سپتامبر 2019

قیمت مقاطع با توجه به قیمت شمش به کف خود رسیده است

شیوا نیک وظیفه

در آخرین روز هفته از هفته گذشته شاهد بودیم نرخ اکثر کارخانه های میلگردو اکثر محصولات فولادی بدون تغییر اعلام شد . دربخش محصولات ذوبی نیز میلگرد  و تیرآهن بدون تغییر اعلام شدند بعلاوه اینکه نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی بدون تغییر اعلام شد.در ادامه ابتدای هفته جاری نیز با ثبات بازار در اکثر مبادی میلگرد آغاز شد.

تبدیل ۱۰ میلیارد دلار واردات به ساخت داخل تا سال ۱۴۰۰

مشارکت با بخش خصوصی و ایجاد هم‌افزایی بین بخش دولتی و خصوصی از دیگر برنامه‌های ایمیدرو عنوان و گفته شد: تولید شمش فولاد از ۸ میلیون تن در سال ۸۱ به ۳۵ میلیون تن در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده که پیش‌بینی می‌شود این میزان به ۳۹.۵ میلیون تن تا پایان سال ۹۸ افزایش پیدا کند. در حال حاضر تولید کاتد ۲.۵ برابر و آلومینیوم ۳.۵ برابر رشد داشته و ۳۸۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

شرکت فولاد خوزستان موفق به کسب گواهینامه‌های ISO10002 و ISO10004 شد

در راستای ارتقاء سطح رضایت‌مندی مشتریان، شرکت فولاد خوزستان موفق به کسب گواهینامه‌های ISO10002 و ISO10004 شد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی فولاد خوزستان بهمن تجلی زاده معاون فروش و بازاریابی با اعلام این مطلب افزود: استاندارد بین‌المللی ISO10002 تحت عنوان رسیدگی به شکایت مشتری، در واقع راهنمایی برای طراحی و پیاده‌سازی یک فرآیند اثربخش و کارا جهت رسیدگی به شکایت مشتری در تمامی سازمان‌ها می‌باشد و این استاندارد جهت استفاده یک سازمان و مشتریان کاربرد دارد. 

بخش معدن؛ سنگری قابل اتکا

رئیس هیات عامل ایمیدرو با صدور پیامی فرا رسیدن هفته دفاع مقدس را تبریک گفت. در پیام خداداد غریب پور آمده است:

دفاع مقدس، واژه ای در قاموس حماسه های غرور آفرین ملتی انقلابی و شریف است. حماسه ای که با جانفشانی دلاور مردان و زنان این مرز بوم برای دفاع از کیان، آب و خاک رقم خورد و امروز این حکایت ماندگار موجب شده تا قدرت و اقتدار ایران اسلامی به نقطه ای برسد که روز به روز اتکا به توانمندی های داخلی، افزایش یابد. 

در آینده شاهد زنجیره متوازن تولید فولاد خواهیم بود

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی کشور طرح توازن فولاد است، گفت: تا دو سال قبل ۲۳ میلیون تن سنگ آهن صادر می کردیم، اما در سال ۹۷ این مقدار به کمتر از ۸ میلیون تن رسید.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایسنا، رضا رحمانی عصر امروز (شنبه) در آیین امضای تفاهم نامه تامین ریل قطارهای شهری و بین شهری و نخستین محموله تحویل ریل قطارهای پرسرعت تولید ذوب آهن اصفهان به شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: امروز تولید انبوه ریل های پرسرعت آغاز شده و این نخستین محموله بود که در ذوب آهن ساخته شد و امر توسعه امر متوقف نیست.

کارخانه فراوری زغال ۵۵۰ هزار تنی شرکت ممرادکو راه اندازی شد

دکتر بهرام جلوداری با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت  هر دو شرکت طراحی و ساخت از زیرمجموعه های شرکت هلدینگ میدکو بوده و برای اولین بار دانش صددر صد  بومی در طراحی و ساخت کارخانه فرآوری زغال در کشور اجرایی شد    

تحویل اولین محموله ریل قطارهای پرسرعت تولید شده در ذوب آهن اصفهان با حضور دو وزیر

مراسم نمادین تحویل اولین محموله ریل قطارهای پرسرعت تولید شده در ذوب آهن اصفهان با حضور وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، وزیر راه و شهرسازی ، استاندار اصفهان و جمعی از مسئولین این وزارتخانه ها شنبه 30 شهریورماه در ذوب آهن اصفهان برگزار شد .

دکتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در این مراسم گفت : امروز از نزدیک شاهد به بار نشستن تلاش بی وقفه ذوب آهن اصفهان برای تولید ریل استاندارد بودیم و در پروژه های مختلف از این محصول بهره می بریم و قطعاً از واردات آن بی نیاز هستیم .

تولید محصولات ویژه ، تداوم توسعه‌ها و سوددهی مستمر بزرگ‌ترین مزیت‌های فولاد مبارکه

مدیرعامل، معاونان و اعضای هیئت‌مدیرۀ فولاد مبارکه در جریان دیدار با دکتر غریب‌پور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، روند تولید و توسعه‌های در دست اجرای گروه فولاد مبارکه را موردبررسی و تبادل‌نظر قرار دادند.
 

تامین نیاز داخل به سنگ آهن بر صادرات ارجحیت قانونی دارد

حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: صنایع و معادن کشور باید راهبرد توسعه داشته باشند،متاسفانه در این دو بخش هنوز یک سند رسمی ابلاغ شده توسعه صنعتی و معدنی نداریم که این دو بخش بدانند باید بر اساس این حرکت کنند.

رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی افزود: بر اساس این سند معادن متوجه می شوندچه میزان از استخراج خود را باید برای تامین صنایع داخلی اختصاص دهند و سپس برای صادرات برنامه ریزی نمایند تا زنجیره تولید به نحو صحیح مستقر شده و توسعه یابد.

خود تحریمی مشکل اساسی در مسیر صادرات فولاد

باید اجازه داده شود که فولادسازان معاملات صادراتی خود را داشته باشند اما دستورات دولتی تبدیل به معضلی بر سر راه صادرات شده و صادرکنندگان را مایوس کرده است.

برگزاری پیش جلسه مجمع عمومی عادی ایمیدرو با حضور غریب پور

"پیش جلسه" مجمع عمومی عادی سالانه ایمیدرو با حضور رئیس هیات عامل،‌ معاونان و مدیران این سازمان امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران( ایمیدرو): در این نشست خداداد غریب پور ابتدا از اقدامات انجام شده در دوره مسوولیت مهدی کرباسیان و همچنین سرپرستی جمشید ملارحمان و نیز اعضای سابق و کنونی هیات عامل تشکر کرد.

غریب پور سپس جزئیات گزارش مدیریت ها و معاونت های مختلف در بخش های طرح های توسعه و سرمایه گذاری ها، مشارکت با بخش خصوصی و توانمندسازی و ... را مورد بررسی قرار داد.

بنیان ذوب آهن اصفهان بر اساس معادن گذاشته شد

در حاشیه برگزاری یازدهمین نمایشگاه متالورژی ، فولاد ، ریخته گری ماشین آلات و صنایع وابسته در اصفهان با مهندس محمدرضا فرقدانی مدیرعامل اسبق ذوب آهن اصفهان و مهندس سیروس موتمن مدیر اسبق بخش کوره بلند گفتگو نمودیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید :

مهندس فرقدانی گفت : ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولید کننده فولاد در کشور نقش موثری در صنعتی شدن ایران ایفا نمود.

