کنسرسیوم اکتشافی خبر داد. شرکت‌های بزرگ معدنی همچون گل گهر، چادرملو و مبارکه، آمادگی خود را برای عملیات‌های اکتشافی در این موضوع اعلام کردند. تشکیل کنسرسیوم‌های معدنی به منظور توسعه بخش معدن به ویژه اکتشاف برای حوزه معدن حیاتی قلمداد می شود. در حاشیه نمایشگاه متافو گفتگویی با مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به عنوان عضو این کنسرسیوم داشتیم. 

هند واردکننده محض سنگ آهن در سال 2020 میلادی/30درصد ظرفیت تولید سنگ آهن هند از بین می رود

هند در سال 2020 میلادی واردکننده محض سنگ آهن و از خریداران اصلی این ماده معدنی در بازارهای بین المللی خواهد شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت Hellinic Shipping News تعطیلی 24 معدن سنگ آهن در سال 2020 میلادی هند را واردکننده محض و از خریداران اصلی این ماده معدنی طی چند سال آینده خواهد کرد. معادن مذکور، حدود 30 درصد از تولید سنگ آهن هند در سال 2018 میلادی را برعهده داشتند. تعطیلی این معادن به دنبال پایان قرارداد اجاره معدنکاری 329 معدن(شامل 24  معدن سنگ آهن) در مارس 2020 میلادی است .

برگزاری دومین جشنواره اینوماین در بهمن

رئیس هیات عامل ایمیدرو از برگزاری دومین جشنواره اینوماین (ایده های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی) با حمایت این سازمان در بهمن امسال خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در چهارمین جلسه‌ هیات امنای موسسه پژوهشی و آموزشی یونیدرو ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: دومین جشنواره اینوماین با هدف افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان در بخش معدن و صنایع معدنی و تهییج و ترغیب دانشگاه و صنعت به ایده پردازی برگزار می شود.

تخصیص منابع اجرای پروژه‌های آبرسانی بر اساس قانون برنامه ششم توسعه

مدیر عامل گروه صنعتی سدید با توجه به موضوع تنش‌های آبی در کشور و وضعیت بحرانی موجود در این خصوص، از ضرورت توجه به افزایش هرچه بیشتر اعتبارات پروژه‌های آبرسانی به مناطق مختلف کشور براساس پتانسیل‌های تولید کنندگان لوله‌های قطور فولادی خبرداد. 

شرکت فولاد خوزستان صادر کننده نمونه کشور شد

لوح تقدیر و تندیس ویژه صادر کننده نمونه کشور در سال ۹۸ در آیین بیست و سومین سالروز ملی صادرات به شرکت فولاد خوزستان اهدا شد.
به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان، لوح و تندیس صادر‌ کننده نمونه کشور را از اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری و رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت دریافت کرد.

مختصات چالش‌های صنایع پایین‌دست

در دهمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران مختصات چالش‌های صنایع پایین‌دست مشخص شد. نمایندگان بخش‌خصوصی در این نشست به چالش‌های اصلی صنایع پایین‌دست از جمله تامین مواد اولیه از صنایع بالادست پرداختند و با توجه به وجود انحصار عرضه در برخی صنایع، فروش از طریق بورس کالا را دارای اشکال دانستند. همچنین چالش‌ها و موانع پیش‌روی تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی فولاد و موضوع اخذ مابه‌التفاوت از خریداران فولادی از دیگر مسائلی بود که در این نشست زیرذره‌بین فعالان اقتصادی قرار گرفت.

صادرات به کشور عراق در هاله ای از ابهام باقی ماند / تفاوت قیمت میلگرد با شمش در بازار تامل برانگیز است

افزایش معنا دار قیمت ارز حاصل از حوادث عراق که در شرایط فعلی راه تنفس ارزی ایران محسوب می شود و ثبات نسبی قیمت مقاطع فولادی به یک دلیل اصلی، کنترل دستوری قیمت فولاد سازان دولتی توسط بازار ساز و دستور اکید مبنی برعدم افزایش قیمت اتفاقات در بازار ابتدای هفته بود. روند صعودی قیمت مقاطع نیز در هفته گذشته کاملاً قابل پیش بینی بود چون عرضه شمش محدود است و همین اتفاق هم افتاد. با توجه به اینکه صادرات به کشور عراق فعلاً با ابهام روبروست ولی با این حال بالا رفتن قیمت ارز در این مورد موثر بود و روی روند بازار اثر گذاشت.

برگزاری مراسم معارفه دو مدیر و یک مشاور ایمیدرو

مراسم معارفه یک مشاور و همچنین تکریم و ‌معارفه دو مدیر ایمیدرو (مشاور رئیس هیات عامل در مناطق ویژه و نیز مدیر حقوقی و امور قرادادها و مدیر روابط عمومی) با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو برگزار شد. 

