ژوئن 2019

رکورد استفاده از آجرهای نسوز پاتیل‌های مذاب فولاد سبا به 167 ذوب رسید

با تلاش کارکنان تعمیرات نسوز و همکاری مؤثر واحدهای فولادسازی و ریخته‌گری مداوم و دفتر فنی نسوز در خردادماه 1398، عمر آجرهای نسوز پاتیل‌های مذاب فولاد سبا به 167 ذوب افزایش یافت و رکورد جدیدی به ثبت رسید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایلنا، احمدرضا بخشایی، رئیس واحد تعمیرات نسوز مجتمع فولاد سبا  این خبر را داد و با بیان این‌که رکورد قبلی نسوز پاتیل تعداد 153 ذوب و در فروردین سال 97 ثبت شده بود گفت: این افزایش تعداد ذوب‌گیری باعث بهبود میانگین تعداد ذوب نسوز پاتیل از 125 ذوب در سال 97 به 148 ذوب در دو ماه سال جاری شده است.

ایمیدرو در شرایط تحریم، اقدامات مطلوبی انجام می دهد

رییس کل مرکز حراست وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ایمیدرو در شرایط تحریم، اقدامات مطلوبی انجام می دهد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، سید رضا سید علیخانی در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل دفتر مرکزی حراست  ایمیدروبا بیان این مطلب اظهار داشت:  ایمیدرو در خط مقدم تحریم در حوزه صنعت و معدن است.

وی افزود:  ایمیدرو سازمانی بسیار بزرگ است که در آن گردش مالی سنگین در جریان بوده و پروژه های بزرگ اجرا می کند و از این رو، حراست باید بازو و نزدیک ترین فرد با رئیس سازمان باشد.

شرکت های بزرگ بیش از 3.4میلیون تن فولاد تولید کردند/رشد 6 درصدی تولید محصولات فولادی

میزان تولید شمش  فولاد شرکت های بزرگ کشور طی2 ماهه نخست سال جاری به بیش از 3 میلیون و 400هزار تن رسید. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، شرکت های بزرگ  فولاد ساز از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت ماه ، 3 میلیون و 424 هزار و 674 تن شمش  فولاد تولید کردند که فاصله چندانی نسبت به تولید سال قبل ندارد و با کاهش یک درصدی همراه شده است.

صادرات شرکتهای بزرگ فولادساز ایران در ماه اردیبهشت با افت 31%- به 609 هزار تن رسید/ وضعیت فولاد خراسان (فخاس) با جهش 353% مطلوب است

شيوا نيك وظيفه

وضعیت صادرات شرکتهای بزرگ فولادساز ایران در ماه اردیبهشت با افت 31%- به 609 هزار تن رسیده و در مجموع 2 ماهه نیز 15%- کاهش دارد تحریم و رشد قیمتهای فولاد داخلی در ماه گذشته ناشی از رشد دلار در بازار از عوامل تمرکز فولادسازان بر فروش داخلی طی ماه گذشته و کاهش صادرات بوده است.

در اين ماه ذوب آهن با ١١٩٣٢٤ تن صادرات ١٣ درصد افت در صادرات و فولاد مباركه در مجموع با ١١٣٤١٢ تن صادرات شاهد ٤٤ درصد كاهش ماهانه صادرات در ارديبهشت ماه بوده است.

در اولين گام براي افزايش بهره وري تلاش شده نيروي انساني را به آن باور برسانيم كه تاثيرگذار هستند

شيوا نيك وظيفه

در اسامی دريافت كنندگان جايزه شرکت های معدنی و صنایع معدنی پیشرو در زمینه بهره وری در ششمین همایش جایزه بهره وری معادن و صنایع معدنی ایران نام شرکت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به عنوان شركت ٤ ستاره به چشم مي خورد. در خصوص اقدامات مثبت مجموعه كه سبب شده اين شركت در ليست ٤ ستاره ها موفق به دريافت جايزه شود گفتگويي با حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس داشتيم.

اقدامات منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در خصوص رشد بهره‌وری

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی گفت: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی خلیج فارس با توجه به رسالت خود و مسئولیت تفویض شده از طریق ایمیدرو و وزارت صمت، باید شرایط را برای جذب سرمایه‌گذار فراهم کند که یکی از راه‌های جذب سرمایه‌گذار نیز رشد بهره‌وری است. همچنین این منطقه وظیفه دارد اسکله را برای انجام صادرات و واردات به نحو احسن مهیا سازد.

 

هر شركت براي افزايش بهره وري به دنبال حداكثر كردن سود است / بهره وری بالا قیمت تمام شده را کاهش می دهد

شیوا نیک وظیفه

ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدني با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، نمایندگان مجلس، روسای تشکل ها و مدیران شرکت های معدنی و صنایع معدنی امروز( دوشنبه) در هتل ارم تهران برگزار شد. دكتر شكوري، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در این همایش سخنرانی حول محور حداکثر کردن سود با افزایش بهره وری داشت.

دکتر شکوری عنوان کرد: هر شركت براي افزايش بهره وري به دنبال حداكثر كردن سود است.

رويكرد تحقيقاتي ايميدرو و دانشگاه افزايش بازدهي است / يك بخش از بهره وري توجه به پتانسيل هاست تا به مدار توليد وارد شود / پروژه های تحقیقاتی، تقاضامحور شود

شیوا نیک وظیفه

ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدني با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، نمایندگان مجلس، روسای تشکل ها و مدیران شرکت های معدنی و صنایع معدنی امروز( دوشنبه) در هتل ارم تهران برگزار شد. دكتر غریب پور، رئيس هيئت عامل ايميدرو در این همایش سخنرانی حول محور تاثیرات مدیریت بر میزان بهره وری داشت.

غریب پور عنوان کرد: بهره وري موضوع آشنايي است كه اين روزها واجب است كشور توجه ويژه تري به آن داشته باشد كه هم آشنا و هم لازم در بخش معدن است.

شوک‌های ارزي و تحریم‌ها عامل‌ توجيهي براي فاصله ما در موضوع بهره‌وری از كشورهاي ديگر است/ اقتصاد ایران یک دهه درجا زده است

شیوا نیک وظیفه

ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدني با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، نمایندگان مجلس، روسای تشکل ها و مدیران شرکت های معدنی و صنایع معدنی امروز( دوشنبه) در هتل ارم تهران برگزار شد. دكتر مرداني، معاون سازمان ملي بهره وري ايران در این همایش سخنرانی حول محور بهره وری در کشور داشت.

