باقری، مدیر نظارت مجتمع سرب نخلک در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد:

از دی ماه سال 98 پرتال وردی اسپیرال با حدود 220 هزار تن باطله برداری آغاز شد

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی و نیز قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران سیاست خود را مبنی بر واگذاری مجتمع ها و واحدهای تابعه به روش راهبردی قرار داد. استخراج و فروش اغلب شرکت های زیرمجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، به روش راهبری و تحت نظارت این شرکت انجام می شود. بعد از واگذاری‌های ناموفق معادن در سنوات گذشته به بخش خصوصی، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران سیاست خود را مبنی بر واگذاری مجتمع‌ها به روش راهبری قرار داد. راهبرها در حقیقت صفر تا صد فعالیت معدنی را انجام می‌دهند. انتخاب این راهبران به روش مزایده انجام‌شده و حق‌السهم شرکت و ایمیدرو در این نوع قرار‌داد مشخص و تعیین می‌شود. در اين خصوص گفتگويي با عارف باقری، مدیر نظارت مجتمع سرب نخلک داشتيم.

باقری در گفتگو با معدن نامه مطرح کرد: در این نوع قرارداد موفقیت هر یک از طرفین به نوعی ضامن موفقیت طرف دیگر بوده و از این رو با تداوم حمایت دولت از بخش خصوصی توانمند شاهد توسعه و بهبود شاخص های بهره وری خواهیم بود.  به عبارتی این ضمانت در قرارداد داده می شود که موفقیت راهبر در موفقیت شریک است بعلاوه اینکه طبق قرارداد منعقد شده اختیارات به شخص واگذار می شود. هرچند که پروانه کلی به نام دولت است اما خود دولت به راهبر نمایندگی تام داده تا پیگیر مسائل باشد. این قبیل ابهامات تا ۱ بهمن ۱۳۹۵ وجود داشت اما از سال ۹۶ با ورود راهبر، شرایط تغییر کرد و در حوزه تولید شاهد حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد افزایش بودیم در ادامه سال 97 افزایش ۴ برابری نسبت به سال قبل حاصل شد و در سال ۹۸ این رکورد تکرار شد. به طوریکه بررسی همه شاخص ها گویای این پیشرفت بود.

باقري افزود: زمانی که این مجموعه به بخش خصوصی واگذار شد، تعداد نفرات ۱۵۳ نفر بود اما در حال حاضر  بیش از ۴۰۰ نفر نیرو داریم و با ورود بخش خصوصی با سرمایه گذاری نزدیک به 35 میلیارد تومان در پی سه سال و فعالیت های اکتشافی و دیگر فعالیت‌های این چنینی در بحث واگذاری‌ها در شرکت تهیه و تولید به عنوان یک مجموعه شاخص شناخته شده است.  

مدیر نظارت مجتمع سرب نخلک در راستای روند رو به رشد فعالیت این مجتمع تشریح کرد:در حال حاضر استخراج مواد معدنی از ۲۰ هزار تن سالیانه به ۷۰ هزار تن سالیانه و کنسانتره سرب از حدود ۲۰۰۰ تن به بیش از ۷۰۰۰ تن سالیانه رشد داشته است که نتیجه آن خروج از میان واحدهای زیان ده برای دومین سال پیاپی است. این نشان می دهد مسیر به درستی طی شده و با برنامه ریزی این روند تداوم خواهد داشت که نتیجه آن اشتغال پایدار و بلندمدت است چراکه یکی از دغدغه های مسئولین شهرستان ها و مدیران ستادی حیات مجموعه پس از اتمام قرارداد است. اما نکته اینجاست که آینده محدوده به واسطه اکتشافات جدید و استخراجات حداقل تا پایان قرارداد یا حتی دو برابر آن زمان استمرار تولید دارد و سبب مهاجرت‌های معکوس از شهرستان به روستا و درآمدزایی می شود. یکی از مهم‌ترین نمودهای سرمایه‌گذاری‌های گسترده بخش خصوصی در مجتمع نخلک را می‌توان احداث و بهره‌برداری از کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت 12 هزار تن در سال دانست. به‌علاوه، به جای کارخانه قدیمی فلوتاسیون این مجموعه نیز که توسط شرکتی فرانسوی احداث شده بود، کارخانه جدیدی در حال احداث است که در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. توسعه ذخایر سرب منطقه نخلک، در پی انجام عملیات گسترده اکتشافی، ادامه فعالیت این مجتمع را برای سال‌های آتی تضمین کرده است. به همین دلیل، راهبر مجتمع برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای در زمینه توسعه این مجموعه پیش‌بینی کرده است. این شرکت، علاوه بر احداث کارخانه قبلی، برای سال جاری افتتاح کارخانه یک هزار و 800 تنی تولید کنسانتره سرب خود را در دستور کار دارد. گفتنی است که پیش از این، فعالیت استخراجی در معادن زیرزمینی به صورت غیرمکانیزه و با استفاده از تجهیزات اولیه و ماشین‌آلات کوچک‌مقیاس صورت می‌گرفت، اما با توجه به بهره‌برداری از کارخانه‌های تولید کنسانتره و نیاز به تامین کافی و مناسب خوراک این واحدها، لازم است تا عملیات معدن‌کاری به صورت مکانیزه و با ظرفیت بالا انجام شود. به همین منظور و برای توسعه ظرفیت استخراج تا هزار تن در روز، این مجتمع پروژه مکانیزاسیون استخراج از معدن و طرح اجرای اسپیرال را آغاز کرده است.

