یکشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۲:۳۶:۳۶
دسته بندی: اخبار ویژه
تاریخ انتشار: 18 اسفند 1399 - 14:39

تغییر نگاه از ایجاد سودآوری برای صاحبان سرمایه به ایجاد منفعت برای کلیه ذینفعان، از سهامداران تا جامعه

مهندس محمد مدنی فر، مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد- از چالش‌های اساسی مدیران در عصر حاضر، تمرکز عمده بر موضوع توسعه پایدار است. توسعه پایدار با ابعاد مختلفی همچون پایداری اقتصادی، پایداری اجتماعی و پایداری محیط‌زیستی نیازمند نگرشی کلان نگر است، اما تقدم برخی برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در هریک از محورهای توسعه […]مهندس محمد مدنی فر، مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد- از چالش‌های اساسی مدیران در عصر حاضر، تمرکز عمده بر موضوع توسعه پایدار است. توسعه پایدار با ابعاد مختلفی همچون پایداری اقتصادی، پایداری اجتماعی و پایداری محیط‌زیستی نیازمند نگرشی کلان نگر است، اما تقدم برخی برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در هریک از محورهای توسعه پایدار متناسب با الزامات همان منطقه و کشور لازم الاجراست. از طرفی مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها و شرکت‌ها فقط یک الزام اخلاقی و یا بازاریابی اجتماعی تلقی نمی‌شود بلکه عنصر بزرگی در حلقه مفقوده رابطه سیاست‌های دولت و سیاست‌های شرکت‌هاست.

مسئولیت اجتماعی به‌طور عمده تعهدات شرکتی یا سازمانی را در قبال محیط طبیعی و اجتماعی در برمی‌گیرد و این تعهدات را در کنار فعالیت اقتصادی بنگاه قرار می‌دهد. روح این نوع مسئولیت مبتنی بر اخلاق بوده و در کنار نفع اقتصادی، به منافع ذینفعان شرکت یا سازمان نیز توجه دارد. این اقدام نگاه را از ایجاد سودآوری برای صاحبان سرمایه به ایجاد منفعت برای کلیه ذینفعان، از سهامداران تا جامعه، تغییر می‌دهد و مبانی خود را بر سه اصل پایداری، پاسخگویی و شفافیت در موضوعات اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی مطرح می‌کند. پایداری مفهوم مهمی تلقی می‌شود. رشد جمعیت و تکنولوژی‌های به‌دست‌آمده برای بشر موجب شده است که انسان از منابع طبیعی بهره‌برداری نماید و تخریباتی برای محیط‌زیست در قالب آلودگی هوا و آب و … ایجاد کند اما شرکت‌ها می‌توانند با اقدامات مؤثر این تأثیرات منفی را به حداقل برسانند و موضوعی که در قالب پروژه در شرکت‌ها تعریف می‌شود و تاکنون نتایج مثبتی نیز از آن حاصل شده است. با این ورش که در واقع یک پارادایم جدید فکری است، شیوه اندیشیدن و ادراک مسئله توسعه تغییر داده می‌شود و رویه سنتی آن را که توسعه بر مبنای رشد بوده است به رویکرد توسعه پایدار تغییر می‌دهد و با تلفیق اهداف اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی در جهت حداکثر سازی رفاه انسان فعلی بدون آسیب‌رسانی به توانایی نسل‌های بعدی در برآوردن نیازهایشان همراه می‌کند. به عبارتی سازمانی که مفاهیم مسئولیت اجتماعی را در درون خود پایه‌گذاری نموده، اثرات اجتماعی و زیست‌محیطی را که آفریده است می‌پذیرد و با احساس مسئولیتی که می‌کند این اثرات را با شفافیت بیان نموده و در قبال آن‌ها به جامعه و کلیه‌ی ذینفعان خود پاسخگو است و برای رفع آن برنامه‌ریزی می‌کند و تعهداتی را به‌واسطه مسئولیت خود می‌پذیرد، در جهت پاسخگویی آن‌ها را اجرایی می‌نماید و در جهت شفافیت گزارش‌هایی از عملکرد خود در این موضوعات ارائه می‌دهد.

شرکت توسعه فراگیر سناباد به‌عنوان یک شرکت متعالی از ابتدا توجه ویژه‌ای به مسئولیت‌های اجتماعی خود داشته و همواره سعی نموده است در قبال جامعه‌ مسئولانه‌ عمل کند. در همین راستا شرکت هم در اهداف و هم در ساختار خود مسئولیت اجتماعی را در نظر گرفته است.

.

..

.

.

.

.

.

.

.

 

معدن نامه در قبال اخبار ارسالی از سوی سازمانها، نهادها، شرکتها و ... هیچگونه مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 2238 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  00989121302339  پیامک بفرمایید.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

تعداد نظرات منتشر شده: 3
 • Ashly
  6 / فروردین / 1400

  It is in point of fact a great and useful piece of info.
  I am happy that you simply shared this useful info with us.
  Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

  Also visit my site; idn poker