اکتبر 2020

مدرس خیابانی مدیرعامل سرمایه‌گذاری امید شد

حسین مدرس خیابانی به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری امید وابسته به بانک سپه انتخاب شد.

مراسم معارفه حسین مدرس خیابانی به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری امید صبح امروز با حضور محمدکاظم چقازردی مدیرعامل و رئیس هیات مدیره بانک سپه برگزار شد.

لازم به ذکراست که شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به‌عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ معدنی کشور جایگاه ویژه‌ای در اقتصاد ملی و به‌خصوص بخش صنایع معدنی دارد وسهم شرکت‌های تابعه گروه امید از کل تولید سنگ‌آهن کشور براساس آمار رسمی سازمان ایمیدرو در سال ۱۳۹۸ معادل ۷۹ درصد است.

آغاز ساخت پروژه معدن مس زامبیایی شرکت لوبامبه در 2023

به گزارش معدن نامه ؛ لوبامبه می‌گوید برای پیشبرد این پروژه، این شرکت با تمام سطوح اصلی دولت زامبیا فعالانه کار کرده، و اشاره می کند که تعدادی از مصوبه‌های لازم برای این پروژه اخذ شده است.
نیک باوِن، مدیرعامل این شرکت، در ابتدای ماه جاری میلادی گفت: در پی تکمیل یک برنامه حفاری اخیر حجم منابع هم اکنون به 135 میلیون تن سنگ معدن مس و کبالت با عیار 3.65 درصد مس و نیم درصد کبالت با عیار کات آف 2 درصد رسیده است.
وی افزود: این پروژه همچنین از فرصت‌های بیشتری برای رشد برخوردار است چراکه بیانیه مرتبط با منابع به روز شده حاوی برآوردی 8.5 میلیون تنی از مس  است.

تقدیر از صادرکنندگان با ایفای کامل تعهدات ارزی/ رونمایی از بسته تشویقی بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط سازمان توسعه تجارت ایران

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران، اعلام کرد: فردا و مصادف با روز ملی صادرات و از صادرکنندگانی که تعهدات ارزی حاصل از صادرات خود را به طور کامل ایفا کرده‌اند، طی مراسمی تقدیر می شود.

حمید زادبوم گفت: تعداد صادرکنندگانی را که تعهدات ارزی خود را به صورت صد در صد ایفا نموده اند بیش از ۲۳۰۰ صادرکننده می باشد که از این تعداد، ۳۹ صادرکننده با صادرات بیش از ده میلیون یورو و میانگین بازگشت ارز صد درصد در طول ماه‌های گذشته انتخاب شده‌اند که باحضور علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایشان تقدیر و تشکر خواهد شد.

ابلاغ مهلت سه ماهه برای آزادسازی معادن حبس شده/ اختصاص منابع بانکی برای احیاء واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه‌فعال

وزیر صنعت، معدن و تجارت از ابلاغ مهلت سه ماهه برای آزادسازی معادن حبس شده خبر داد و گفت: مطابق قانون، معادنی که مدت طولانی در حبس بوده و غیرفعال است،‌ پروانه بهره‌برداری آن‌ها ابطال شده و آزادسازی می‌شود.

علیرضا رزم حسینی در اولین جلسه شورای معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اولویت اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در شرایط کنونی و مطابق با برنامه‌های پیشنهادی ارایه شده به مجلس شورای اسلامی، تامین کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز کشور و توجه ویژه به سفره مردم است که به دلیل اثرگذاری شاخص‌های کلان اقتصادی، با نوساناتی مواجه شده است.

توقف ایجاد زمینه برای استخراج سنگ‌های سولفیدی به جای سنگ‌های اکسیدی

به گزارش معدن نامه؛ این شرکت روز پنجشنبه اعلام کرد که توقف تولید؛ از یکم اکتبر سال جاری؛ بر معدن تأثیر می‌گذارد اما تأثیری بر کارخانه فرآوری نخواهد داشت، و ام ام جی کینسِوِره راهنمای تولید بین 68 هزار تا 75 هزار تنی خود برای سال 2020 را بدون تغییر حفظ کرد.

