دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید بررسي كرد؛

نوسان قیمت فلزات اساسی در سایه ویروس کرونا

تب‌های اولیه

قیمت فلزات اساسی در ژوئن سال 2020 ، به دنبال افزایش 3.7 درصدی در ماه می و به دلیل همزمانی بهبود تقاضا در چین و نگرانی در مورد تامین کالا در آمریکای لاتین، 8.4 درصد افزایش یافته است. با این حال، به دلیل اثر تدابیر مرتبط با مهار COVID-19 ، قیمت‌ها همچنان 5.2 درصد پایین تر از ابتدای سال است. 

به گزارش معدن نامه پیش بینی می شود که شاخص قیمت فلزات و مواد معدنی بانک جهانی  در سال 2010 به دلیل کاهش روند احیا اقتصاد جهانی به طور متوسط 13 درصد کمتر از سال 2019 باشد. این چشم انداز در معرض ریسک است. احتمال دارد ترس از موج دوم COVID-19  دولت ها را وادار کند تا اقدامات سختگیرانه دیگری را که می تواند تقاضای فلزات را کاهش دهد دوباره اعمال کنند. همچنین بسته های محرک اقتصادی  جدید در چین - بزرگترین مصرف کننده فلزات در جهان - ممکن است کمتر از حد انتظار، موثر  باشند چرا که بر زیرساخت های جدید (مانند شبکه های 5G و ایستگاه های شارژ خودرو برقی) ، که مصرف فلزات کمتری نسبت به زیرساخت های سنتی( مانند ریل و پل) دارند، متمرکز هستند.

تقاضای فلزات در چین پس از کاهش شدید در سه ماهه اول ، در سه ماهه دوم که عمدتا تحت تاثیر زیرساخت ها و ساخت و ساز  بود، دوباره رشد کرد. سرمایه گذاری  در دارایی های ثابت پس از سقوط بیش از 20 درصد در ماه فوریه، در ماه می تقریباً 6 درصد افزایش یافته است. فروش خودرو در چین نیز در ماه می و به دنبال افزایش در آوریل برای اولین بار در دو سال گذشته افزایش یافت. تقاضا برای فلزات نیز پس از کاهش اقدامات محدود کننده کرونا در اروپا و ایالات متحده ، در خارج از چین شروع به افزایش کرده است. افزایش خوش بینی برای تقاضای فلزات در بازگشت قیمت مس به عنوان شاخص سلامت اقتصادی جهانی نیز منعکس شده است .

قیمت مس و روی به دلیل بسته شدن معادن در پرو ، دومین تولید کننده بزرگ این دو فلز در جهان،  حمایت شده است. در ماه آوریل تولید روی پرو 86 درصد  و تولید مس 35 درصد کاهش یافت. اگرچه معادن پرو مجدداً بازگشایی شده اند نگرانی ها در مورد عرضه با توجه به احتمال توقف  ناگهانی تولید به دلیل کرونا، همچنان فروکش نکرده است. عرضه در شیلی ، بزرگترین تولید کننده مس در جهان، در سطح بالایی بوده است  و قرنطینه و محدودیت ها کمتر سختگیرانه بوده و معادن تا حد زیادی فرایند تولید را ادامه داده اند. با این حال ، اتحادیه های کارگری معدن مس به دنبال افزایش شدید موارد COVID-19 در بین کارگران معدن ، خواستار شفافیت بیشتر دولت در مورد شیوع بیماری کرونا هستند. در پایان ماه ژوئن ، بهره بردار  دولتی Codelco پس از ثبت سه مورد فوتی، عملیات ذوب و تصفیه در تاسیسات  Chuquicamata را به حالت تعلیق درآورد.

در میان فلزات پایه ، قلع کمترین اثر را از شرایط کرونا متحمل شده است. قیمت قلع در ماه ژوئن به طور متوسط صرفا 1.1 درصد پایین تر از ابتدای سال بود. نگرانی های مربوط به عرضه قلع از مدتها پیش به ویژه پس از وضع قوانین سختگیرانه صادرات اندونزی و کاهش تولید معادن میانمار وجود داشته است. توقف تولید به واسطه کرونا در بولیوی، مالزی و پرو بر کاهش عرضه افزوده و از قیمت قلع حمایت کرده است. در زمان همه گیری، موجودی قلع در بورس فلزات لندن و بورس فیوچرز شانگهای به شدت کاهش یافت.

بر خلاف فلزات پایه، قیمت سنگ آهن در زمان همه گیری از خود مقاومت نشان داده است. قیمت سنگ آهن در ماه ژوئن از ابتدای سال بالاتر بوده است. نگرانی های مربوط به عرضه جهانی علی رغم شروع عملیات در مجتمع سنگ آهن واله Itabira در برزیل دوباره ظهور کرده است. تولید سنگ آهن واله از اوایل سال 2019 پس از حادثه ریزش سد باطله دچار مشکل بوده است.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