تامین مواد اولیه ذوب آهن اصفهان از الزامات است

محمدرضا بهرامن در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه ایران متافو گفت : ذوب آهن اصفهان را همواره در کنار خودمان می بینیم و این صنعت مادر یکی از نعمت ها و سرمایه هایی است که ایران اسلامی بحمدا... از وجود آن به عنوان یک نقش آفرین در عرصه اقتصاد ملی بهره منده شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ذوب آهن اصفهان؛ وی افزود : ذوب آهن اصفهان در دوره جدید رشد بسیار خوبی را در تولید محصولات متنوع داشته است و این افتخار بسیار بزرگی است که در دوران تحریم به ثمر رسید.

نیروی انسانی ذوب آهن اصفهان ثروت بزرگ ایران

عرضه آهن اسفنجی و ضایعات همچنان محدود است / قیمت شمش هفته گذشته روند صعودی داشت

بازار این هفته تحت تاثیر تند شدن شیب افزایش قیمت سکه، دلار و طلا، شارپ شدن افزایشها در حوزه مقاطع فولادی به خصوص میلگرد، افزایش فشار کنترلی در حوزه محصولات ذوبی آغاز شد. در عین حال که قیمت این محصولات به سبب فشار تقریبا ثابت مانده اما نحوه فروش این محصولات توسط کانال اصلی به صورت تک ظرفیت و با تحویل حدود یک هفته است که به هیچ وجه کفاف بازار را نمی دهد و سبب کنترل قیمت در بازار آزاد نمی شود.

اشاعه فرهنگ معدن در جامعه، موجب شکل گیری تصمیم گیری و تصمیم سازی می شود

مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال سازی و توسعه  معادن کوچک مقیاس گفت: اشاعه فرهنگ معدن و فعالیت های معدنی در محیط های غیر معدنی و خانواده ها، موجب شکل گیری تصمیم گیری و تصمیم سازی در بخش معدن کشور می شود. 

تولید قطعات ریل راه آهن مورد نیاز رجا در مجتمع صنعتی فولاد اسفراین

فرماندار اسفراین از ورود شرکت رجا و مجتمع صنعتی فولاد اسفراین برای ساخت قطعات ریل راه آهن و چرخ قطار در این مجتمع صنعتی خبر داد.

طاهر رستمی گفت: در این راستا تفاهم نامه هایی میان رجا و مجتمع صنعتی فولاد اسفراین نیز منعقد شده است.

وی اظهارکرد: مجتمع صنعتی فولاد اسفراین برای تولید قطعات مورد نیاز ریل راه آهن و چرخ های قطار بر روی استانداردسازی ساخت این قطعات کار می کند.

146 میلیون دلار آلومینیوم از استان مرکزی صادر شد

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت:146 میلیون دلار آلومینیوم تولید شده در این استان پارسال به نقاط مختلف جهان صادر شد.

جعفر اصغری روز یکشنبه گفت: بیشترین محموله صادراتی آلومینیوم استان مرکزی پارسال به ارمنستان، تونس، ایتالیا، آذربایجان و رومانی ارسال شده است.

تقاضای22.7 میلیون تنی فولاد اندونزی تا سال 2024/افزایش ساخت و ساز عامل رشد تقاضا

رشد ساخت و ساز در اندونزی میزان تقاضای  فولادرا تا سال 2024 میلادی به 22.7 میلیون تن افزایش خواهد داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت Hellenic Shipping News رشد ساخت و ساز در اندونزی میزان تقاضای  فولاد را تا سال 2024 میلادی به 22.7 میلیون تن افزایش خواهد داد. تقاضای  فولاد اندونزی در سال 2018 میلادی 15.1 میلیون تن بود که با رشد 50.3 درصدی به 22.7 میلیون تن در سال 2024 میلادی افزایش خواهد یافت.

ایجاد اشتغال و ارتقا وضعیت نیروی انسانی از اولویت های فولاد اکسین است

امین ابراهیمی مدیر عامل شرکت فولاد اکسین خوزستان در خصوص نیروی انسانی شرکت بیان کرد: کارکنان سرمایه های اصلی این شرکت هستند و خوشبختانه این شرکت با دارا بودن نیروی انسانی بیش از ظرفیت موجود خود، همواره در تلاش برای نگهداشت و پرورش این سرمایه بزرگ سازمانی بوده است.

رشد تولید ۲۷ محصول صنعتی و معدنی در هفت ماهه امسال

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که از ابتدای امسال تا پایان مهرماه از بین ۴۳ محصول منتخب صنعتی و معدنی۲۷ محصول با رشد تولید مواجه شدند و ۱۶ محصول کاهش تولید داشتند.