عارف باقری مدیر نظارت مجتمع معدن سرب نخلک در مورد عملکرد طی سال 98  گفت: در چند حوزه محتلف اقدامات خوبی انجام شد.رکورد استخراج   68 هزار تن ماده معدنی بعنوان کانسنگ اصلی سرب صورت گرفت و به سطح زمین منتقل شد .  نوسازی  تجهیزات  معدنی از دیگر اقدامات انجام شده طی سال گذشته در این مجتمع بود . میزان تولید این مجتمع طی سال گذشته  7 هزار و 450 تن کنسانتره سرب بود که  نسبت به  برنامه  مورد هدف ( تولید 8 هزار تن )  ،  93 درصد تحقق یافت.

وي در ادامه درخصوص اکتشافات جدید چنین گفت: یکی از از محورهای اصلی بخش معدن آینده نگری به خصوص در بخش اکتشافات جدید است. مجموعه اکتشافی «کیمیا گوهران» تیم اکتشافی نزدیک به چهل نفر دارد که 6 دستگاه وایرلاین حفاری دارند. در حوزه اکتشاف سرمایه‌گذاری بسیاری صورت گرفته است به تعبیری نزدیک به 30 هزارمتر حفاری مغزه گیری داشتیم. این گمانه اکتشافی در کنار کارهای ژئوفیزیکی و نقشه‌های زمین شناسی به ما کمک کرد بتوانیم برای یک معدن در نزدیکی معدن نخلک گواهی کشف بگیریم و به عنوان پتانسیل بالقوه آن را نگه داریم و ذخیره‌ای با مقدار حدودی ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کشف کردیم که در حال سپری مراحل قانونی برای کسب پروانه است.

باقري در خصوص بومی بودن شاغلین در پروژه ها به خبرنگار معدن نامه گفت: امکان اینکه تمامی افراد بومی باشند وجود ندارد. مجموعه ظرفیتی دارد و نیازمند توانایی‌های خاص است. اما بخش اعظم نیروهای شاغل بومی هستند که در بخش های مختلف فعالیت می کنند و بحش بسیار اندکی خارج از استان و غیر بومی اند؛ مهندسین ما نیز به همین ترتیب هستند. درحقیقت تنها ۳۰ درصد از افراد این مجموعه غیربومی به حساب می آیند و میانگین سنی پرسنل ما اکثرا جوان و حدود ۳۲ سال است. ما از نقاط مختلف ایران از جمله آذربایجان شرقی و اردبیل تا خراسان جنوبی، اصفهان، یزد، گیلان، مازندران، گلستان و سیستان و بلوچستان نیروی کار داریم که اکثرا به صورت اقماری و شیفتی فعالیت می کنند. به طور مثال معدن ما در دو شیفت و کارخانه با سه شیفت بدون تعطیلی و توقف در حال کار است.