پیگیری مشکل سنگ‌آهن ذوب‌آهن از وزیر صنعت

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: حضور وزیر صنعت در اصفهان بهترین فرصت برای پیگیری مسأله تأمین سنگ‌آهن ذوب‌آهن است و درصدد هستیم در زمان حضور وزیر، این مشکل را به طور کامل با وی مطرح کرده و آن را حل کنیم.

حمیدرضا فولادگر در خصوص مشکلات تأمین سنگ‌آهن در کارخانه ذوب‌آهن و دیگر فولادسازان کشور اظهار کرد: این مشکل مدتی است که گریبان گیر ذوب‌آهن شده و ما نیز از طریق معاون امور صنایع معدنی وزارت صنعت پیگیر آن بوده‌ایم و درخواست‌هایی را در این رابطه به وزارت صنعت اعلام کرده‌ایم.

معدن‌کاران چوب حراج به محصولات معدنی زدند/ دولت از سنگ آهن معادن خود استفاده کند

دستورالعمل جدید وزارت صمت مبنی بر وضع عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات مواد خام معدنی سروصدای زیادی به پا کرده است، اما در این میان برخی پیشنهاد می کنند باید برای صادرات سنگ آهن عوارض پلکانی در نظر گرفته شود تا هم از خام فروشی جلوگیری شود و هم تشویقی برای معدن‌کاران کشور باشد.

نجات استان‌های محروم با احیای معادن کوچک

از آنجا که بیش از 98 درصد معادن کشور نیز کوچک مقیاس هستند، کارشناسان معتقدند، با فعال‌سازی این معادن ارزش افزوده‌ای که نصیب اقتصاد کشور می‌شود بسیار چشمگیر خواهد بود و حتی می‌تواند 60درصد درآمدهای نفتی را نیز پوشش دهد. از این رو، بخش خصوصی پیشنهاد احیای این معادن را در شرایط امروز کشور به دولت ارایه کرد و مورد پذیرش قرار گرفت. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 98 همین امر بوده که مسوولیت آن را به ایمیدرو واگذار کرده است. ایمیدرو و بخش خصوصی در کنار یکدیگر تلاش می‌کنند تا با آغاز این طرح شرایط را برای بخش معدن و تولید فراهم کنند.

فولاد هرمزگان به عنوان یک صنعت پاک شناخته می‌شود

یونس مولایی بندرعباسی، رئیس واحد محیط‌زیست و بهداشت محیط شرکت فولاد هرمزگان گفت: ازجمله اقدامات فولاد هرمزگان در راستای رعایت مسائل محیط زیستی، احداث یک تصفیه خانه فاضلاب بهداشتی به ظرفیت ۲۴۰ مترمکعب در روز است. این تصفیه خانه قابلیت این را دارد که علاوه بر فاضلاب‌های بهداشتی فولاد هرمزگان، فاضلاب‌های صنایع اطراف شامل فولاد کاوه و منطقه ویژه اقتصادی را نیز تصفیه نماید.

مهم‌ترین هدف فولاد سنگان، توسعه شهرستان خواف است

علی امرایی در نشست مشترک با فرماندار، امام جمعه، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت خواف که امروز 27 شهریور برگزار شد، توانمندسازی در منابع انسانی را از دیگر اهداف فولاد سنگان برشمرد و افزود: خوشبختانه نیروهایی جوان،ماهر و توانمند در فولاد سنگان مشغول به کار هستند که هدف آن‌ها، کمک به رشد و توسعه صنعت مملکت و در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری است.

شرکت فولاد خوزستان در فهرست ۴۰ شرکت برتر بورس تهران و فرابورس ایران قرار گرفت

به گزارش روابط عمومی، روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۹۸ نشستی با حضور دکتر شاپور محمدی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیران ارشد شفاف‌ترین شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس به منظور ارائه دستاوردها و اقدامات مثبت انجام شده که منجر به بهبود عملکرد شرکت‌ها شده است در سالن جلسات سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار گردید.

این گزارش حاکیست، با توجه به تجربیات بورس‌های اوراق بهادار در سطح بین‌الملل، شناسایی شرکت‌های ممتاز یا دارای موقعیت برتر اغلب بر پایه معیارهای نقدشوندگی سهام، میزان تاثیر‌گذاری شرکت بر بازار و برتری نسبت‌های مالی انجام می‌شود.

پنج ماهه امسال بیش از ۱۰۳ هزار تن شمش آلومینیوم تولید شد

آمار شرکت‌های بزرگ آلومینیوم سازی کشور ( ایرالکو، هرمزال و المهدی) در پنج ماهه نخست امسال گویای تولید ۱۰۳ هزار و ۵۹۳ تن دارد که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۷ کاهش ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا، جداول آماری واحدهای تولیدی مزبور نشان می‌دهد که در مرداد ماه نیز این واحدها با افت ۳۲ درصدی در مقایسه با مرداد پارسال بالغ بر ۲۰ هزار و ۳۸۷ تن شمش آلومینیوم تولید داشتند که بیشترین افت تولید نسبت به پنج ماهه سال گذشته به ترتیب مربوط به هرمزال و المهدی ( بندرعباس ) است.

معادن ظرفیت محدودی دارند، باید به این مسئله خیلی جدی‌تر نگاه شود

خام‌فروشی مواد معدنی در حالی زیر ذره‌بین دولت و مجلس رفته که برخی معتقدند از آنجایی که امکانات و تکنولوژی فرآوری در ایران موجود نیست، بازارهای صادراتی کشورهای خارجی مورد هدف قرار می‌گیرند و برخی دیگر نبود بازارهای مصرف داخلی را عاملی برای صادرات مواد معدنی می‌دانند. 

البته فعالان معدنی خام بودن مواد معدنی را در صادرات قبول ندارند و آنها معتقدند هر مرحله‌ای از بهره‌برداری در زنجیره تولید ارزش‌ افزوده‌ای ایجاد می‌کند. اما از نگاه دولت و مجلس خام بودن به گونه‌ای تعبیر شده که اشتغال و ارزاوری را کاهش داده است.

اخذ عوارض ۲۵ درصدي از صادرات مواد خام معدني به گمرك ابلاغ شد

معاون وزير صنعت، معدن وتجارت گفت: روز ۲۶ شهريور موضوع اخذ عوارض ۲۵ درصدي براي صادرات مواد خام معدني ( سنگ آهن ) به گمرك جمهوري اسلامي ايران ابلاغ شد و از يكم مهرماه امسال شكل اجرايي به خود مي گيرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از دنياي معدن، جعفر سرقيني روز چهارشنبه افزود: موضوع جلوگيري از صدور مواد خام معدني از سوي اهالي صنعت و فعالان اقتصادي مورد تاييد قرار نمي گيرد و براي سال ۹۸ ميزان هشت درصد عوارض پيش بيني شده بود، اما قيمت هاي بازار جهاني صدور مواد معدني از جمله كنسانتره سنگ آهن را شتاب بخشيد.

