سپتامبر 2018

گندله باید وارد بورس کالا شود

شیوا نیک وظیفه

صادرات گندله به واسطه کاهش عوارض از 15 درصد به 5 درصد و کاهش ارزش ریال، سود بیشتری را عاید تولیدکنندگان گندله کرده و زمینه ساز کمیابی این محصول برای فولادسازان داخلی شده است، به طوری که آینده تولید خود را با انبارهای خالی روشن نمی بینند. در این میان قانون گذاران هم برای خود دلایلی دارند و این بخش نامه را توجیه میکنند.

ید طولای تولیدکنندگان شمش آلومینیوم در مفت فروشی / لزوم برخورد قاطعانه با اخلالگران بازار

روشنک حاجی بیگی
رفتارهای سوداگرانه تولیدکنندگان بزرگ شمش آلومینیوم کشور در پی سیاست‌گذاری ارزی دولت و افزایش آن، متوجه افزایش میزان صادرات این محصول استراتژیک و حیاتی شده است. این کارخانه‌ها، به دنبال سودآوری فزاینده‌ای که از محل صادرات مواد اولیه حاصل می‌شود تا آنجا پیش رفته‌اند که با بهانه‌های واهی ازجمله عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات مواد اولیه، افزایش هزینه تمام‌شده تولید و... موجبات زمین‌گیر شدن صنایع پایین‌دست آلومینیوم را رقم‌زده‌اند.

معادن قزوین از پرداخت حقوق دولتی سرباز می زنند

علی پرزحمت رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوین گفت: بیشتر معادن استان از پرداخت حقوق دولتی مربوط به خود امتناع می‌کنند.

بازار آلومینیوم در هفته‌ای که گذشت

در هفته گذشته قیمت جهانی آلومینیوم نوسان زیادی نداشت و باثبات در کانال 2000 دلاری معامله شد ، کمترین قیمت 2011 و بیشترین آن 2056 دلار بود ، میانگین هفتگی نیز 2030 دلار و 60 سنت به ازای هر تن آلومینیوم ثبت شد که نسبت به هفته پیش از آن رشد 24 دلاری را نشان می‌دهد.

 

تولید تیرآهن H30 برای اولین بار در کشور توسط ذوب آهن اصفهان

تیرآهن H30 برای اولین بار در کشور توسط ذوب آهن اصفهان تولید شد و اولین محموله آن طی آیین ویژه ای با حضور مسئولین این شرکت ، شنبه 31 شهریورماه در محل کارگاه نورد 650 ذوب آهن تحویل خریدار گردید .

تیرآهن H سنگین از جمله محصولاتي است که به طور عمده در سازه هاي صنعتي و ساختمان سازی هاي مرتفع در كلان شهرها  ( ستون ها و اسکلت های فلزی ) نقش اساسی را ایفا می نماید . در گذشته این مقطع از طریق واردات تامین می شد و یا از تیرورق که محصولی غیر استاندارد است و ایمنی ساختمان را مخدوش می سازد ، استفاده می گردید .

تمامیت‌خواهی در سایه سکوت انفعال مسئولان / مشکلات صنایع آلومینیوم از کجا آب می‌خورد؟

تمامیت‌خواهی در سایه سکوت انفعال مسئولان / مشکلات صنایع آلومینیوم از کجا آب می‌خورد؟

روشنک حاجی بیگی

شرکت‌های ایرالکو، المهدی و هرمزال به‌عنوان سه تولیدکننده بزرگ شمش آلومینیوم کشور طی 5ماهه امسال بیش از 10درصد افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند. این در حالی است که طی این مدت، صنایع پایین‌دست این بخش نه‌تنها اثرات مثبت این افزایش تولید را در تأمین مواد اولیه احساس نکرده، بلکه همچنان به دلیل عدم عرضه از سوی تولیدکنندگان شمش آلومینیوم با مشکلات متعددی به جهت تأمین مواد اولیه دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

تو را من چشم در راهم

روشنک حاجی بیگی

فعالیت هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی معدن تهران بیش از دو هفته است به دلیل شکایت یکی از نامزدهای انتخاباتی هیئت‌مدیره در خصوص نحوه انتخابات توقیف‌شده و تا این لحظه اقدامی نسبت به انتخاب سرپرست برای پیشبرد برنامه‌ها و فعالیت مهندسان معدن استان تهران صورت نگرفته است.

مجمع تشخیص مصلحت و بحران اقتصادی فعلی

درمورد تلاطم و دگرگونی‌های اخیر در اقتصاد ایران نقطه نظرهای گوناگونی عنوان می‌شود که بیشتر آنها مبنای علمی ندارند و به مسائل مربوط به چگونگی مدیریت اقتصاد کشور ارتباط دارند. عده‌ای گویا مجهز به علم غیب هستند، اظهارنظرهای عجیبی دال بر اینکه قیمت دلار به فلان مقدار می‌رسد عنوان می‌کنند، عده‌ای دیگر دولت را مقصر اصلی معرفی می‌کنند و افزایش نقدینگی را دلیل تلاطم‌های ارزی می‌دانند که این هم استدلال یا توضیح نابجایی است.