«مس آباد» نماد مسئولیت اجتماعی صنعت مس یک‌ساله شد

به گزارش معدن نامه ؛ در قاب این شماره، در بخش کودک «پس مرتضی کو» نوشته‌ کلر‌ژوبرت با بچه‌ها از کودکی شهید «مرتضی مطهری» گفت. «باد و بچه‌اش» شعر زیبای مریم هاشم‌پور ، «اتفاق تازه» سروده‌ی مهری ماهوتی، «لاکپشت» ازمحبوبه صمصام شریعت، «من چی می‌خوام» ازطیبه شامانی در بخش شعر کودک بچه‌ها را برسر ذوق آوردند؛ همچنین با بازنویسی داستان «مردگلخواره» با قلم بیتا مقدمی مهمان دریای حکمت مولانا بودیم. محمود پوروهاب درقسمت 5 «موسیخ سیخی و پا میخ میخی» مخاطبان را با آموزه‌های دینی آشنا کرد و«وید...وید» نوشته‌ مهری ماهوتی نیز قصه‌ زیبایی بود که به مهارت‌های زندگی پرداخت.

معاونت علمی پایگاه صادراتی سنگهای قیمتی راه اندازی می کند

به گزارش معدن نامه ؛ محمدجواد پیش بین اظهار کرد: یکی از اقداماتی که طی ۶ ماهه اخیر در راستای ایجاد بازار سنگهای قیمتی و جواهرات انجام دادیم انعقاد تفاهم نامه ای با خانه معدن ایران بود.

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگهای قیمتی ایران(در معاونت علمی و فناوری) گفت: به واسطه این تفاهم نامه، کارگروههایی تحت عنوان «کارگروه سنگ و جواهرات گوهر سنگ» در همه استانهای کشور توسعه داده می شوند.

صرفه جویی میلیاردی با اصلاح تجهیزات فولادسازی در فولاد خراسان

اصلاح صورت گرفته در کوره قوس الکتریک فولاد خراسان، افزایش بهره وری این کوره و صرفه جویی چشم گیر مواد مصرفی را به دنبال داشت.
ابتکار عمل همکاران پرتلاش ناحیه فولادسازی «مجتمع فولاد خراسان» منجر به کاهش توقفات ضروری برای تعویض مواد نسوز، صرفه جویی در مواد مصرفی و افزایش تعداد ذوب را در مجتمع به دنبال داشت.
تلاشگران و متخصصان مجتمع فولاد خراسان با خودباوری و ابتکار عمل موفق شدند ضمن برون سپاری فرآیند آماده سازی تجهیز «دلتازون کوره قوس الکتریک» کارخانه فولاد سازی شماره1، تعداد ذوب گیری بدون تعویض مواد نسوز این کوره را به حدود دو برابر میزان قبلی افزایش دهند.

فولاد مبارکه تا سال ۱۴۰۴ به عنوان کارخانۀ هوشمند در جهان شناخته میشود

در جریان برگزاری این وبینار، مدیرعامل فولاد مبارکه،  مردادماه سال 1399 و رونمایی از طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه را  تولد دوبارۀ این شرکت دانست  و تصریح کرد: با برنامه‌ ریزی‌های انجام شده به یاری خداوند فولاد مبارکه تا سال ۱۴۰۴ به‌عنوان کارخانۀ هوشمند در جهان شناخته خواهد شد.

عدم ممنوعیت صادرات سنگ آهن به تولید فولاد کشور آسیب می زند

به گزارش معدن نامه ؛ معاون خرید ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت: ما پاسخ مقام قضایی را داده و نیاز خود را از نظر کمی و کیفی اعلام کرده ایم. حال این که صادرات سنگ کیفی و مناسب در جنوب کشور انجام می شود دلیل آن عدم ممنوعیت صادرات است.

اقدامات ذوب آهن اصفهان در مقابله با ویروس کرونا شایسته تقدیر است

به گزارش معدن نامه ؛ مدیرکل مدیریت بحران استانداری ، نقش ذوب آهن در تولید و اقتصاد کشور را بسیار موثر دانست و گفت: اعضای ستاد بحران استان و مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست وظیفه دارند تا از خانواده ذوب آهن حراست نمایند تا این شرکت وظیفه خود را  که همان تولید است را انجام دهد. وی تصریح کرد: آتش نشانان باید افرادی شجاع، ایثارگر، باهوش و انعطاف پذیر باشند تا بتواند در موقعیت های حساس علاوه بر شجاعت تصمیمات حساس بگیرند .