گل‌گهر سیرجان در تولید کنسانتره و گندله صدرنشین کشور شد

جمشید ملارحمن در جمع کارکنان گل گهر عنوان کرد: تولید کنسانتره سنگ آهن کشور در پنج ماه ابتدای امسال به بیش از ۱۹.۷ میلیون تن رسید که شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تولید ۶.۷ میلیون تن،‌ بیشترین سهم تولید را  داشته است، این شرکت همچنین بالاترین سهم در تولید گندله سنگ آهن را نیز در اختیار دارد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سیرجان از صدرنشینی این شرکت در تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن بین شرکت‌های معدنی کشور خبر داد و گفت: این شرکت ۶.۷ میلیون تن کنسانتره و پنج میلیون تن گندله در پنج ماه ابتدای سال ۹۸ تولید کرده است.

دولت از ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولید کننده فولاد در کشور حمایت کند تا برای تامین پایدار مواد اولیه، معدن خریداری کند / اولویت حفظ زنجیره تولید داخلی است

شیوا نیک وظیفه
امروز نشستی با حضور حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در اصفهان برگزار شد که در این نشست به موضوع عدم خام فروشی و اولویت دهی به تامین داخل تاکید شد. فولادگر در ادامه به مجموعه های موفقی که نیازمند مواد اولیه هستند اشاره کرد و ذوب آهن را از این موارد دانست. مجموعه ای که هیئت مدیره و مدیرعاملش از تمام ظرفیت شرکت و ارتباطات اجتماعی، رسانه ها، معتمدین و ...در کشور بهره گرفته تا این کارخانه که جبهه اول صنعت کشور محسوب میشود به اوج طلایی خود برسد.

امسال، ۱۵ میلیون تن به زنجیره فولاد کشور اضافه می شود

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره ایجاد محدودیت برای صادرات مواد معدنی گفت: ما برای صادرات نه محدودیت ایجاد کردیم نه ممنوعیت. بلکه شفافیت به وجود آوردیم.

صنعت مس به رکوردهای جدید دست می یابد/ توسعه ذوب خاتون آباد برای رسیدن به ظرفیت 120 هزار تن مس آند‌

مدیر طرح ذوب خاتون آباد خبر داد که به زودی رکوردهای جدید در صنعت مس کشور رقم خواهد خورد. به گفته کریمی فر، این رکوردها با اجرای طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد از ۸۰ هزار تن به ۱۲۰ هزار تن و همچنین اجرای طرح اسید سولفوریک به ظرفیت ۶۰۰ هزار تن در سال، به دست می آید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، علی کریمی فر افزود: در حال حاضر تغییر تکنولوژی با هدف افزایش ظرفیت و رعایت مسائل زیست محیطی در دست اقدام است.

خام فروشی ممنوع؛ تعرفه صادرات مواد خام معدنی افزایش می یابد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان گفت : با هدف کاهش روند خام‌فروشی محصولات داخلی، از ابتدای مهرماه امسال،‌ تعرفه صادرات مواد خام معدنی ۲۵ درصد بیشتر می‌شود.

سورنا ستاری شامگاه سه شنبه در دیدار با نماینده ولی فقیه در گلستان اظهار داشت: عرضه نفت تولید داخل به صورت خام به نقطه ضعفی برای کشور تبدیل شده و دشمنان به ویژه ایالات متحده آمریکا با تمرکز بر روی آن، تحریم های مالی و اقتصادی را به ایران تحمیل می کند.

وعده های سیمانی دولت عملی نشد؛ فروش محصول با قیمت ارزان به خارجی‌ها

یک کارشناس صنعت سیمان با گلایه از اینکه هنوز ترمینال های صادراتی برای سیمان وجود ندارد، گفت:متأسفانه تحرکی در بازار اتفاق نیفتاده و تولیدکننده مجبور است محصول خود را ارزان تر در بازارهای صادارتی فروخته و حتی حجم تولید خود را کاهش دهد.

علی محمد بُد با اشاره به اینکه مصرف سیمان در کشور تابع پویایی دو بخش پروژه های عمرانی و ساخت و ساز است، اظهارداشت: در حال حاضر با وجود تمام صحبت‌ها در رونق این دو بخش هنوز اقدام مؤثری انجام نشده و صنعت سیمان همچنان با مازاد تولید روبه رو است.

صدرنشینی گل‌گهر در تولید کنسانتره و گندله سنگ آهن

تولید کنسانتره سنگ آهن در 5 ماهه اول امسال به بیش از 19.7 میلیون تن رسید که شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تولید 6.7 میلیون تن،‌ بیشترین سهم تولید را در اختیار داشته است، این شرکت همچنین بالاترین سهم در تولید گندله سنگ آهن را نیز در اختیار دارد.

هم در تولید اشتغال هم در تولید ارزش‌افزوده، محصول نهایی ارجح بر خام فروشی است

شیوا نیک وظیفه
وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن این روزها بحث داغ در معدن کاران است. موضوعی که به‌واسطه برآورد کمبود سنگ‌آهن در سال‌های آتی وضع‌شده و حتی برخی مجموعه‌ها در حال حاضر نیز از نبود آن می‌نالند. ذوب‌آهن به عنوان مجموعه تأثیرگذار در تولید کشور نبود مواد اولیه را دلیلی بر تولید کمتر از ظرفیت خود می‌داند، از طرف دیگر معدن کاران این مجموعه را متهم به پرداخت‌های نامنظم می‌دانند و راهکار را تعدیل نیرو در این مجموعه بیان می‌کنند. در این خصوص گفتگویی با دکتر محسنی، عضو هیئت‌مدیره بورس کالای ایران که معاون سابق بازرگانی ذوب‌آهن اصفهان نیز بود، داشتیم.

برگزاری نشست مشترک مدیران منابع انسانی شرکت های تابعه ایمیدرو

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو)، مهدی صالحی در نشستی با مدیران منابع انسانی شرکت ها و مجتمع ها و طرح های تابعه اظهار کرد: مدیران منابع انسانی با همفکری و تعامل و ترسیم نقشه راه و در حوزه منابع انسانی می توانند بازوی موثر

و توانمندی برای مدیران بالا دستی در رعایت قوانین و مقررات و اجرای برنامه ها، استراتژی های سازمان باشند که نتیجه آن کاهش و رفع بندها و ایرادات دستگاه های نظارتی است.

سنگ آهنی ها، پیشتاز سرمایه‌گذاری زیست محیطی در معادن

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش نتایج آمارگیری از اطلاعات زیست محیطی معادن طی سال 96 اشاره کرد: از ٥٣٥٣ معدن فعال، ٤٧٥ میلیارد و 149میلیون ریال در بخش محیط زیست معادن در حال بهره‌برداری کشور سرمایه‌گذاری شده است.

سیه رخسار سپید آمال/ آبها در غم ما گهواره های گریان اند

غنیمتی هستم متعلق به همه ایرانیان.قصه من از دل خاک برخاسته است،سیه رخساری سپید آمال ام، امید دارم رخ آسمان ببینم، غنی تر شوم و در خانه دوستان مان و به دست فرزندان میهن مان،دُری ثمین شوم و ارزشیافزون هدیه آورم اما نمی دانم چرا چون آواره ای سرگردان سر از کشتی های عظیم جثه بر روی آب خروشان خلیج فارس بر می آورم. آب هایی که با امواج سهمگین و سراسر جوش و خروش خود از یدک کشیدن ما به عنوان تکه ای از ایران زمیناسفناکند .آبها در غم ما گهواره های گریان اند. شباهنگام که همه در خواب غفلت غنوده اندموقع جا به جایی من است.