ارتقای بهره وری در اولویت استراتژی های ایمیدرو است /جايگاه صنعت و معدن با ٢١.٧ درصد از ارزش افزوده كشور ، تاثير بسزايي براي دستيابي به توسعه پايدار دارد

شیوا نیک وظیفه

ششمین همایش بهره وری معدن و صنایع معدني با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو، نمایندگان مجلس، روسای تشکل ها و مدیران شرکت های معدنی و صنایع معدنی امروز( دوشنبه) در هتل ارم تهران برگزار شد. این همایش با سخنرانی ملاطاهری مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو آغاز شد.

دكتر غلامرضا ملاطاهري عنوان کرد: ايميدرو متولي اجراي تعداد زيادي از وظايف عمومي سازمان هاي توسعه اي در كشور بوده و با توسعه و توانمندسازي بخش معدن كشور را به دستيابي تحقق اهداف چشم انداز و توسعه پايدار كمك مي كند.

آمادگی حمایت کامل از ایده‌های خلاقانه و اقتصادی در حوزه معدن را داریم/ به‌زودی استراتژی توسعه شرکت مس را منتشر می‌کنیم

هفتمین نمایشگاه بین‌المللی معدن صنایع معدنی و فرآوری مواد معدنی تجهیزات وابسته و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات معدنی و راهسازی عصر امروز با حضور دکتر اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کرمان افتتاح شد. 

آيا بازار فردا رخت سبز بر تن خواهد كرد

در معاملات امروز شاخص کل بورس تهران با تقویت ۴۰۵۲ واحدی درارتفاع ۲۳۸ هزار و ۲۱۹ واحدی قرار گرفت و ارزش معاملات نیز موفق به ثبت رقم ۱۸۸۲ میلیارد تومانی شد.
 شاخص قیمت وزنی ارزشی با رشد ۱۱۴۷ واحدی در ارتفاع ۶۷ هزار و ۴۵۵ واحدی قرار گرفت، شاخص کل هم وزن با رشد ۲۰۴ واحدی در ارتفاع ۵۸ هزار و ۱۷۷ واحدی و شاخص قیمت هم وزن با تقویت ۱۴۰ واحدی در ارتفاع ۳۹ هزار و ۸۷۷ واحدی قرار گرفت.

چرا جلوی صادرات را گرفتید؟/گران فروشی نمی‌کنیم

یک فعال بخش فولاد با بیان اینکه چرا وزارت صنعت به جای کنترل بازار کالاهایی که ما حتی مازاد تولید در آنها داریم کوتاه ترین راه را انتخاب و برای صادرات مانع تراشی می‌کند، درباره دلایل افزایش قیمت انواع محصولات فولادی توضیح داد.

تقی ممتازان، با اشاره به اینکه قرار بود از مجموع 55 میلیون تن فولاد تولیدی در کشور 20 میلیون تن آن صادر شود اظهار داشت: متأسفانه بروز مشکلات در سطح بین المللی باعث شد تا به این هدف صادارتی دست پیدا نکنیم و علاوه بر این مازاد تولید به جای صادرات به سمت بازار داخل سوق پیدا کند.

واگذاری فولاد قاین به بخش خصوصی؛ امیدی که به یأس تبدیل شد

پروژه فولاد قاین پس از سال‌ها بلاتکلیفی با دستور قضایی از بخش خصوصی پس گرفته شد و سکان داری آن را دولت به عهده گرفت.

به گزارش معدن نامه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ،در اوایل کار دولت نهم بود که فولادقاینات به همراه هشت طرح فولادی دیگر در دور اول سفر‌های استانی بر روی کاغذ آمد.این طرح‌ها با امید توسعه و اشتغال برای مناطق کمتر توسعه یافته طرح ریزی و اجرا شدند.

استخراج و فروش شرکت های معدنی به روش راهبری

استخراج و فروش اغلب شرکت های زیرمجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، به روش راهبری و تحت نظارت این شرکت انجام می شود. 

مسعود غضنفری مدیر بهره‌برداری شرکت تهیه وتولید مواد معدنی با بیان این مطلب اظهار داشت: بعد از واگذاری‌های ناموفق معادن در سنوات گذشته به بخش خصوصی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران سیاست خود را مبنی بر واگذاری مجتمع‌ها به روش راهبری قرار داد.

وی ادامه داد: راهبرها در حقیقت صفر تا صد فعالیت معدنی را انجام می‌دهند. انتخاب این راهبران به روش مزایده انجام‌شده و حق‌السهم شرکت و ایمیدرو در این نوع قرار‌داد مشخص و تعیین می‌شود.

جو حاکم بر بازار شمش مبتنی بر سیاست انتظار است/ پایین آمدن قیمت شمش و کاهش تقاضای آن با افزایش عرضه آهن اسفنجی همراه شد

شيوا نيك وظيفه

از ابتداي خرداد ماه شاهد روند نزولي قیمت شمش بوديم كه اين این کاهش قیمت دو علت اساسی داشت يكي از اين موارد رکود فصلی است که به علت تعطیلات بازار با کسادی مواجه شد، دومين موضوع روند نزولی قیمت ارز و امیدواری نسبت به امکان مذاکره با امریکا بود. در اين شرايط احتمال امکان مذاکره با امریکا پس از روشن شدن سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران باعث روند کاهشی حجم معاملات شد در ادامه بازار ترجیح می داد به انتظار بماند تا ببیند طرفین حاضر به مذاکره هستند یا نه ؟ كه تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن بازار هم حالت انتظار را ادامه داد.

نزدیک به حاشیه ضرر!

شرکت آلبای بحرین در فصول گذشته، نتایج مالی ضعیفی را رقم زد که عمدتا ناشی از کاهش قیمت آلومینیوم و همچنین افزایش قیمت آلومینا بوده است. با این حال، انتظار می‌رود که این امر در فصول آتی تحت تأثیر افزایش حجم تولید و همچنین افت قابل توجه قیمت آلومینا در بازارهای بین‌المللی بهبود یابد.

چهره ها بجای برنامه ها، منش ها بجای روش ها

بالاخره ۲۶ خرداد ۹۸ رسید و هنگام انتخاب هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران شد.  

آن هم نه مثل پارلمان ها ، انتخاب رؤسایی برای یکسال؛  بلکه انتخاب برای یک  عمر ۴ ساله که واقعا ریاست ۴ سال پی در پی ، طولانی و یکنواخت و بی انگیزه کننده است.