غریب پور: افزایش سرمایه 350 میلیارد تومانی فولاد کردستان تا سال آتی/ برنامه زمانبندی اجرای پروژه، تا 7 آبان تهیه می شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اهتمام این سازمان در راه اندازی پروژه فولاد کردستان، اعلام کرد: به منظور اجرای برنامه های توسعه ای پروژه های صنایع فولاد کردستان، افزایش سرمایه این مجموعه تا سال آینده به 350 میلیارد تومان خواهد رسید. 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور در "جلسه پایش اقدامات انجام شده در فولاد کردستان" که با حضور استاندار کردستان برگزار شد، افزود: شرکت صنایع  فولاد کردستان با هماهنگی شرکت ملی فولاد ایران به نمایندگی از ایمیدرو، مسئولیت تهیه برنامه زمانبندی اجرای پروژه فوق را تا هفتم آبان ماه امسال تهیه، و در اختیار سهامداران قرار خواهد داد.

کسب چهار گواهینامه جدید استانداردهای مدیریتی در شرکت فولاد هرمزگان

به گزارش معدن نامه ؛ مرضیه حمیدی مدیر مهندسی صنایع شرکت فولاد هرمزگان در تشریح این خبر گفت :ممیزی شخص ثالث استانداردهای مديريتي فولاد هرمزگان  با محوریت مهندسی صنایع و مشارکت کلیه واحدهای سازمانی توسط 8 نفر از ممیزان شرکت SGS در قالب دو تیم شش و دو نفره به صورت وبینار برگزار گردید .
وی اقدامات صورت گرفته در این دوره ممیزی را شامل موارد ذیل دانست:

برنامه ریزی برای راه اندازی 10 هلدینگ سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن/ هدایت نقدینگی به سمت زنجیره کامل تولیدات معدنی در اولویت است

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راه اندازی 7 هلدینگ سرمایه گذاری در بخش صنعت و 3 هلدینگ در بخش معدن هدفگذاری شده و گام‌های اولیه با اعمال ملاحظات قانونی در این خصوص برداشته شده که به زودی عملیاتی می شود.

سعید زرندی جلسه تاسیس شرکت سهامی عام در بخش معادن و صنایع معدنی که با حضور نمایندگان شرکتهای بزرگ معدنی و صنایع معدنی و همچنین صندوق‌های سرمایه گذاری مرتبط با این شرکت ها برگزار شد؛ افزود: سرمایه گذاری یکی از نیازهای اصلی امروز حوزه معادن کشور است.

تامین بیش از 48 تن اکسیژن مورد نیاز بیمارستان های نیشابور

مدیرعامل «مجتمع فولاد خراسان» از اهدای بیش از 48تن اکسیژن تولید شده در این شرکت به «علوم پزشکی نیشابور»  همزمان با اوج گیری اپیدمی کووید19 در کشور خبر داد و افزود: این مجتمع در ادامه حمایت های خود از کادر درمان شهرستان، اکسیژن مورد نیاز بیمارستان های نیشابور را به صورت رایگان تامین می کند.
این شرکت در پی اعلام نیاز «علوم پزشکی» شهرستان، دو محموله 16تُنی اکسیژن را در هفته گذشته به بیمارستان 22 بهمن نیشابور تحویل داد.

ابلاغ شیوه‌نامه‌های پرداخت مشوق‌ها توسط وزیر صمت/ اجرایی شدن بخش دوم بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرایی شدن بخش دوم بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۱۳۹۹ خبر داد.

به گزارش معدن نامه به نقل از سازمان توسعه تجارت، حمید زادبوم افزود: بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۹ در بخش مشوق‌ها شامل دو بخش منابع صندوق توسعه ملی و منابع بودجه‌ای مشوق‌های صادراتی است که با توجه به تخصیص بخشی از بودجه مشوق‌های صادراتی و همچنین ابلاغ شیوه‌نامه‌های مربوطه توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت، پرداخت مشوق‌های صادراتی توسط سازمان توسعه تجارت ایران، اجرایی خواهد شد.

رشد ۷۰ درصدی حجم معاملات در بورس کالا

در هفته منتهی به ۲۴ مهر ماه، ۹۲۸ هزار و ۵۲۴ تن انواع کالا به ارزش بیش از ۱۰۲ هزار میلیارد ریال در بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته با افزایش حجم و ارزش معاملات روبه رو شد.