امروز همه ما باید به حضور در پروژه از کوره به جاسک افتخار کنید

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین مجمع عمومی شرکت فولاد اکسین امروز یکشنبه ۲۴ شهریور در محل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با حضور نمایندگان سهامداران ، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره، حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.
در ابتدای این جلسه مدیرعامل شرکت فولاد اکسین که بعنوان دبیر جلسه حضور داشت،گزارش عملکرد سال ۹۷ را تشریح نمودند و در ادامه ضمن ارائه گزارش سال ۹۸ از تلاش پرسنل شرکت جهت تولید ورق های محیط ترش تقدیر و تشکر نمود. وی همچنین از تلاش های انجام شده جهت تسویه بدهکاری های شرکت و رفع شکایت حقوقی در این زمینه آن خبر داد.

اعتراض معدن‌داران به تصمیم وزارت صنعت/ صمدی:عوارض ۲۵درصدی معادن را تعطیل می‌کند

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه در ماه‌های آتی به طور حتم روند تعطیلی معادن آغاز خواهد شد، گفت: با اعمال عوارض بر صادرات مواد معدنی به هیچ عنوان کار معدن برای فعالان این حوزه اقتصادی نخواهد بود.
سعید صمدی با اشاره به اینکه وزارت صنعت در طول شش ماه گذشته هیچ اقدام کارآمدی برای حل مشکلات معدن‌داران کشور انجام نداده است، اظهار داشت: جالب اینجاست اخیراً وزارت صنعت در اقدامی قابل تأمل به جای حمایت از بخش معدن کشور، عوارض 20 تا 25 درصدی برای صادرات محصولات معدنی لحاظ کرده است.

تحریم‌ها توان تولید را از تولیدکنندگان آلومینیوم گرفته است!

رئیس هیات مدیره شرکت نوین‌گداز امین که در زمینه تولید شمش‌های آلیاژی فعالیت می‌کند، درخصوص نبود زیرساخت‌های مناسب برای واردات یا صادرات، گفت: کشور ما در زمینه تولید شمش آلومینیوم اولیه، به کشورهای دیگر وابسته است و باید مواد اولیه مورد نیاز خود را از کشورهای هند و استرالیا وارد کند اما با این حال، علی‌رغم دانستن این موضوع در این سال‌ها اقدامی در جهت سهولت تامین آلومینا در کشور انجام نگرفته و با وضع تحریم‌ها اوضاع پیچیده‌تر نیز شده است. در حال حاضر راه‌های وارداتی و صادراتی کاملا بسته شده است.

تصمیمات دولت منجر به کاهش ۵۰ دلاری قیمت سیمان صادراتی شد

کامران وکیلی گفت: دولت می خواهد یک اشتباه را با یک اشتباه دیگر جبران کند. به نوعی هدفگذاری تولید 55 میلیون تن فولاد تعریف شده اما جانمایی کارخانجات فولاد در مناطق خشک و دور از بنادر عاملی شده تا ارسال مواد به آنها با مشکل مواجه شود و آن کارخانه ها در روند تولید با مشکلاتی مواجه شوند.
دبیر اتحادیه تولید و صادرکنندگان محصولات معدنی ضمن انتقاد به اعمال عوارض صادراتی ۲۰ تا ۲۵ درصدی گفت: تصمیمات نامناسب دولت باعث فروش سیمان صادراتی از ۷۰ به ۲۰ دلار شده است.

عمان می‌تواند در شرایط تحریم به پایگاه صادراتی ایران تبدیل شود

تشریح وضعیت کسب‌وکار، معرفی ظرفیت‌ها و زمینه‌های تجارت و سرمایه‌گذاری در عمان، موضوعی بود که طی نشستی با حضور نمایندگان تشکل‌های مختلف اقتصادی به همت اتاق مشترک ایران و عمان، مطرح شد.
عمان می‌تواند در شرایط تحریم به پایگاه صادراتی ایران تبدیل شود
به گزارش معدن نامه به نقل از اتاق بازرگانی ایران، محسن ضرابی در این نشست تأکید کرد: به منظور آشنایی بیشتر تجار و سرمایه‌گذاران ایرانی با بازار عمان تصمیم گرفتیم، جلسه‌ای را ترتیب دهیم و از تشکل‌های تخصصی علاقه‌مند به حضور در بازار عمان دعوت کنیم تا با محیط کسب‌وکار، مشوق‌ها و قوانین تجاری این کشور بیشتر آشنا شوند.

صادرات فولاد به مدار رشد بازگشت/ افزایش 37 درصدی صادرات فولاد شرکت های بزرگ

صادرات فولاد به مدار رشد بازگشت. میزان صادرات فولاد شرکت های بزرگ طی مرداد امسال، 37 درصد افزایش یافت. این در حالی است که صدور این محصول در ماه های گذشته با کاهش همراه شده بود.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شرکت های بزرگ فولادساز کشور طی مرداد 98، حدود 633 هزار و 50 تن فولاد صادر کردند. این رقم طی مدت مشابه سال گذشته، 462 هزار تن بود.

اولویت گذاری دولت در راستای بازگشت ارز حاصل از صادرات فولاد و جلوگیری از صادرات بدون ضوابط / افزایش رکود حاکم بر بازار مسکن و به تبع آن بازار فولاد در نیمسال دوم / عدم وجود رقیب جدی در تولید تیرآهن و مدیریت بازار تیرآهن های ذوبی

شیوا نیک وظیفه
قیمت تمام شده شمش در هفته گذشته کاهشی بود. یکی از علتهای آن افت قیمت میلگرد بود البته تعطیلات تاسوعا و عاشورا هم بازار را تا حدودی نیمه تعطیل کرد. از طرف دیگر چشم انداز بازار فولاد به هیچ وجه خوش بینانه نیست. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند قیمت آهن اسفنجی کاهش یابد. این امر می تواند منجر به پایین آمدن قیمت شمش گردد که عملا آن را به اوایل سال گذشته نزدیک خواهد کرد. در حالیکه تمامی عناصر تشکیل دهنده قیمت تمام شده مثل دستمزد ، آب ، برق ، گاز، حمل و نقل و غیره نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

افزایش 18 درصدی تولید مجتمع فسفات اسفوردی

میزان تولید کنسانتره مجتمع فسفات اسفوردی طی 5 ماهه نخست امسال، 18 درصد افزایش یافت.
به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مجتمع فسفات اسفوردی از ابتدای فروردین تا پایان مرداد 98، حدود 44 هزار و 186 تن کنسانتره فسفات تولید کرد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 37 هزار و 495 تن بود.
میزان تولید این شرکت نسبت به برنامه (18 هزار و 500 تن)، 139 درصد رشد نشان می دهد.
همچنین طی 5 ماهه نخست امسال، 15 هزار و 644 تن کنسانتره فسفات ارسال شد که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (3 هزار و 121 تن)، 401 درصد رشد نشان می دهد.