«سعید زرندی»‌ افزود:‌ در این مدت تعداد سه هزار و ۴۹۲ فقره پروانه بهره‌برداری با میزان سرمایه‌گذاری ۲۲.۸ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۵۴ هزار و ۳۶۵ نفر صادر شد.

به گفته این مقام مسوول، در مدت یاد شده مجوزهای صنفی صادر شده ۲۱۹ هزار و ۴۰۰ فقره بوده است، همچنین در بخش معدن تعداد ۵۰۴ فقره پروانه اکتشاف، ۲۸۹ فقره گواهی کشف و ۳۳۳ فقره پروانه بهره‌برداری صادر شد.

اقدامات ارزشمند شرکت مهندسی و پویش ساخت به تقویت برند ذوب‌آهن اصفهان در صنایع فولادی کمک شایانی داشته است

منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در بازدید از دستاوردهای شرکت مهندسی و پویش ساخت ذوب‌آهن در شانزدهمین نمایشگاه متافو به خبرنگار ما گفت: شرکت مهندسی و پویش ساخت، شرکت E&C (مهندسی و ساخت) ذوب‌آهن اصفهان و یکی از شرکت‌هایی است که سالیان سال ذوب‌آهن انتظار آن را داشت.

وی افزود: مجموعه فعالیت‌های توسعه‌ای، ساختمانی و فنی مهندسی ذوب‌آهن در این شرکت توانمند با بهره‌گیری از نیروی انسانی مجرب انجام می‌گیرد که این مهم افتخار بزرگی برای ذوب‌آهن اصفهان به شمار می‌رود. 

استان بوشهر در زمينه ذخاير مورد نياز آلومينيوم وضعيت خوبي دارد

مديركل مركز زمين شناسي و اكتشافات معدني منطقه جنوب كشور گفت : استان بوشهر از لحاظ ذخيره بوكسيت كه از مواد معدني مورد نياز صنعت آلومينيوم است ، وضعيت خوبي دارد .

راه اندازی کارخانه فولادسازی شماره 3 از برنامه های میان مدت فخاس

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی و صنایع فلزی ایران با حضور بیش از ۳۵۰ شرکت فعال داخلی و خارجی در زمینه صنایع معدنی و فلزی گشایش یافت.

تسریع امور مدیریتی شرکت مس با هوشمندسازی سیستم مالی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع  مس ایران اعلام کرد: طرح یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی شرکت مس در راستای هوشمندسازی سیستم مالی، شفاف سازی و تسریع امور مدیریتی است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، اردشیر سعدمحمدی در آیین رونمایی از سیستم یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی شرکت  مس افزود: به زودی تمام سیستم های اسناد مالی به صورت مکانیزه وارد این سیستم می شود و این مهم در راستای هوشمندسازی سیستم مالی شرکت ملی مس است.

پیاده سازی سیستم مالی شرکت  مس توسط متخصصان ایرانی

غریب پور: اقدامات چهارگانه شرکت مس در توسعه/ اکتشافات جدید بر روی ذخایر مس در استان سیستان و بلوچستان

رییس هیات عامل ایمیدرو عملکرد اثربخش شرکت ملی  مس در بخش های اکتشاف، تولید، فروش و تعریف طرح های جدید را در راستای اقدامات توسعه ای این شرکت خواند و گفت: منابع حاصل از سود شرکت مس، صرف توسعه در این حوزه خواهد شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در آیین رونمایی از سیستم یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی شرکت  مس سخن می گفت افزود: تعریف طرح های توسعه شرکت  مس به ارزش ۱۳ هزار میلیارد تومان و جذابیت سهم این شرکت در بورس برای سهامداران، حاکی از عملکرد درست این مجموعه در بخش معدن و صنایع معدنی و همچنین اقتصاد دارد.

بخش معدن و صنایع معدنی عرصه توانمندی بومی و مقابله با تحریم

تحریم های ظالمانه دشمن حدود چهار دهه به اشکال مختلف در عرصه تولید کشورمان خودنمایی می کند، بخش هایی از تولید را تحت تاثیر خود قرار داده و پیامد افت تولید و بازدهی آن شده، اما در بخش معدن و صنایع معدنی کاهش اثرپذیری آن را می توان مشاهده کرد، بگونه ای که در فولاد سازی با صعود قابل توجهی به جمع ۱۰ فولاد ساز برتر جهان رسیده‌ایم.

امروز دانش داخلی و بومی سازی های صورت گرفته در بخش معدن و صنایع معدنی به منزله سپری ایمن برای کشور در برابر تحریم های ظالمانه محسوب می شود و تکیه براین توانمندی سبب راه اندازی هفت طرح استانی فولاد شد که اکنون بخش آهن اسفنجی این واحدها در مدار قرار گرفته است.