باقری در مورد  طرح اسپیرال ازجمله پروژه های مجتمع نیز گفت: یکی از طرح‌هایی که از دی‌ماه سال ۹۸ اغاز شده، مکانیزه کردن معدن است. این طرح درواقع یک تونل شیب‌دار با سطح مقطع 4.5 × 4.5 است که امکان تردد را برای تراک‌های معدنی فراهم می‌کند. وقتی مجموعه هدف بزرگی دارد نیاز به خوراک بزرگی هم هست. نخلک پیش از این به این اندازه بزرگ نبود بنابراین باید با گسترش فعالیت‌ها روش‌های خود را عوض و به روز کند. در قدم اول باید اکتشاف کنیم، در قدم بعدی باید طرح استخراج داده شود و در قدم سوم باید مقادیری که استخراج می کنیم را بالاتر ببریم. بنابراین طرحی که ما می خواهیم بنا کنیم بر پایه این نظریات است. در واقع این استراتژی کمک میکند اکتشافات صورت گرفته با یک طرح مشخص استخراج شود و به سطح زمین بیاید. از دی ماه سال 98 پرتال وردی اسپیرال با حدود 220 هزار تن باطله برداری آغاز شد. مجموع طول پرتال 192 متر و سطح مقطع تونل نیز 5/4 در 5/4  متر است و همچنین طول خود اسپیرال حدود یک هزارو 320 متر خواهد بود و این قابلیت را دارد که تراک های زیرزمینی ، انواع خودروهای معدنی به صورت بسیار راحت از سطح زمین به زیر زمین برود و باطله را  به سطح زمین انتقال دهد. با اجرای طرح اسپیرال انتقال مواد معدنی از زیر زمین  به سطح بسهولت انتقال داده خواهد شد  و مشکل کارخانه مجتمع نخلک  برای تامین خوراک به حداقل می رسد. خروجی اجرای طرح اسپیرال ، استخراج حدود یک و نیم تا دو میلیون تنی ماده معدنی باعیار 5/2 درصد از میزان ذخیره اصلی 6 میلیون و 300 هزار تنی خواهد شد. هزینه مورد نیاز برای طرح مذکور که در بهمن ماه 1400 به بهره برداری خواهد رسید ، 150 میلیارد ریال است.

باقري اشاره كرد: این پروژه یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی بود که در سال جهش تولید انجام خواهد شد. برنامه این است  تا سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد اما با توجه به بالا بردن دقت کار و گسترش بیماری کرونا احتمال دارد برنامه کمی بیشتر زمان ببرد.

وی به برنامه توسعه ای در سال 99  با عنوان احداث کارخانه تولید شمش اشاره کرد و گفت: از دیگر برنامه های توسعه ای مجتمع سرب نخلک در سال جاری ایجاد و تکمیل زنجیره تولید به منظور جلوگیری از خام فروشی ، راه اندازی کارخانه تولید شمش با سرمایه بخش خصوصی است. شرکت کیمیا گوهران مجری راه اندازی کارخانه مذکور است . پروژه آسفالت منتهی به جاده ممسنی به نخلک به طول 12 کیلومتر نیز از برنامه های مجتمع سرب نخلک در سال جاری است که با سرمایه گذاری ایمیدرو ، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و شرکت راهبرانجام خواهد شد.  

باقری به تشريح طرح گردشگري و نحوه شروع اين فكر پرداخت و گفت: یک زمانی مجموعه به سمت تعطیلی میرفت و به خاطر اینکه تعداد نیروهایی که در این مجموعه حضور داشتند بتوانند فعالیت انجام دهند و بیکار نشوند طرح گردشگری مطرح شد تا در عین حال مردم هم بتوانند معادن را ببینند این امکان ایجاد شد. البته این طرح مخاطراتی هم دارد. زمانی این طرح قرار بود اجرایی شود که خروجی ای نداشتیم اما اکنون امکان بازدید از معادن تغییر کرده است و معمولا زمانی گردشگری در معادن صورت میگیرد که به پایان کار معدنکاری میرسند. امیدواریم تا یکی دو سال آینده بتوانیم این ایده را نیز تحقق ببخشیم و با احداث موزه‌ای بر روی سطح زمین و مجزا از بخش معدن این فرصت را به گردشگران بدهیم که بیشتر و عمیق‌تر بتوانند به سابقه و گوهرهای گرانبهای این منطقه آگاه شوند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