در این برهه هیات نمایندگان باید برای انتخاب یک رئیس و چهار نایب رئیس و یک منشی و یک خزانه دار، دست به رای شوند ولی نامزدی به خودش جرات ورود در ریسک‌ ابراز وجود حقیقی و  سیستمی و همراه با برنامه ی قابل رصد و  تبلیغات علنی و اعلام راهبرد و هدف  نداد و شاید هم  لازم ندیدند ...

نرخ از حالت دستوری تصدی گری تغيير كرده و از نوسانات هیجانی جلوگیری می کند/قرار نیست با ورود بازار متشکل ارزی سامانه نیما از کار بیفتد/ سامانه نيما بناست با شكل ديگري به كار خود ادامه دهد كه صرفا قابليت رصد داشته باشد

شيوا نيك وظيفه 

در اخبار امروز زمزمه ها بر اين است كه بازار متشكل ارزي به صورت آزمايشي از اين هفته در يك بخش راه اندازي خواهد شد و اين بازار تا اوایل تیرماه به صورت كامل اجرايي مي شود، روزهای اخیر فرایند آماده سازی بخش‌های مختلف برای راه اندازی این بازار شتاب گرفته و جلساتی نیز با بانک‌ها و صرافی‌ها در این باره برگزار شده و بر این اساس در صورت عدم بروز مشکل، این بازار باید تا اوایل تیرماه راه اندازی شود. فعالان بر اين باورند كه تشکیل این بازار باعث از بین رفتن بخش عمده ای از آشفتگی های بازار ارز خواهد شد.

ایجاد ۱۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در منطقۀ خلیج فارس در راستای منافع ملی است

مهندس حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه در نشست بررسی برنامۀ تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقۀ خلیج فارس که با حضور خداداد غریب‌پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو، مشاور طرح جامع فولاد، مدیران عامل شرکت‌های ملی فولاد ایران، گل گهر، منطقه خلیج فارس، ‌ مادکوش، ‌ صبا فولاد خلیج فارس و کاوه جنوب برگزار شد، گفت: با توجه به ظرفیت‌های مناسب موجود در منطقۀ هرمزگان و با تأمین زیرساخت‌های مناسب از قبیل معدن، آب، برق، ریل و جاده، طرح ایجاد ۱۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در منطقۀ خلیج‌فارس که در راستای منافع ملی است می‌تواند در دست‌یابی به اهداف سند چشم‌انداز افق 1404 فولاد کشور و ایجاد ظرفیت 55 میلیون تن

فرهنگ و صنعت نیازمند همگرایی مستمر

ایرج ترابی، مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه، در دیدار با علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و دبیر جشنوارۀ بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان گفت: فرهنگ و صنعت نیازمند همگرایی مستمر هستند.
 وی با اشاره به نقش فرهنگ در غنی‌سازی فرهنگی خانواده‌ها به‌عنوان پشتوانۀ اصلی سازمان تصریح کرد: فولاد مبارکه به موازات تولید و توسعۀ شرکت، در بخش توسعۀ فرهنگی کارکنان و خانواده‌ها نیز به فراخور مناسبت‌ها و موارد مختلف، اقلام و کالاهای فرهنگی متناسب اعضای خانواده‌های شرکت در نظر گرفته که تأثیر فرهنگی شگرفی داشته است.

وقفه‌های تولیدی، شرکت آلکوا را وارد حاشیه ضرر کرد

عملکرد شرکت آلکوا در فصل نخست سال 2019، وضعیت بهتری را در بخش آلومینای این شرکت نسبت به آلومینیوم آن نشان می‌دهد. این در حالی است که حتی تولید این شرکت در بخش آلومینیوم در 2 فصل گذشته، با ضرر همراه بوده است. علت اصلی این امر، کاهش قیمت آلومینیوم در کنار وقفه‌های تولیدی آن از برخی واحدهای ذوب، خصوصا از کانادا بوده است.

بهره برداری از مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا

مجتمع فولاد و ذوب آهن ازنا با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع ورق‌های فولادی، امسال به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش معدن نامه به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ ​این طرح با سرمایه گذاری ۱۰ هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال و با پیشرفت ۷۰ درصدی در حال تکمیل است و علاوه بر این به یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد.

این طرح در فاز اول (تولید ورق فولادی با ظرفیت ۱.۲ میلیون تن در سال) حدود ۵۶۰ و در فاز دوم (تولید اسلب با ظرفیت ۷۰۰ هزا ر تن در سال) ۶۰۰ نفر را به صورت مستقیم مشغول به کارخواهد کرد.

بسته بودن فضای صادرات عامل اصلی نزول شديد در بازار مقاطع/ اتفاقات خلیج فارس و جوابی که ژاپنی ها گرفتند نشان مي دهد شرایط نسبت به ماه قبل تغییر نکرده است

 

شيوا نيك وظيفه

در اواخر ارديبهشت ماه شاهد بوديم با توجه به اينكه سه روز آخر هفته قيمت ارز نزولي بود قيمت ميلگرد كمي افزايشي شد هرچند كه ابتداي هفته اينگونه نبود علت این نوسان برخورد وزارت صمت با صادرات بود، اما در آخرين روزهاي ارديبهشت شاهد خبر خوبي براي بازار بوديم. خبر بازار متشكل ارزي هم شرايط را تحت تاثیر قرار داد که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه باعث خواهد شد تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. 

افت و خیر معدن و صنایع معدنی در زمستان 97 به روایت مرکز پژوهش های مجلس

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گزارش تحولات بین المللی و داخلی در حوزه  معادن و صنایع معدنی در زمستان 97 را بررسی کرد و در آن به افت و خیزهای صادرات و تولید در این بخش پرداخت. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در «گزارش تحولات بین المللی و داخلی در حوزه  معادن و صنایع معدنی در سه ماهه آخر سال 97» با اشاره به اینکه بخش  معادن و صنایع معدنی ایران در سال 1397 شاهد رویدادهای داخلی و بین المللی متعددی بوده، ابتدا به جایگاه 21درصدی صادرات این بخش نسبت به کل صادرات اشاره دارد و تاکید می کند که شرایط حفظ و تسهیل صادرات فراهم شود.

اعطای 6 میلیارد تومان سرمایه در گردش با صدور بیمه نامه اعتباری صندوق بیمه

مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی گفت: با تدوین دستورالعمل سرمایه در گردش و صدور بیمه نامه اعتباری سرمایه در گردش برای اولین بار 6 میلیارد تومان از محل حقوق دولتی که نسبت به سال 1396، شش برابر بیشتر جذب شده است .