خام فروشی سنگ آهن، کل زنجیره فولاد را تهدید می کند

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران تصریح کرد: این میل به سرمایه گذاری در معدن و غفلت از ارزش آفرینی واقعی و پایدار،واحدهای فولادی را در تامین مواد اولیه با یک چالش بسیار بزرگ مواجه ساخته که کل زنجیره فولاد را تهدید می کند.
سید حسین احمدی اظهار کرد : مصوبه عوارض 25 درصدی بر صادرات مواد اولیه ، توازن در زنجیره فولاد را در پی دارد. در سال های اخیر در واقع زنجیره فولاد به سمت توازن رفت و کارخانه های گندله سازی و آهن اسفنجی توسعه یافتند که البته مجوز تاسیس واحدهای فولادی جدید نیز صادر شد و متاسفانه تعدادی مجوز نیز در راه است.

ادامه روند فعلی باعث تعطیلی بسیاری از کارخانه های نورد خواهد شد

شیوا نیک وظیفه
اولین روز هفته با بازار آرامی برای مقاطع آغاز شد. این درحالیست که نرخ اکثر تولید کنندگان محصولات فولادی و کارخانجات میلگرد بدون تغییر اعلام شد و در بخش محصولات ذوبی میلگرد افزایش و تیرآهن کاهش یافت و نرخ اکثر تولید کنندگان شمش فولادی بدون تغییر اعلام شد. اکثر کارخانه‌های میلگرد، قیمت خود را نسبت به روز پنجشنبه بدون تغییر اعلام شد. به نظر می رسد آزاد سازی نسبی محصولات ذوبی باعث کاهش التهابات وعادی شدن اوضاع در اکثر سایزها شده است.

حضورمجتمع فولاد صنعت بناب در نمایشگاه بین المللی بازسازی سوریه

مجتمع فولاد صنعت بناب در نمایشگاه بین المللی بازسازی سوریه حضور پیدا می کند.
به گزارش معدن نامه به نقل از ایلنا، پنجمین نمایشگاه بین المللی بازسازی سوریه از 26 لغایت 30 شهریور 1398( 17 الی 21 سپتامبر 2019 ) در دمشق برگزار خواهد شد و این مجتمع بصورت فعال در آن حضور خواهد یافت تا به معرفی محصولات تولید خود بپردازد.

آهن اسفنجی فولاد بافت، آماده افتتاح رسمی است

رییس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: کارخانه تولید آهن اسفنجی فولاد بافت،‌ آماده افتتاح رسمی است.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا ، خداداد غریب پور یادآور شد: این کارخانه که از مجموعه طرح های فولاد استانی است، از ماه های اخیر به تولید رسیده و آماده افتتاح رسمی با حضور مقامات عالی است.

وی ادامه داد: علاوه بر واحد احیای مستقیم، زیرساخت های این پروژه نیز ایجاد شده و به صورت همزمان افتتاح خواهند شد.

وی ارزش سرمایه گذاری این طرح را ۱۳۴ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: ظرفیت تولید کارخانه آهن اسفنجی بافت، ۸۰۰هزار تن در سال است.

اولویت اصلی شرکت، ادامه توسعه در بالادست زنجیره برای تامین پایدار سنگ آهن و کنسانتره است

علی محمدی مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در گفت و گو با نشریه رویداد با بیان این مطلب گفت: فولاد خوزستان خود را موظف می‌داند همچون گذشته در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی گام‌های موثر برداشته و نقش بی‌بدیل خود را پررنگ‌تر کند. از ابتدای سال نیز بر توانمندسازی سرمایه‌های انسانی، رضایت‌مندی و بهبود نگرش نیروی انسانی تاکید فراوان نموده‌ایم و این مهم جزو برنامه‌های اصلی این شرکت به شمار می‌رود.

افت تولید سه ماده معدنی در کلمبیا؛ پنجمین تولیدکننده زغالسنگ

تولید طلا، نیکل و زغالسنگ درکلمبیا طی سه ماهه دوم سال جاری میلادی با کاهش همراه بود.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از خبرگزاری رویترز تولید زغالسنگ در کلمبیا طی سه ماهه دوم سال 2019 میلادی با 4.5 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 18 میلیون و 900هزارتن رسید.

کلمبیا پنجمین تولید کننده زغالسنگ جهان است که در مدت مشابه سال 2018 میلادی 19 میلیون و 800 هزار تن زغالسنگ تولید کرده است.

افزایش صادرات سنگ آهن، واحدهای فولادی را با مشکل مواجه کرده است

رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد کشور گفت: فولادسازهای بزرگ کشور به دلیل حجم بالای تولید به طور معمول یک تا دو میلیون تن سنگ آهن و یا گندله برای یک یا دو ماه آینده خود ذخیره می‌کنند؛ زیرا ممکن است مشکلاتی در حمل‌ونقل و... باعث کاهش این محصول شود. این در حالی است که این میزان ذخیره به حداقل رسیده است که امیدواریم با تصمیمات دولت این مشکل حل شود.

مدیران فناوری اطلاعات فولاد مبارکه از ایرانداک بازدید کردند

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه نشست آشنایی مدیران فناوری اطلاعات شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ایرانداک روز چهار‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ در تالار گفت‌و‌گوی ایرانداک برگزار شد.
در ابتدای این نشست طرح‌های پژوهشی تدوین نقشه راه فناوری اطلاعات پژوهشگاه با تمرکز بر پیشرفت‌های نوین در حوزه تجزیه و تحلیل اطلاعات توسط دکتر آزاده محبی، و طراحی چارچوب مفهومی بومی تعالی فناوری اطلاعات سازمانی توسط دکتر آرمان ساجدی‌نژاد، استادیاران پژوهشکده فناوری اطلاعات ارائه شد.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان میزبان مستعدان‌برتر اصفهانی

در ادامۀ برگزاری برنامه‌های بازدیدی از شرکت‌ها و صنایع بزرگ کشور به منظور آشنایی بیشتر اجتماع نخبگانی با مشکلات و مسائل موجود و همچنین آگاه‌سازی صاحبان صنایع و واحدهای‌ تولیدی و صنعتی از توان و قابلیت‌های نخبگان بومی، برنامۀ بازدید از خطوط تولید کارخانه فولاد مبارکه به همت بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار می‌شود.
شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ‌ترین واحد صنعتی خصوصی در ایران و بزرگترین مجتمع تولید فولاد در کشور است که در شرق شهر مبارکه و در جنوب شهر زرین‌شهر در استان اصفهان قرار دارد.

سامانه توان ایران سامانه‌ای برای بهم‌رسانی نیازها و توانمندی های صنعتی‌/ تلاش برای پیاده سازی نهضت ساخت داخل با محوریت خود اتکایی در تولید کالاهای حساس

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت ، معدن وتجارت از تشکیل میزدوم تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو و نخستین میز صنعت برق و الکترونیک درآینده ای نزدیک خبرداد و گفت: در راستای توسعه تولید ملی سامانه‌ای به نام توان ایران با محوریت بهم رسانی نیازها و توانمندی های صنعتی طراحی و به صورت آزمایشی رونمایی شده است.

نخستین بازدید دکتر غفوری، در مقام مدیرعامل جدید فولاد خراسان از محل احداث پروژه کنسانتره سنگان

مدیرعامل فولاد خراسان با حضور در منطقه سنگان خواف، از آخرین وضعیت پروژه کارخانه کنسانتره سازی فولاد خراسان بازدید کرد.

