راهکارهایی برای بهبود اوضاع بازار فولاد

تب‌های اولیه

معاون فروش ذوب آهن اصفهان با اشاره به نابسامانی اخیر بازار فولاد، ۶ راهکار برای بهبود اوضاع و برقراری آرامش و تعادل بر مبادلات این محصولات ارائه کرد.

به گزارش معدن نامه، بهزاد کرمی با اشاره به نابسامانی اخیر بازار فولاد گفت: کنترل سیستم عرضه و تقاضا به دور از هر گونه ایجاد تنش در بازار، اعمال راهکارهای مناسب به منظور کاهش جذابیت محصولات فولادی برای خریداران سرمایه ای و سوداگران، حمایت بیشتر دولت از تولیدکنندگان، کنترل فرآیند پس از خرید و توزیع کالا، جلوگیری از فشرده سازی بیشتر نیروی غیر قابل کنترل تورم در سایه کنترل های دستوری و مشارکت بیشتر انجمن تولیدکنندگان محصولات فولادی از عواملی است که می تواند در بهبود شرایط بازار فولاد موثر باشد.
وی افزود: تقویت عرضه باید همراه با کنترل دقیق انبارهای ورودی مواد اولیه و خروجی محصول درجهت جلوگیری از هرگونه احتکار در هر مرحله از زنجیره تولید باشد. فرآیند عرضه و تقاضا به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار بر بازار نیز باید از هر دو جهت با هدف تنظیم قیمت ها و دستیابی مصرف کننده نهایی از سوی مراجع مربوط مورد ارزیابی مداوم قرار گیرد و در این فرآیند سوداگران ناسالم شناسایی و حذف شوند.
شکی نیست که قیمت گذاری دستوری هیچ وقت بازخورد مثبتی نداشته و حتی به تشدید رشد قیمت ها دامن زده و سیستم عرضه و تقاضا باید به عنوان عامل تنظیم گر قیمت ها مورد توجه قرار گیرد.
همچنین به منظور دستیابی و کشف قیمت های شفاف تر باید هزینه های تولید با درنظرگیری تمام عوامل تاثیرگذار در زنجیره تولید و نیز توجه به هزینه های سرمایه گذاری بیشتر در تولید بعضی از مقاطع نسبت به دیگر محصولات، محاسبه سود متناسب با میزان سرمایه گذاری و هزینه ها و نگاهی به قیمت ها و نسبت های جهانی نیز لحاظ شود.
در حال حاضر با توجه به تورم افسارگسیخته موجود در بازار تمام فرآورده های تولیدی، محصولات فولادی و غیر فولادی بیشتر دستخوش ابزاری برای حفظ ارزش سرمایه و جایگزینی به عنوان یک کالای سرمایه ای شده و عرضه بیشتر به عنوان تنها راهکار مناسب برای پاسخ به نیاز بازار نمی تواند به عنوان عامل تاثیر گذار بر کنترل و رسیدن به ثبات بیشتر مد نظر قرار گیرد.
در این زمینه حذف مشتری نماهای خریدار از چرخه فرآیند فروش تا مصرف با کنترل توزیع و عدم احتکار و در کنار آن مشارکت در عرضه بیشتر از سوی تولید کنندگان فولادی می تواند افق جدیدی را برای این بازار نمایان سازد.
همه گیری جهانی ویروس کرونا تاثیر شدیدی بر تمامی بازارهای جهانی و فولاد گذاشته و باعث کم شدن فعالیت های اقتصادی در ماه های گذشته و کاهش شاخص های جهانی تجارت شده است.
در ماه های پیش رو با توجه به فعالیت های کم تجار در دوره قبل و همچنین کاهش عوامل زیست محیطی نظیر فصل های بارانی و مشکلات حمل و نقل از یک سو و کاهش موجودی انبارها از سطح پاسخگو به نیاز در پروژه ها و محرک های اقتصادی تعریف شده از سوی کشورهایی نظیر چین و تامین محصول لازم برای پروژه های نیمه تمام و جدید در فصل پاییز و ترمیم موجودی انبارها، چشم انداز رشد تقاضای جهانی فولاد را نمایان می کند.
همچنین بازسازی مناطق آسیب دیده در طول این دوران، پیش از مواجه شدن با فصل سرما و محدودیت های پیش بینی شده نظیر موج بعدی کرونا و مسایل زیست محیطی نیز در انتظار رشد و بهبود تقاضای جهانی برای محصولات فولادی اثرگذار خواهد بود. / بورس پرس

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