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی ،مجمع عمومی سالیانه صاحبان سهام صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی برای سال منتهی به 97/12/29 با حضورهیات مدیره صندوق، اعضای مجمع صندوق و4 تن از حسابرسان قانونی  با موضوع بررسی عملکرد صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در سال 1397 برگزار شد.

اکتشافات جدید به "صدور 40 پروانه" رسید/ دانش و تجهیزات اکتشاف بخش خصوصی به روز می شود

رییس هیات عامل ایمیدرو دو خبر جدید از حوزه فعالیت های اکتشافی ایمیدرو داد. به گفته غریب پور اقدامات اکتشافی منجر به صدور 40 پروانه  اکتشاف شده است. وی در عین حال خبر داد که برنامه "به روز آوری دانش و تجهیزات" مشاوران و پیمانکاران بخش خصوصی  اکتشاف به اجرا در می آید 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور با ارایه گزارشی از عملکرد ایمیدرو در حوزه  اکتشاف اظهار داشت: ایمیدرو در بیش از 400 محدوده اکتشافی مشغول به فعالیت بوده که حاصل آن تاکنون، صدور 40 پروانه اکتشافی برای آن مناطق بوده است.

پیش بینی رکورد ۳۰ میلیون تنی فولاد و زمان تک رقمی شدن رتبه جهانی

معاون امور معادن وزیر صنعت با اعلام تولید ۲۵ میلیون تن فولاد در سال گذشته، پیش بینی کرد این عدد در سال جاری به رکورد ۳۰ میلیون تن برسد و طی دو سال آینده رتبه جهانی ایران تک رقمی شود .

به گزارش معدن نامه به نقل از بورس پرس، جعفر سرقینی در خصوص برنامه تولید فولاد طی سال جاری گفت: ایران با تولید 25 میلیون تن فولاد در سال گذشته توانست دو کشور را پشت سر بگذارد و رتبه دهم جهانی جای گیرد و پیش بینی می شود برنامه تولید فولاد برای سال جاری به ۳۰ میلیون تن برسد. همچنین رتبه تک رقمی تولید فولاد را حداکثر تا دو سال آینده تجربه خواهد کرد.

شاهد افزایش قیمت دامنه دار در بازار فولاد نخواهيم بود / بازار متشکل ارزی و کنترل بازار ارز دامنه نوسانات را محدود می کند / سطح انتظارات از خروجی سفر نخست وزیر ژاپن بیش از واقعیات بود

شيوا نيك وظيفه

در هفته گذشته شاهد بوديم احتمال امکان مذاکره با امریکا پس از روشن شدن سفر وزیر امور خارجه ژاپن به ایران باعث روند کاهشی حجم معاملات شد. بازار در اين شرایط ترجیح می داد به انتظار بماند تا ببیند طرفین حاضر به مذاکره هستند یا نه ؟ تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن بازار هم حالت انتظار را ادامه داد. هفته گذشته نيز بازار در تعطيلات فطر به سر ميبرد و شاهد تغييرات چنداني نبوديم.

سطح انتظارات از خروجی سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، کمی بیش از واقعیات موجود بود.

سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیون دلاری در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس پیش‌بینی کرد حجم سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در سال ۹۸ به حدود ۷۰ میلیون دلار برسد و گفت: در این زمینه یک شرکت فرانسوی به میزان ۵۰ میلیون دلار در این منطقه سرمایه‌گذاری کرده است.

 

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به نقل از پایگاه خبری اقتصاد 24 در این گفتگوی خبری آمده است:

 

مچينگ انواع ورق در بورس كالا تصويب شد / عرضه بلندمدت شمش نوردكارها به جلسه كميته تخصصي تنظيم بازار موكول شد

شيوا نيك وظيفه

جلسه کارگروه اصلی تنظیم بازار دولت در هفته گذشته برگزار شد، این جلسه به چند موضوع حوزه فولاد از جمله قراردادهای بلندمدت و مچینگ در بورس کالا و بررسی پيشنهادات پنج گانه انجمن فولاد برای توسعه صادرات و عرضه داخلی مربوط مي شد كه در ادامه نتيجه آن را مي خوانيم. 

دستاوردهای سفر ۲ روزه وزیر صمت به کرمان / حمایت از فعالیت های معدنی اولویت سال ۹۸

وزیر صمت در آخرین روزهای هفته در سفر ۲ روزه به استان کرمان ضمن بازدید از معادن  فاریاب و مجتمع تولید کنسانتره تیتانیوم کهنوج، افتتاح و بازدید از فازهای اول و دوم شرکت تولیدی نیلی صنعت در شهرستان عنبرآباد،پایانه صادراتی جنوب کرمان و کارخانجات خودروسازی کرمان موتور و مدیران خودرو و معدن جلال آباد، کارخانه فکور صنعت، واگن سازی پلور سبز،برحمایت از ساخت تولید داخل و حمایت از سرمایه گذاری و سرمایه گذاران کرمان ،پیگیری تاسیس بانک صنعت و معدن در جیرفت ،اختصاص ۲ درصد از حقوق مالکانه معادن جنوب کرمان  تاکید کرد.

رسالت شرکت های گروه فولاد مبارکه از زبان مدیرعامل این هلدینگ فولادی

مهندس حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: شرکت های گروه فولاد مبارکه تلاش می کنند تمامی «نیازهای داخلی» از ساختمان تا صنعت خودرو و لوازم خانگی را پوشش دهند.

عظیمیان خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه توجه ویژه ای به پاسخگویی به نیاز بازار داخل داشته و دارد و به همین منظور این شرکت برای سال ۹۸ نوید تولید محصولات با کمیت و کیفیت بالا را به صنعت فولاد کشور می دهد.

تلاش ویژه‌ای برای رونق صنایع دریایی در استان هرمزگان انجام می شود/تمرکز بر روی فعالیت‌های حوزه معدن برای شکوفایی فرصت های استثنایی موجود در هرمزگان

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تلاش ویژه‌ای برای رونق صنایع دریایی در استان هرمزگان با توجه به ظرفیت‌های متعدد این استان انجام خواهد شد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی در نشست بررسی و پیگیری مسایل حوزه صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان با اشاره به اهداف خود از سفر به این استان، بیان کرد: هدف اصلی از این سفر بازدید از معادن جنوب استان کرمان است که این سفر از طریق بندرعباس انجام شد و در آینده نزدیک سفر کاملی به هرمزگان خواهیم داشت.