دراین بازدید دکتر کسری غفوری تسریع در راه اندازی و رفع موانع به ثمر رسیدن پروژه سنگان را از اولویت‌های کاری خود برشمرده است.
در ادامه این بازدید مدیر عامل فولاد خراسان در نشستی با مدیران و کارشناسان شرکت «تهیه و تولید مواد معدنی شرق» ضمن بررسی مسایل این پروژه کلیدی، بر تسریع در پیشبرد آن و اتخاذ تدابیر ویژه برای برون‌رفت این پروژه از شرایط کنونی تاکید کرد.

شناسایی پنج محدوده فسفات و بوکسیت در کهگیلویه و بویراحمد/ عملیات اکتشاف در بیش 9 هزار کیلومتر مربعی از استان، هدفگذاری شده است

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: پنج محدوده فسفات و بوکسیت در استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است. وی همچنین از عملیات اکتشاف بیش از 9 هزار کیلومتر مربع در این استان خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که با هدف بررسی اقدامات صورت گرفته در حوزه های اکتشاف و احیای معادن کوچک به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده بود، افزود: تاکنون در حدود سه هزار کیلومتر از مساحت این استان عملیات اکتشاف انجام شده است.

مدیرعامل فولاد خوزستان در پیامی فرارسیدن شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان را تسلیت گفت

متن پیام به شرح زیر است

 

السَّلاَمُ عَلَيْكَ يَا أَبَاعَبْدِاللَّهِ، وَ عَلَى الْأَرْوَاحِ الَّتِي حَلَّتْ بِفِنَائِكَ، عَلَيْكَ مِنِّي سَلاَمُ اللَّهِ أَبَداً مَا بَقِيتُ وَ بَقِيَ اللَّيْلُ وَ النَّهَارُ، وَ لاَ جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنِّي لِزِيَارَتِكُمْ 

السَّلاَمُ عَلَى الْحُسَيْن، وَ عَلَى عَلِيِّ بْنِ الْحُسَيْن، وَ عَلَى أَوْلاَدِ الْحُسَيْن، وَ عَلَى أَصْحَابِ الْحُسَيْن

 

واردات چین در ماه آگوست 5.6 درصد کاهش یافت

میزان واردات چین در ماه آگوست 2019 برای چهارمین ماه متوالی نسبت به مدت مشابه سال قبل از ان 5.6 درصد کاهش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از پایگاه خبری بااقتصاد، مرکز ملی آمار چین میزان واردات این کشور را اعلام کرد که بر مبنای آن واردات چین در ماه آگوست 2019 نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.6 درصد کاهش یافته است در حالی که اقتصاددانان پیش‌بینی کاهش 6 درصدی را در میزان واردات کشور اعلام کرده بودند.

اکنون چهارمین ماه متوالی است که واردات چین دچار کاهش می‌شود. در ماه جولای نیز این کشور شاهد کاهش 5.3 درصدی واردات بود.

تغییر ریل صنعت فولاد ایران در بازارهای جهانی

وزارت صنعت از برنامه خود برای تغییر ریل و اصلاح ساختار صادرات زنجیره فولاد رونمایی کرد. حسین مدرس‌خیابانی، قائم‌مقام بازرگانی وزیرصنعت ضرورت تدوین این سیاست تازه را افزایش مزیت صادراتی زنجیره فولاد، شامل سنگ آهن، شمش و مقاطع فولادی اعلام کرد اما به گفته او، از این عامل مثبت بهره درستی نبرده‌ایم به‌طوری که به‌دلیل سیاستگذاری غیرمتمرکز در مسیر زنجیره فولاد، صدور سنگ‌آهن افزایش یافته و در نتیجه دسترسی تولیدکننده‌های بزرگ ایرانی، به این ماده اولیه تولید فولاد، کاهش یافته است. 

ارایه تسهیلات ۱.۱ میلیارد یورویی بانک صنعت و معدن به چهار طرح فولادی

براساس آمارهای  بانک صنعت و معدن، چهار طرح فولاد میانه، سپید دشت، قاینات و شادگان در مجموع یک میلیارد و ۱۵۳ میلیون یورو از این بانک دریافت کردند که این رقم بیش از ۳۸ درصد تسهیلات تخصیصی به طرح های فولادی است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی ایمیدرو،  فولاد قاینات با جذب ۲۹۳ میلیون یورو، میانه ۲۸۲ میلیون یورو و شادگان با ۲۸۰ میلیون یورو از این تسهیلات بهره مند شده اند. همچنین آهن اسفنجی  فولاد سفید دشت با جذب 298 میلیون یورو، بیشترین سهم از این تسهیلات را کسب کرد.

اشتغالزایی بیش از 4 هزار نفر 

از تهدید تا فرصت راهکارهای خروج از تنگناهای صادراتی در بازار فولاد

صنعت فولاد ایران در نیم قرن گذشته به‌خوبی رشد کرده است، به گونه‌ای که هم توانسته تجهیزات خود در این صنعت را تامین کند و هم به رتبه تولید دهم در رده جهانی برسد.

رشد 26درصدی تولید کاتد تا پایان مردادماه امسال

مدیرعامل شرکت مس گفت: تا پایان مردادماه سال جاری شرکت مس با رشد 26 درصدی نسبت به برنامه موفق به تولید 110 هزار و 390 تن کاتد شد.

فاز نیمه تعطیل بازار به خاطر تعطیلات پیش رو/ شاهد روند نزولی قیمت شمش در روزهای اخیر بودیم

شیوا نیک وظیفه

امروز ثبات قیمت در اکثر مبادی میلگرد مشهود است. محصولات ذوبی کم شده و به صورت موردی در دست تجار موجود است و حتی ردیفهای تیر ۱۴  ذوبی هم که دیروز از روی خط اعلام می شد، تقریبا باطل شده است. اخبار حکایت از تولید تیر ۱۸و ۲۲در روزهای پیش رودارد. تعطیلات پیش رو،امروز را هم در یک فاز نیمه تعطیل قرار داده است.

افزایش صدور مجوزهای معدنی طی چهار ماهه نخست 98/ اشتغال حدود 18درصد رشد یافت،‌ صدور گواهی کشف 30درصد

میزان صدور مجوزهای معدنی (گواهی کشف، پروانه اکتشاف و پروانه بهره برداری) طی 4 ماهه نخست 98 افزایش یافت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، براساس واپسین گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، میزان صدور گواهی کشف معادن کشور از ابتدای فروردین تا پایان تیر به 176 فقره رسید. این رقم در مدت مشابه سال قبل، 135 فقره بود که حاکی از افزایش 30.4 درصد افزایش صدور گواهی کشف است.

وضعيت بازار آهن بسيار خوب است/ صادرات ماهانه 500 هزار الي 1 ميليون تن فولاد/ تحريم ها بر روي صادرات ما اثري نگذاشته است

رئيس سابق اتحاديه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات گفت: تحريم ها برروي صادرات اثري نگذاشته و ما هر ماه تقريبا 500 هزار تن صادرات داريم كه تا يك ميليون تن نيز مي رسد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از دنياي معدن، «محمد آزاد»، رئيس سابق اتحاديه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات، در خصوص وضعيت بازار آهن و فولاد گفت: وضعيت بازار آهن بسيار خوب است چرا كه تنها بازاري است كه در آن از كمبود عرضه كالا خبري نيست.