تالار های مختلف بورس کالای ایران در چهارمین هفته پاییز با حجم بیش ۹۲۸ هزار تن کالا رشد ۷۰ درصدی و ارزش ۱۰۲ هزار میلیارد ریال رشد ۹۰ درصدی را تجربه کرد بنابراین طی هفته اخیر و در تالار محصولات صنعتی و معدنی ۵۲۲ هزار و ۹۵۹ تن انواع کالا به ارزش ۷۰ هزار و ۹۸۱ میلیارد ریال معامله شد.

بازار آشفته فولاد در انتظار ساماندهی عرضه و تعدیل قیمت‌ها

بررسی بازار فولاد در سال ۹۹ گویای آن است که از نیمه اردیبهشت امسال شرایط ناپایدار شکل گرفته و به تدریج به رشد قیمت و بازار سیاه دامن زده و عرضه ناکافی در بورس نیز این شرایط بی‌ثباتی قیمت را تشدید کرده است. خلای وجود وزیر صنعت، معدن وتجارت برای مدیریت بازار و هماهنگی مراکز مرتبط در این زمینه، نقش اثرگذار داشته و اکنون با حضور وزیر جدید، این هماهنگی می تواند تحقق پیدا کند.

فروشندگان چه گفتند؟    

شرکت مس موفق به کسب رتبه‌بندی اعتباری بلندمدت +A با دورنمای باثبات شد

به گزارش معدن نامه ؛ سعدمحمدی با اعلام این خبر و با بیان اینکه شرکت رتبه‌بندی اعتباری «پایا» با همکاری شرکت ترکیه‌ای «جی سی آر آوراسیا» سیستم‌های رتبه‌بندی اعتباری معتبر را برای شرکت‌ها و ناشران و اوراق بهادار ایرانی پیاده‌سازی و اجرا می‌کند، گفت: این شرکت بر اساس بررسی داده‌های کمی شامل صورت‌های مالی و نسبت‌های مالی مستخرج از آن و ویژگی‌های کیفی شامل ارزیابی‌های مربوط به فعالیت‌های شرکت، حاکمیت شرکتی، محیط عملیاتی، تأمین مالی و سوابق آن و نیز تحلیل فضای کلان اقتصادی، کسب‌وکار و صنعت مربوطه اقدام به رتبه‌بندی اعتباری بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی می‌کند.

اثرات مثبت نقل و انتقال سهام دو شرکت زیرمجموعه «ومعادن»

به گزارش معدن نامه ؛ مکاتبات صورت پذیرفته شرکت سرمایه­گذاری توسعه معادن و فلزات(ومعادن) با اداره نظارت بر ناشران گروه صنعتی و معدنی سازمان بورس و اوراق بهادار و منتشره در سامانه کدال در خصوص اعلام نتایج ارزشگذاری سهام دو شرکت "صنایع آهن و فولادسرمد ابرکوه " و "شرکت تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان" و انتقال سهم این دو شرکت به شرکت سهامی عام تجلی معادن و فلزات که به شناسایی مبلغ حدوداً 8400 میلیون ريال سود(حاصل از تفاضل قیمت تمام شده و قیمت کارشناسی اخذ شده) شد که تأثیر قابل توجه­ای بر سود هر سهم پیشنهادی(EPS) سال جاری شرکت "ومعادن" می گذارد به نحوی که تا انجام تعدیل مثبت و

تشریح برنامه های فولاد مباركه در كمیـتۀ كنتـرل مدیـریـت ایـمیـدرو

به گزارش معدن نامه ؛ سید مهدی نقوی با بیان اینکه در این جلسات که هر سه ماه یک‌بار برگزار می‌شود، عملکرد شرکت‌ها بررسی می‌گردد، گفت: در ماه جاری، دومین جلسۀ گروه فولاد مبارکۀ اصفهان برگزار و در آن گزارشی از عملکرد شش‌ماهۀ این گروه شامل شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، فولاد امیرکبیرکاشان، ورق خودرو چهارمحال، فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری و صنایع معدنی فولاد سنگان خراسان ارائه می‌شود.

شركت فولاد مباركه برای حضور مؤثر در بازارهای رقابتی آینده برنامه ریزی می كند

به گزارش معدن نامه ؛ اقتصاددانان صادرات را موتور محرک رشد اقتصادی هر کشور می‌دانند. افزایش صادرات یک کشور منجر به مثبت شدن تراز تجاری آن کشور می‌شود و به‌مثابه تزریق منابع مالی از خارج به درون آن اقتصاد است.