حاکم شدن آرامش نسبی در بازار متاثر از آرامش نرخ دلار

این روزها عقب ‌نشینی دلار حاشیه بازار و کنترل نرخ اسکناس دلار در بازار، موجب شده تا در همه بازارهای کالایی داخلی اعم از بازار میلگرد و تیرآهن شاهد سکوت و رکود و به نوعی آرامش فارغ از هرگونه هیجانات کاذب باشیم.

اشتغال ۱۵۰۰ گلستانی در معادن؛ رشد ۱۶۶ درصدی فولاد در استان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان با اشاره به اشتغال ایجادشده در معادن استان گفت: حدود یک‌هزار و ۵۰۰ نفر در معادن استان مشغول کار هستند که بیش از یک‌هزار نفر از آنان در معادن زغالسنگ فعالیت می‎کنند.

به گزارش معدن نامه به نقل از تسنیم ، حسینقلی قوانلو ظهر روز گذشته در نشست با معدن‌کاران و تشکل‌های معدنی استان اظهارداشت: توسعه معادن و صنایع معدنی یکی از برنامه‌های محوری وزارت صمت است. براساس مطالعاتی که مرکز پژوهش‌های مجلس درباره تأثیرات تحریم در صنایع مختلف انجام داد، دو زیرگروه از جمله صنایع غذایی و صنایع معدنی کمترین اثرپذیری را از تحریم‌ها داشتند.

ارتباط دانشگاه با معدن علاقه‌مندی نیست، الزام است

شیوا نیک وظیفه

ایمیدرو سال‌ها با نام بزرگ‌مردی متبسم و کاردان عجین بود که با مهارت مدیریتی خود، این سازمان را در ذهن تمام فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی و دولت‌مردان در سطوح مختلف ، به‌عنوان حامی آشنا و حک کرد.

هرچند که نمی‌توان قابلیت‌های دکتر غریب پور را نادیده گرفت اما از دست دادن فرد توانمندی چون دکتر مهدی کرباسیان یکی از صدمه‌هایی بود که به این حوزه وارد شد.

تولید 36.7 هزار کیلوگرم شمش آلومینیوم تا پایان اردیبهشت

مدیرعامل مجتمع آلومینای ایران خبر داد: کارخانه آلومینیوم این مجتمع از زمان راه اندازی تا پایان اردیبهشت، 36.7 هزار کیلوگرم شمش تولید کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، تورج زارع با بیان این مطلب اظهار داشت: کارخانه آلومینیوم پس از راه اندازی موفق در هفته پایانی اسفند سال گذشته تا پایان اردیبهشت سال جاری، 739 عدد شمش به وزن 36 هزار و 737 کیلوگرم تولید کرد.

وی افزود: بخشی از شمش تولیدی برای شرکت های داخلی ارسال می شود و بخشی دیگر نیز جهت تامین مواد اولیه به خارج صادر می شود.

تولید مشعل المپیک ۲۰۲۰ با تکنولوژی اکسترود آلومینیوم

مشعل المپیک ۲۰۲۰ از ورق‌های آلومینیومی تولیدشده با استفاده از فلز بازیافتی ساخته شده است که حاصل تکنولوژی اکستروژن جدید و قدیم شرکت اکستروژن UACJ می‌باشد.

‌به‌گزارش معدن نامه به‌نقل از هوشمندنیوز، به‌گفتة سایت رسمی  Tokyo2020.orgژاپن،  از این تکنولوژی برای تولید قطارهای شبه‌گلوله (Bullet train) شینکانسن (Shinkansen) نیز استفاده شده است.

معرفی برترین های کلاس فولادسازی؛ ایران و ایمیدرو 2 پله ارتقا یافتند

انجمن جهانی فولاد، جایگاه "کشورها" و "شرکت ها"ی تولید کننده فولاد را منتشر کرد. طبق این گزارش، در سال 2018 میلادی تولید فولاد ایران و ایمیدرو 2 پله ارتقا یافت.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، انجمن جهانی فولادWorld Steel Association در جدیدترین گزارش خود شرکت ها و کشور های برتر فولادساز جهان در سال 2018 میلادی را معرفی کرد. ایران از رتبه سیزدهم در سال 2017 میلادی به رتبه یازدهم در سال 2018 میلادی ارتقا یافت. بر این اساس تولید فولاد ایران در سال 2018 میلادی 24 میلیون و 500 هزار تن به ثبت رسید.

در سال 98 حدود 1.7 میلیون تن به ظرفیت تولید بیلت فولادی افزوده می شود

تا پایان سال جاری کارخانه فولاد سازی زرند کرمان افتتاح می شود و 1.7 میلیون تن به ظرفیت تولید بیلت فولادی افزوده خواهد شد .

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا اسفند ماه امسال شاهد افتتاح پروژه فولاد در کرمان خواهیم بود که سالانه 1.7 میلیون تن بیلت فولادی از گندله سنگ آهن تولید می کند .

سنگ آهن بافق برای حفظ محیط زیست پیشگام شد

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق گفت: تاکنون بیش از ۱۰ طرح زیست محیطی برای کنترل و نظارت بر عوارض محیط زیست اجرا شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ،  رضا فلاح مبارکه مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق گفت:  بیش از ۱۰ طرح زیست محیطی برای کنترل و نظارت بر عوارض محیط زیست توسط این شرکت  اجرا شده و یا در مرحله ی اجراست.

فلاح افزود: توسعه فضای سبز و پارک‌ها، اجرای طرح فاضلاب شهری، مدیریت پسماند‌ها، افتتاح آزمایشگاه تحصصی سنجش آلایندگی و احداث ایستگاه سنجش آلایندگی و رسیدگی به مسئولیت‌های اجتماعی از جمله مهمترین این طرح هاست.

فاكتور نرخ ارز سبب شده خريداران تقاضا را به تعويق بياندازند/ بازار در انتظار ثبات قيمت ارز است

شيوا نيك وظيفه

با انجام معاملات امروز شمش فولادی و ميلگرد ذوبی، احتمالا شاهد تثبیت کف مقاومتی میلگرد در عدد ۴۵۰۰خواهیم بود. امروز فولاد ابهر با کاهش رسمی به کانال ۴۵۰۰وارد شد. هرچند در شرایط کنونی بسیاری از  توليدكنندگان در فاز زیان هستند و البته این شرایط سخت است، اما این کاهش و اصلاح قیمت، به شرطی که باعث ورود موج تقاضا شود مورد قبول و پسند اکثر توليدكنندگان خواهد بود.

