شیوا نیک وظیفه

صنعت فولاد در ابعاد داخلی با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه است که بخشی از آن نیز متأثر از فضای بین‌الملل بوده و براي حركت در مسير پيشرفت و رسيدن به چشم‌انداز ١٤٠٤ شناخت اين مشكلات و بررسي راهكارهاي درست برطرف كردن آن از اهم كارهاست.

اگر نگاهی به آمارهای منتشرشده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیندازیم، ارقام اخطاری است از شرایط نامساعد مراودات تجاری بین‌المللی که البته این موضوع به ایران محدود نمی‌شود و مشکل بسیاری از کشورهاست و قطعاً تنها دلیل آن تهدیدهای عوارضی نیست برای نمونه، سفارش صادرات پیش از تهدید عوارض هم کاهش داشته و با تلاش آمریکا و چین برای حل درگیری‌هایشان بهبودی حاصل نشده است. این جنگ تجاری تبعات خود را هم به‌صورت عینی نشان داده است، شرکت آمریکایی گوپرو تولید محصول خود را تا تابستان آینده از چین خارج می‌کند و اولین سازنده الکترونیکی برند خواهد بود که این کار را انجام داده است.

شیوا نیک وظیفه

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که صنایع فولاد مبارکه اصفهان و برخی شرکت‌های دیگر در فهرست اسامی تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران قرارگرفته‌اند. ۲۰ شرکت و موسسه مالی وابسته به بنیاد تعاون بسیج در این لیست هستند.

مدت زیادی از صحبتهای وزیر صنعت، معدن و تجارت در یک همايش نگذشته که عنوان كرده بود وضعیت عدم توازن در فولاد بخاطر عدم دخالت هدفمند دولت در این زمینه است، ۱۱۰ میلیون تن مجوز راکد زنجیره فولاد حاصل مسیر نادرستی است که در این زنجیره طی می‌شود و باید جلوی آن را گرفت. اين نگاهي است كه خيلي از فعالان در زمينه فولاد دارند كه دخالت دولت در مسير حركت زنجيره فولاد را كاري اشتباه مي دانند يا با نحوه دخالت مخالفند. در مقابل برخي دخالت دولت را لازمه پا گرفتن اين صنعت مي دانند.