فولاد هرمزگان برای اولین‌بار در کشور کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد را در نیمه دوم سال ۹۸ با مشارکت مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور در بندرعباس برگزار خواهد کرد.

کاظمی افزود: با توجه به‌وجود بستری مناسب جهت استفاده از دانش، همفکری و تعامل شرکت‌های فولادی، انجمن‌های علمی نخبگان صنعتی و جامعهدانشگاهی کشور، فولاد هرمزگان برای اولین‌بار در کشور کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد را در نیمه دوم سال ۹۸ در شهر بندرعباس برگزار خواهد کرد.

وی در مورد اهداف این کنفرانس تصریح کرد: هدف اول این کنفرانس، شناسایی آخرین فناوری‌ها و دستاوردها در حوزه ریخته‌گری مداوم فولاد است.

پایان مرحله فنی-تخصصی ششمین آزمون استخدامی مجتمع فولاد خراسان

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه با برگزاری یک آزمون رقابتی، مراحل اولیه به کارگیری 202 نفر همکار جدید در مجتمع فولاد خراسان به انجام رسید و دارندگان برترین رتبه های آزمون کتبی و مصاحبه فنی-تخصصی ظرف ماه های آینده (تا پایان سال جاری) تدریجا برای شروع کار دعوت خواهند شد.

دولت علاقه‌ای به قیمت‌گذاری فولاد ندارد

رضا رحمانی گفت: در اقتصاد مقاومتی پروژه‌ای به نام طرح تکمیل زنجیره فلزات اساسی مانند فولاد، مس و آلومینیوم وجود دارد. زنجیره‌ها باید در توازن رشد کنند، در گذشته ایرادی که به صنعت فولاد وارد می‌شد، عدم توازن زنجیره تولید فولاد بود.

***مشکلات صنعت فولاد

وی مشکل بعدی صنعت فولاد را عدم توجه به جانمایی درست در احداث کارخانه‌ها دانست و گفت: برخی از کارخانه‌های فولاد بدون توجه به دسترسی به آب، مواد اولیه و… احداث شده‌اند و این امر باعث نگرانی برای تامین مواد اولیه شده است. بنابراین وزارت صمت علاوه بر بحث توسعه مجبور است به این مشکلات نیز توجه کند.

کمبود مواد اولیه با عدم دخالت دولت در قیمت گذاری پایان خواهد یافت

عضو هیات‎مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد معتقد است: تمامی مشکلات مربوط به کمبود مواد اولیه محصولات معدنی تنها با عدم دخالت دولت در قیمت گذاری دستور پایان خواهد یافت.

به گزارش معدن نامه به نقل از پیام آوران معدن و فولاد، بهادر احرامیان، با بیان اینکه ما طرفدار اقتصاد رقابتی و بازار آزاد هستیم، عنوان کرد: اگر نرخ تمامی مواد اولیه محصولات معدنی از طریق بازار قیمت گذاری شود؛ قطعا عرضه و تقاضا با یکدیگر برابری خواهند کرد. قیمت گذاری دستوری به نوعی ایجاد اخلال در بازار است. کنترل قیمت‎ ها، منشأ آشفتگی های موجود بود که همچنان ادامه دارد.

فرصت‌های شغلی در کنار احداث کارخانه تولید ورق گالوانیزه

هر کارخانه صنعتی و تولیدی که احداث می‌گردد فرصت‌های شغلی جدیدی در کنار خود ایجاد می‌کند. تمرکز بر روی این موقعیت‌ها و فرصت‌ها باعث ایجاد کارآفرینی و کسب درآمد می‌گردد. معمولا کسانی که این فرصت‌ها را زودتر از دیگران شناسایی می‌نمایند پیشتاز و موفق‌تر خواهند بود.

بسیاری از مواقع احداث یک بنگاه صنعتی در یک منطقه می‌تواند حتی بر فرهنگ مردم آن منطقه نیز تاثیرگذار باشد، اقتصاد منطقه را تحت الشعاع خود قرار داده و باعث تغییر در سبک کسب و کارهای موجود از قبل شود.

در صنعت گالوانیزه و احداث خطوط گالوانیزه نیز فرصت‌های زیادی وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌گردد:

رویکرد جدید فولاد مبارکه بومی‌سازی فرآیندهاست

یازدهمیــــــــــن نمایشگـــــــــاه بین‌المللی متالـــــورژی، فــــولاد، ریخته‌گـــــری، ماشیــــن‌آلات و صنایـــع وابسته با حضـــور مدیرعامل فـــولاد مبارکه، مدیرکل دفتر صنایع معدنی و مشاور معــــاونت امور معــــــادن و صنایع معدنی، مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان و بیش از 120 شرکت فعال در حوزۀ فولاد، متالورژی و صنایع وابسته از 10 تا 13 شهریورماه در محل دائمی برگــــزاری نمایشگاه‌های اصفهان برگزار شد.

شهرک های علمی و تحقیقاتی، دانشگاه و شرکت های دانش بنیان بازوی توسعه تکنولوژی

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه به همراه جمعی از معاونان و مدیران این شرکت روز شنبه نهم شهریورماه، ضمن بازدید از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و شرکت‌های فناورِ مستقر در آن با سرپرست این مرکز دیدار کردند و راهکارهای تعامل حداکثری صنعت با شهرک علمی و تحقیقاتی و دانش‌بنیان را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

معدن نیمه فعال زغال سنگ سپوهین، جان می گیرد

معدن نیمه فعال زغال سنگ سپوهین با اجرای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، فعال می شود. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در راستای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری معدن زغال سنگ سپوهین با حضور سرمایه گذار، معدن دار، مدیراجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح و مسئول سرمایه گذاری ایمپاسکو در محل معدن امضا شد.

تغییر و تحول در راستای بهبود وضعیت است

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه ایرج ترابی در چهارمین روز از نمایشگاه بین المللی متالورژی، فولاد، ریخته گری، ماشین آلات و صنایع وابسته در اصفهان در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایراسین که آیا یازدهمین نمایشگاه فولاد توانسته مراحل رشد و بلوغ خود را نسبت به سالهای گذشته طی کند، گفت: امسال نمایشگاه بلحاظ استقبال بسیار خوب مخاطبان و همینطور با نظرسنجی ها و ارزیابی هایی که در این چندروز بعمل آمده، متفاوت از سنوات گذشته بوده است و این استقبال، گویای این پیام است که که ما علاقمندیم در فضایی گردهم آییم و این گردهمایی، فرصتی برای مذاکره و هم افزایی است.

زنجیره ارزش ذوب آهن، نیازمند سنگ آهن و معدن

تکمیل زنجیره ارزش ذوب آهن، نیازمند برخورداری از سنگ آهن و در اختیار گرفتن معدن است.

دکتر حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در حاشیه بازدید از غرفه ذوب آهن در نمایشگاه متالورژی اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما گفت : تاسیس ذوب آهن اصفهان به واقع مسئولیت اجتماعی به تمام معناست. این شرکت مادر صنعتی با جذب نیرو از سرتاسر ایران نقش موثری در اشتغالزایی و توسعه شهرهای پیرامون داشته است. در حوزه ورزش،ایجاد فضای سبز،بهره گیری از پساب و... نیز زبانزد می باشد. 