کاهش 10،9 درصدی واردات مس چین در ماه می

 واردات مس خام چین در ماه می نسبت به ماه آوریل 10.9 درصد کاهش‌یافته و به سطح 361 هزار تن رسیده است.

کفاشیان رئیس هیأت مدیره، محمودی‌نیا مدیرعامل

 با انتخاب اعضای هیأت‌ مدیره باشگاه مس کرمان علی کفاشیان مدیر باتجربه و چهره شناخته‌شده ورزش در سطح بین‌المللی و کشور و نیز نماینده موسسه صندوق بازنشستگی شرکت مس در باشگاه به‌عنوان رئیس هیأت مدیره انتخاب شد.

در هفدهمین اجلاس سالانه عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران چه گذشت

امروز (سه شنبه) هفدهمین اجلاس سالانه عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران برگزار شد. داریوش اسماعیلی، ریاست سازمان نظام مهندسی معدن در هفدهمین اجلاس سالانه عمومی سازمان نظام مهندسی معدن ایران عنوان كرد: آماده تفویض اختیار وظایف حاکمیتی وزارت صمت به سازمان هستیم.

وي افزود: بخش معدن جزو موفق ترین بخش ها در برابر تحریم هاست و برنامه سازمان نظام مهندسی معدن ایران هم در همین راستاست. سازمان نظام مهندسی معدن به عنوان بازوی اجرایی وزارت صمت آمادگی خود را برای تفویض اختیار وظایف حاکمیتی وزارت صمت به سازمان اعلام کرده است.

در نشست غریب پور با سرمایه گذاران: تفاهمنامه ایجاد 10 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در منطقه خلیج فارس،‌ آماده می شود

به گزارش روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس به نقل از پایگاه خبری ایمیدرو، خداداد غریب پور در نشست بررسی برنامه 10 میلیون تنی تولید فولاد در منطقه خلیج فارس که با حضور مشاور طرح جامع فولاد، مدیران عامل شرکت های ملی فولاد ایران، فولاد مبارکه، گل گهر، منطقه خلیج فارس،‌ مادکوش،‌ صبا فولاد خلیج فارس و کاوه جنوب برگزار شد، تصریح کرد: با مشخص شدن ساختار تفاهمنامه اموری همچون سرمایه گذاری در بخش تامین آب، انرژی، بندر و نوع سرمایه گذاری ها تعیین خواهد شد.

وزارت صنعت سرباز خط مقدم تولید است/عزم مان برای حل مشکلات تولید جدی است/دیگر وزارتخانه ها بایستی حامی تولید باشند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تحقق رونق تولید در سالی که با تدبیر مقام معظم رهبری به سال رونق تولید نامگذاری شده است، وزارت صنعت خود را سرباز خط مقدم تولید می داند و عزم مان برای حل مشکلات تولید جدی است اما دیگر وزارتخانه ها بویژه وزارت اقتصاد و نیرو بایستی حامی تولید باشند و این حمایت را در عمل نشان دهند. 

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی در بازدید از کارخانه واگن‌سازی تهران طی سخنانی در گفتگو با خبرنگاران با بیان این مطلب، افزود: حفظ وضعیت تولید موجود و به دنبال آن افزایش ظرفیت‌های تولید در برنامه رونق تولید وزارت گنجانده شده است.

بازار در انتظار تا مشخص شدن نتیجه سفر وزیر امور خارجه ژاپن / چراغ سبز وزارت صمت به کاهش دخالت در بازار فولاد و افزايش حجم صادرات محصولات فلزی

شيوا نيك وظيفه
در اواخر ارديبهشت ماه شاهد بوديم با توجه به اينكه سه روز آخر هفته قيمت ارز نزولي بود قيمت ميلگرد كمي افزايشي شد هرچند كه ابتداي هفته اينگونه نبود علت این نوسان برخورد وزارت صمت با صادرات بود، اما در آخرين روزهاي ارديبهشت شاهد خبر خوبي براي بازار بوديم. خبر بازار متشكل ارزي هم شرايط را تحت تاثیر قرار داد که بانک مرکزی روی آن فضاسازی زیادی می کند این تجربه باعث خواهد شد تا صادرکننده و واردکننده به یکدیگر نزدیک شوند. 

«فولاد خراسان» درخت بالنده ای است که ثمره آن «نهادینه کردن فرهنگ توسعه و نوسازی» در استان و منطقه است

معاون وزیر «صنعت، معدن و تجارت» در بازدید از مجتمع فولاد خراسان و نشست با مدیرعامل و معاونان این شرکت، با تاکید بر این که امروز «فولاد خراسان» به درختی بالنده و پرثمر تبدیل شده است، افزود: جا دارد که به مردم نیشابور و خراسان رضوی و مسئولان این خطه، به خاطر وجود این شرکت توسعه گرا و پیشتاز در ایفای مسئولیت های اجتماعی تبرک بگویم.

شکست بازار فولاد با عرضه‌های غیرضروری؟

پس از پایان ماه مبارک رمضان و تعطیلات عید فطر و همین‌طور همزمان با انتشار خبرهایی درباره سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران، بازارهای مختلف از جمله بازار فولاد دست به عصاتر از قبل به حرکت خود ادامه دادند.

تفاهمنامه های بین ایمیدرو و مراکز علمی به قرارداد تبدیل می شود/تشکیل سازمان ناظر بر قراردادها

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: تفاهمنامه های بین ایمیدرو، دانشگاه ها و مراکز علمی در راستای اجرا نقشه راه معدن به قرارداد تبدیل می شود. وی همچنین از راه اندازی سازمان ناظر بر اجرا این قراردادها در ایمیدرو خبر داد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور که در جلسه کمیته تحقیق، پژوهش و آموزش در راستای نقشه راه معدن سخن می گفت، افزود: ایمیدرو طی سال گذشته از 90 پایان نامه در بخش معدن و صنایع معدنی حمایت کرد.

