دکتر شعبانی، رئیس کمیته اکتشافات خانه معدن ایران در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

با ادامه پهنه‌بندی مخالفم

شیوا نیک وظیفه

به باور برخی از کارشناسان حوزه معدن، در واگذاری پهنه‌های معدنی اهداف پیش‌بینی‌شده حاصل نشده است و این مسئله باعث می‌شود که دسترسی شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه اکتشاف و معدن در انتخاب محدوده‌های معدنی نسبت به دولتی‌ها و خصولتی‌ها محدود شود و شرایط یکسانی در جامعه برای فعالان حوزه معدن فراهم نباشد. در این خصوص گفتگویی با دکتر شعبانی، رئیس کمیته اکتشافات خانه معدن ایران داشتیم.

شعبانی در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد: حدود 5 یا 6 سال پیش وزارت صمت طرحی برای پهنه‌بندی اکتشافی مطرح کرد که این پهنه‌ها می‌توانست از چند صد کیلومترمربع تا چند ده هزار کیلومترمربع باشد و هدف از این طرح سرعت دهی به اکتشافات کشور بود که متأسفانه در این پهنه‌بندی‌ها به اهداف اصلی نرسیدیم چراکه ما می‌خواستیم از بلوک شدن جلوگیری شود اما عملاً بخش وسیعی از کشور عمدتاً توسط شرکت‌های دولتی و خصولتی اشغال شده و بخش صد در صد خصوصی نمی‌تواند وارد اکتشاف شود و بخش عظیمی از کشور چه به‌عنوان پهنه چه آن‌هایی که بلوکه سازمان استان ،متروکه و .... هستند دست بخش دولتی است. آنچه اینجانب و همکاران در خانه معدن پیگیر هستیم رسیدن بخش صد در صد خصوصی به جایگاه واقعی و شایسته خود است. چرا در کشورمان شرکت های اکتشافی با عمر چند ده و یا چند صد ساله نداریم؟ دلیل اصلی آن عدم حمایت جدی از بخش صد در صد خصوصی است.

رئیس کمیته اکتشافات خانه معدن افزود: اخیراً جلسه‌ای در وزارت صمت با مدیران اکتشاف کشور داشتیم که من به‌عنوان نماینده‌ای از بخش خصوصی و خانه معدن ایران پیشنهادی را مطرح کردم که با ادامه پهنه‌بندی مخالفم و آن را صلاح نمی‌دانم زیرا پهنه بندی با شرایط فعلی به نتایج مطلوب نرسیده است. زمانی بنا بود از فارغ‌التحصیلانی که شاغل نیستند حمایت شود و محدوده هایی برای اکتشاف در اختیارشان قرار داده شود که با بحث پهنه‌بندی‌ها شاهد بودیم هیچ کمکی به آن‌ها نشده است.

وی در انتقاد از پهنه‌بندی‌ها افزود: قرار بود هر پهنه‌ای که تعریف می‌شد برای مطالعات اولیه زمان‌بندی یکساله داشته باشد اما در همان دستورالعمل لحاظ شد که اگر 50 درصد کار هم انجام‌شده بود می‌توان مجدد به آن‌ها زمان داد که سرعت اکتشاف را پایین می‌آورد و نتیجه این شد که امروز برخی پهنه‌ها 5 سال توسط مکتشف بلوکه‌شده که یک معضل محسوب می‌شود و روند کار را کند می‌کند یک نکته مهم‌تر اینکه در پهنه‌ها معضلات عدیده‌ای با منابع طبیعی، محیط‌زیست و اخیراً انرژی اتمی پیش آمده است به این دلیل که مشکلات حل نشده، در اختیار مکتشف قرار گرفته است و مکتشف بعد از اکتشاف و اینکه به یک تارگت مناسب رسید باید سراغ این سازمان‌ها برود و بعید نیست از ادامه کارشان جلوگیری شود که موارد این‌چنینی مشاهده شده است.

رئیس کمیته اکتشافات خانه معدن به‌عنوان راهکار مطرح کرد: بر اساس ماده 6 قانون معادن ، اکتشاف منوط به صدور پروانه اکتشاف است که این کار انجام نمی شود. بر اساس ماده 17 آیین نامه اجرایی اخذ استعلامها می بایست از طریق پنجره واحد توسط وزارت صمت انجام شود. لذا بهتر است از این مقطع زمانی به بعد پهنه جدیدی تعریف نشود و هر چه سریع‌تر تکلیف پهنه‌های فعلی مشخص شود و نتایج از مکتشفین گرفته شود بعلاوه اینکه یک دوره آزادسازی انجام دهیم تا بخش خصوصی را وارد اکتشاف کنیم.

 

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