وضع عوارض به معنای توقف صادرات نیست

به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت سنگ‌آهن و مشتقات آن از اول مهرماه مشمول عوارض صادراتی ۲۵ درصدی خواهد بود. این پیشنهاد هم‌اکنون به امضای وزیر صنعت رسیده و به هیات دولت ارسال شده است، اما تصمیم نهایی را هیات دولت اتخاذ خواهد کرد. هدف از این تصمیم حمایت از صنایع مصرف‌کننده این محصولات است تا با کاهش خام‌فروشی ارزش افزوده بیشتری در کشور حاصل شود. در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر نیاز واحدهای فولادی به سنگ‌آهن و مواد معدنی و صنعتی حاصل از آن مخابره شده بود که نشان می‌دهد این تصمیم در مسیر حمایت از زنجیره ارزش در کشور گرفته شده است.

کارخانه احیاء مستقیم شماره یک فولاد بافت کرمان آماده بهره برداری شد

بنابر اعلام فولاد بافت، قائم مقام مدیرعامل فولاد بافت با اعلام این خبر افزود: ظرفیت فاز یک طرح فولاد بافت ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی است و با بهره برداری از آن برای ۳۰۰ نفر اشتغال مستقیم و برای حدود ۲۵۰۰ نفر نیز اشتغال غیرمستقیم ایجاد می شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از پیام آوران معدن و فولاد،  با حضور مقام های عالی کشور کارخانه احیاء مستقیم شماره یک طرح فولاد بافت با مشارکت گروه مالی گردشگری در آینده نزدیک افتتاح و به طور رسمی به بهره برداری می رسد.

اعطای «گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه» به مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران

رئیس مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران از اعطای «گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه» از سوی مرکز ملی تایید صلاحیت ایران به این مرکز خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مجید وفایی فرد ضمن بیان این مطلب گفت: گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاه براساس استاندارد ISO/IEC 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران (سازمان ملی استاندارد ایران) بوده و این گواهینامه، مهم ترین مدرک تاییدیه دقت و صحت نتایج آزمون آزمایشگاهی در سطح کشور است.

نقطه قوت اعضای این سندیکا گستردگی جغرافیایی و ظرفیت بالای تولید بالقوه

مهدی ملک ثابت، عضو هیات مدیره سندیکای لوله و پروفیل فولادی ایران گفت:
بزرگترین نقطه قوت اعضای این سندیکا گستردگی جغرافیایی و ظرفیت بالای تولید بالقوه اعضای این سندیکا در سراسر ایران است.
از لوله و پروفیل فولادی ۶۰۰ گروه کالایی تولید می شود که در ساخت زیربنایی و تاسیسات گرفته تا محصولات نهایی کاربرد دارد
تامین مواد اولیه واحد های تولیدی یکی از مهمترین موضوعات اعضای این سندیکا در سالهای جاری است.

 

اجراي دستور جهانگيري براي حل مشكل تامين مواد اوليه ذوب آهن و فولادمباركه

مديركل معدن وزارت صنعت با اعلام ممنوعيت صادرات سنگ آهن توليدكنندگان دولتي از اجراي دستور معاون اول رئيس جمهور براي حل مشكل تامين مواد اوليه ذوب آهن و فولادمباركه خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از دنياي معدن، سيف الله اميري در جريان يازدهمين نمايشگاه بين المللي فولاد، متالوژي و ريخته گري با اعلام ممنوع شدن صادرات سنگ آهن توسط توليد كنندگان دولتي گفت: ذوب آهن و فولادمباركه مشكل تامين مواد اوليه دارند كه طبق دستور معاون اول رئيس جمهور بايد از طريق اولويت تامين نياز داخل برطرف شود .

غریب پور: نیازمند پژوهشی برای مقایسه شرکت های معدنی ایران با نمونه های جهانی هستیم/ رییس انجمن مهندسی معدن: در دوره رونق معادن،‌"بهره وری" کاهش می یابد

رییس هیات عامل ایمیدرو خواستار انجام پژوهشی برای مقایسه عملکرد شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی ایران با شرکت های مشابه در جهان شد. غریب پور تاکید کرد: انجمن مهندسی معدن در نشست های به روزآوری استراتژی ایمیدرو حضور یابد. 

دریافت مقام نخست سومین دوره مسابقات سراسری تولید و بازیافت فلزات

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، تیم یاد شده متشکل از خلیل سعدیان و جادر مالحی‌زاده از معاونت بهره‌برداری و سجاد حاجی‌پور از معاونت خرید، این طرح را با هدف ورود فولاد خوزستان به توسعه رویکرد خلاقیت، نوآوری و آماده‌سازی زیرساخت‌های آن انجام دادند.

برنامه پیاده سازی نظام کنترل مدیریت با حضور 10 شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو از برنامه پیاده سازی نظام کنترل مدیریت با حضور 10 شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی توسط این سازمان خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در نشست شرکت های بزرگ  معدن و صنایع معدنی با محوریت تسریع در افزایش سرمایه و هدایت آن به سمت طرح های توسعه ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: ایمیدرو در هفته جاری کارگروه کنترل مدیریت در 10 شرکت بزرگ  معدن و صنایع معدنیرا راه اندازی می کند.

استرالیا 2.3 میلیارد دلار در اکتشاف سرمایه گذاری کرد

هزینه اکتشاف در استرالیا طی سال مالی 2019-2018 میلادی از مرز 2.3 میلیارد دلار استرالیا عبور کرد. انجمن مواد معدنی استرالیا، رشد سرمایه گذاری در این حوزه را تضمینی برای رفاه بلند مدت آن کشور دانست. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، به نقل از وب سایت اینترنشنال ماینینگInternational Mining هزینه های بخش اکتشاف این کشور در سال مالی 2019-2018 میلادی به 2 میلیارد و 300 میلیون دلار استرالیا (یک میلیارد و 540 میلیون دلار آمریکا) افزایش یافت که نسبت به مدت مشابه سال مالی پیش از آن 19 درصد رشد سرمایه گذاری را نشان می دهد.

برگزاری اولین کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد از سوی فولاد هرمزگان

فولاد هرمزگان برای اولین‌بار در کشور کنفرانس تخصصی ریخته‌گری مداوم فولاد را در نیمه دوم سال ۹۸ با مشارکت مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور در بندرعباس برگزار خواهد کرد. 

اولویت فولاد خراسان به ثمررساندن پروژه کنسانتره سنگان

مدیر عامل جدید فولاد خراسان  بر رسالت بزرگ فولاد خراسان در تکمیل طرح کنسانتره در سنگان  تاکید نمود.

دکتر کسری غفوری مدیر عامل فولاد خراسان در روز شنبه 9 شهریور ماه 1398 در مراسم تودیع و معارفه به ایفای نقش سنگین فولاد خراسان و عزم ملی و محلی برای به بهره برداری رسیدن پروژه کنسانتره سنگان اشاره کرد.

7 طرح معدن و صنایع معدنی با اشتغالزایی 6 هزار و923 نفر آماده افتتاح است

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: 7 طرح در حوزه معدن و صنایع معدنی با اشتغالزایی 6 هزار و 923 نفر آماده افتتاح است. 

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، خداداد غریب پور افزود: 7 طرح در حوزه معدن و صنایع معدنی با اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم 6 هزار و 923 نفر آماده افتتاح در استان های کرمان، زنجان، خراسان جنوبی و اصفهان هستند.