اهمیت اثربخش بودن طرح های تحقیقاتی

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد خوزستان برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی :مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد خوزستان با حضور اعضای هیات مدیره، مدیرعامل، حسابرس مستقل و بازرس قانونی، نمایندگان سازمان های خصوصی سازی و بورس اوراق بهادار و بیش از ۸۱ درصد از کل سهامداران این شرکت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی و در اجرای ماده ۱۰۱ لایحه اصلاحی قانون تجارت و ماده ۲۲ اساسنامه، هیات رئیسه مجمع شامل: مهدی رضایی رئیس، امیرحسین نادری و محمد مهدی مومن زاده ناظران و علی اصغر مشهدی زاده بعنوان منشی مجمع انتخاب و این جلسه رسمیت یافت.

جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی هدف ماست

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، محمد جواد محبی هدف اصلی احداث منطقه ویژه خلیج فارس را جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی دانست و افزود: زیرساخت‌های مورد نیاز صنایع در منطقه ایجاد شده‌اند و به تناسب توسعه صنایع، بهبود می‌یابند.

 

امروز راه نجات اقتصاد کشور در توسعه صادرات غیر نفتی است/ هدف گذاری ویژه روی افزایش صادرات به 15 کشور همسایه

وزیر صنعت، معدن و تحارت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با محوریت توسعه صادرات غیر نفتی، از بخش "صادرات" در کنار برنامه "نهضت ساخت داخل" به عنوان برنامه محوری "رونق تولید" یاد کرد.

به گزارش معدن نامه به نقل از شاتا، رضا رحمانی در این جلسه با اشاره به اهمیت توسعه صادرات در شرایط خاص اقتصادی کشور، گفت: امروز راه نجات اقتصاد کشور در توسعه صادرات غیر نفتی است و بر همین مبنا روی افزایش صادرات به 15 کشور همسایه هدف گذاری ویژه ای انجام داده ایم.

شناسایی سود 1106 ریالی به ازاي هر سهم

مهندس ارزاني مديرعامل فولاد هرمزگان:

- توسعه صنعت فولاد هرمزگان با چشم اندازی بلند مدت در دستور كار است که البته اين مهم مستلزم مطالبه‌گری عمومي است.

-- وي با اشاره به سخنان دكتر روحاني در سال ١٣٩٢مبني برتوليد ١٠ميليون توليد فولاد در هرمزگان گفت: همه دستگاهها بايد براي تحقق اين امر تلاش كنند و با توليد اين حجم فولاد در اين استان شاهد رشد قابل توجه اقتصاد منطقه خواهيم بود.

-- مهندس ارزانی با تاکید بر ارز اوری و اشتغال حاصل از فعالیت مجموعه های فولادی استان اذعان کرد: بی‌تردید رشد و توسعه صنعت فولاد، رونق تولید ، بالندگی معیشت و اقتصاد اين استان را در پی خواهد داشت.

رشد 36 درصدي درآمدهاي عملياتي «هرمز» طي سال مالي امسال

مدير برنامه ريزي و مديريت مالي فولاد هرمزگان جنوب گفت: فولاد هرمزگان در سال 97 توانسته عملکرد بسيار مناسبي از خود نشان دهد و به راستي بايد به مديران اين شرکت فولادي و همچنين به سهامدار عمده آن يعني فولاد مبارکه دست مريزاد گفت که به درستي و با موقيعيت سنجي درست توانستند اين شرکت را به چنين سطحي از بهره وري ارتقا دهند.

سيد عبدالحميد بحريني با بيان اينکه اين شرکت در پايان سال مالي منتهي به 29 اسفندماه 1397 موفق شده سود انباشته 1540.3 ميليارد توماني را محقق کرده، گفت: «هرمز» به ازاي هر سهم 1106 ريال سود شناسايي کرده است.

تعمير اساسي و ساخت اولين شل کوره قوس الکتريکي در کشور

 

با تلاش کارکنان فولاد هرمزگان تعمير اساسي و ساخت اولين شل کوره قوس الکتريکي با موفقيت انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه , رئيس تعميرات فولاد سازي و حمل مواد اعلام کرد: در راستاي اجراي سياست هاي سازمان مبني بر استفاده حداکثري از امکانات موجود ، در خصوص انجام تعميرات اساسي ، بازيابي و ساخت لاور شل کوره ، با استفاده از عدسي شل مستعمل در برنامه مديريت فولادسازي قرار گرفت.

خبرنامه الکترونیکی شماره 10 - عملکرد مهندس تقی زاده

صحبت از مدیری که اقدامات بزرگ و تاثیرگذارش در تقویم چهار سال گذشته ثبت شده و تمام روزهای آن به موفقیت های پیاپی گذشته لزومی ندارد اما گاهی یادآوری برخی اقدامات رهنمونی است برای دیگر مدیران تا بزرگ فکر کنند و با اقتدار برای اهداف مجموعه خود تلاش نمایند. مهندس تقی زاده پرچم‌دار نهضت توسعه گل گهر بود و امروز گل گهر شکوفا شده تحویل کشور داده شده است. نتیجه آن هم در زنجیره ارزش فولاد و هم در حوزه مسئولیت های اجتماعی مشهود و غیر قابل انکار است.

تدوين استراتژي زيست محيطي با رويکرد رشد پايدار

شرکت فولاد هرمزگان يکي از کارخانه‌هاي بزرگ فولادي کشور است که رعايت قوانين زيست‌محيطي را از اولويت‌هاي خود قرار داده و با کنترل و پايش فرآيندهاي توليدي خود در زمينه‌هاي هوا، پساب و خاک در جهت کاهش ريسک‌هاي زيست‌محيطي و رعايت استانداردهاي سازمان محيط‌زيست اقدامات مثبت و ارزنده‌اي را به انجام رسانده است.

در آستانه هفته محيط زيست ، مهندس فرزاد ارزاني مديرعامل شرکت فولاد هرمزگان در مصاحبه اي با روابط عمومي اين شرکت طي پاسخ به سوالات به تشريح اين اقدامات پرداخت که در ادامه مي خوانيم :

 اقدامات شرکت فولاد هرمزگان در حوزه محيط زيست از ابتداي تاسيس تا کنون  چه بوده است ؟

فولاد خراسان 400 ریال سود تقسیم کرد

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت , مجمع عمومی عادی سالانه شرکت فولاد خراسان «سهامی عام» با نماد «فخاس» برای سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 1397 با حضور 98/98 درصد صاحبان سهام حقیقی، حقوقی و نمایندگان  قانونی آنان برگزار شد.

در مجمع عمومی فخاس، که ساعت 9:30  روز پنج شنبه  9 خرداد ماه 1398 در سالن اجتماعات هتل پردیسان مشهد، برگزار شد، پس از تصویب صورت های مالی از سوی سهامداران، تقسیم مبلغ 400 ریال سود به ازای هر سهم به تصویب رسید.

آغاز همکاری های جدید صنعتی و معدنی ایران و روسیه

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: توسعه صادرات به کشورهای همسایه اولویت سال ۹۸ است و ایران آمادگی دارد همکاری های جدید اقتصادی و تجاری در رشته های مختلف صنعتی و معدنی را با روسیه آغاز کند.

به گزارش معدن نامه به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در نشست با رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه که با حضور فعالان اقتصادی برای بررسی راهکارهای صادرات به روسیه برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: در رشته های معدنی و همچنین سایر صنایع آمادگی داریم تا با معرفی توانمندی ها و پتانسیل های طرفین، همکاری های متقابل داشته باشیم.

بومی سازی اولین ضخامت سنج گامای محصولات گرم فولادی با تکیه بر دانش فنی مختصصان شرکت فولاد مبارکه

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه

اولین ضخامت‌سنج گامای محصولات گرم فولادی کشور با تکیه‌بر دانش فنی متخصصان داخلی شرکت فولاد مبارکه با موفقیت بومی‌سازی شد.

 

کارشناس تعمیرات سیستم‌های اندازه‌گیری نورد گرم ضمن اعلام این خبر افزود: تولید محصول مطابق با استانداردهای بین‌المللی و تأمین درخواست مشتری، به خطوط تولید مدرن و تجهیزات دقیق اندازه‌گیری نیاز دارد؛ به همین منظور در خطوط نورد گرم، دستگاه‌های ضخامت‌سنج از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

جذب و آموزش نیروهای بومی در اولویت است/صنایع انرژی بر لامرد؛ پروژه‌های اصلی زیرساختی را اجرا کرده است

مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ” ایمیدرو” گفت: جذب و آموزش نیروهای توانمند و متخصص بومی از برنامه های اولویت دار این سازمان می باشد زیرا یکی از اهداف اجرای طرح های ایمیدرو در مناطق کمتر توسعه یافته ایجاد و پایداری اشتغال در این مناطق است‌.

صنعت فولاد ایران، صادرات محور شده است

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت:  صنعت فولاد به یک صنعت صادرات محور تبدیل شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از تيتر برتر، مهندس یزدی زاده  مدیرعامل ذوب آهن اصفهان سه شنبه 7 خردادماه در شبکه خبر در برنامه گفتگوی اقتصادی به شرایط صنعت فولاد کشور پرداخت و شرایط دستیابی ایران به رشد متوازن در این صنعت را تشریح نمود .

وی گفت : در افق 1404 که برای توسعه تولید فولاد کشور در نظر گرفته شده، قرار است به تولید سالانه 55 میلیون تن برسیم. این عدد در سال 97  به حدود 25 میلیون تن رسیده است. با توجه به طرح های توسعه تولید فولاد کشور،روند خوبی را در این بخش شاهد هستیم.

سهم ۲۶ درصدی معدن و صنایع معدنی در معاملات هفته گذشته بورس

بررسی ارزش بازار ۲۵ شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی در بورس ایران گویای آن است که این مجموعه با ۲۶۱ هزار میلیارد تومان، سهم ۲۶ درصدی از کل بورس را هفته گذشته به خود اختصاص داد.

بر پایه جداول آماری بورس ایران، ارزش پنج شرکت بزرگ معدن وصنایع معدنی ( فولاد مبارکه، معدنی صنعتی گل گهر، صنایع مس ایران، معدنی و صنعتی چادرملو و فولاد خوزستان) ۶۲.۲ درصد از کل شرکت های معدن و صنایع معدنی را به خود اختصاص دادند.

حسن شاهرخی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان استعفا کرد

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارسیان پس از یک‌هزار و ۲۰۰ روز از زمان انتصاب و خدمتش در این هاب مهم اقتصادی استعفا کرد.

به گزارش پایگاه خبری معدن نامه ، بر اساس شنیدها از منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، حسن شاهرخی که از او به عنوان یکی از مدیران پرتلاش در نام می برند در سومین روز از خرداد ۱۳۹۸ از پست مدیرعاملی منطقه ویژه پارسیان استعفا کرد.

رشد معدن و صنایع معدنی بالاتر از شاخص کل؛ زغالسنگ افزایش 374 درصدی را ثبت کرد

گروه های معدنی و صنایع معدنی طی یکسال اخیر با ثبت رشد سه رقمی،‌ بالاتر از شاخص کل بورس قرار گرفتند. در این میان گروه  زغالسنگ با رشد 374 درصدی، به عنوان پیشتاز حوزه معدن و صنایع معدنی عمل کرد. 

به گزارش معدن نامه به نقل از ایمیدرو، گروه  زغالسنگ طی یکسال اخیر(8 خرداد1397 تا 7 خرداد 1398) رشد 374 درصدی را در بورس تهران تجربه کرده است. این در حالی است که طی این مدت، شاخص بورس تهران 139 درصد رشد کرد و عمده گروه ها ی معدن و صنایع معدنی (غیر از فلزات گرانبها) در وضعیت مطلوب و بالاتر از شاخص عمومی سهام در حال تغییر و ادامه روند خود هستند.

انجام بیش از 4 هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای در مس سونگون

سعد محمدی عنوان کرد: هم‌اکنون مجتمع مس سونگون 17 طرح توسعه‌ای با سرمایه‌گذاری بیش از 4هزار میلیارد تومان دارد که در سال 98 هزار میلیارد تومان آن عملیاتی می‌شود. قطعاً با انجام این طرح‌ها رونق اقتصادی و افزایش گردش مالی را در استان شاهد خواهیم بود.

با عمل به مسئولیت‌های اجتماعی؛ گام‌های ماندگار منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس

مدیر روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، با بیان اینکه  مسئولیت اجتماعی شرکت را تعهد یک بنگاه به خلق ثروت مسئولانه  است و می‌تواند درنهایت توسعه پایدار را در یک منطقه به‌همراه داشته باشد. وی گفت  خوشبختانه در سال‌های اخیر نوع نگاه بنگاه‌های اقتصادی کشور به مسئولیت اجتماعی از صرف هزینه غیر ضروری به سرمایه‌گذاری جهت ایجاد توسعه پایدار تغییر کرده است. به برخی از اقدامات اخیر این منطقه عظیم اقتصادی در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی را تشریح کرد.