روزنامه نگاران پیشكسوت زبان گویای تاریخ روزنامه نگاری

به گزارش معدن نامه ؛ ایرج ترابی از گنجینۀ استاد جعفری به‌عنوان دستاوردی ارزشمند که با همتی بلند و پشتکاری مثال‌زدنی طی سال‌های متمادی به دست آمده است یاد و اضافه کرد: برای نگه‌داشت این گنجینه باید تلاش فراوان و جدی‌تری از سوی مسئولین صورت گیرد.

درخشش گروه فولاد مباركه در پنجمین اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال

به گزارش معدن نامه ؛ فولاد مبارکه به سیستم مدیریت مشارکتی،  مجهز است کمیتۀ ارزیابی این اجلاس سراسری، با اهدای نشان عالی مدیر  سال 1399 از عملکرد مدیریتی مهندس حمیدرضا عظیمیان مدیر عامل فولاد مبارکه تقدیر کرد. 

فولاد مباركه تا سال ۱۴۰۴ به عنوان كارخانۀ هوشمند در جهان شناخته میشود

به گزارش معدن نامه ؛ در جریان برگزاری این وبینار، مدیرعامل فولاد مبارکه،  مردادماه سال 1399 و رونمایی از طرح تحول دیجیتال فولاد مبارکه را  تولد دوبارۀ این شرکت دانست  و تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده به یاری خداوند فولاد مبارکه تا سال ۱۴۰۴ به‌عنوان کارخانۀ هوشمند در جهان شناخته خواهد شد.

فولاد مباركه حامی توسعۀ ورزش كشور

به گزارش معدن نامه ؛ وی مجموعه ورزشی صفائیه را کامل دانست و بر رفع برخی نواقص موجود برای بهره‌برداری حداکثری تأکید کرد.

عظیمیان در ادامه با اشاره به مشارکت فولاد مبارکه در توسعۀ زیرساخت‌های ورزش استان، از عزم شرکت برای تکمیل هرچه بیشتر ورزشگاه نقش‌جهان خبر داد و افزود: معتقدیم فولاد مبارکه با تکمیل این ورزشگاه خدمت بزرگی به ورزش استان و کشور خواهد کرد؛ چراکه در این صورت امکان سرویس‌دهی به ورزش قهرمانی استان و میزبانی مسابقات ملی و آسیایی نیز فراهم خواهد شد./ فولاد مبارکه اصفهان 

26 مهرماه سالروز كسب جایزۀ زرین EFQM اروپا توسط فولاد مباركه

به گزارش معدن نامه ؛ به همین مناسبت پای صحبت محمد ناظمی هرندی، مدیر تضمین کیفیت و تعالی سازمانی فولاد مبارکه نشستیم تا با روند صعود پرافتخار فولاد مبارکه به قله های افتخار در سطح ملی و بین المللی بیشتر آشنا شویم. با ما همراه باشید تا شما نیز از حلاوت مرور این دستاوردها بهره مند شوید.
جهان پیوسته در تغییر است، تغییر مداوم در علوم و فناوری، اقتصاد و تجارت، فرهنگ و سبک زندگی، ارتباطات و مدیریت و ...؛ ولی نکتۀ مهم در کنار این تغییرات، پایداری در ارزشها و حرکت مستمر در مسیر مفاهیم و اهداف تعالی بخش است.

بهره برداری از پروژه انتقال شارژ كامیونی كنسانتره در فولاد سنگان

به گزارش معدن نامه ؛ معاون بهره‌برداری فولاد سنگان با اعلام این خبر گفت: پروژۀ شارژ کامیونی کنسانتره با سرمایه‌گذاری 55 میلیارد ریال به اضافه 85 هزار یورو به دست کارکنان و متخصصان جوان فولاد سنگان و شرکت‌های سازنده داخلی انجام شد و در مدار تولید قرار گرفت.

سید علی شمسی‌نیا از ارتقای فرایندهای زیست‌محیطی و پیشگیری از پراکنده شدن کنسانتره در محیط اطراف کارخانه به‌عنوان بزرگ‌ترین مزیت این پروژه نام برد.

 وی افزود: برای اجرای این طرح حدود 1344 مترمکعب بتن و 115 تن تجهیزات و 132 هزار تن سازه نصب شد./فولاد مبارکه اصفهان 

افزایش نرخ كنسانتره، گندله و آهن اسفنجی، مصرف كنندۀ نهایی را متضرر می‌كند

به گزارش معدن نامه ؛ از سوی دیگر شرکت‌های تولیدکنندۀ سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی می‌گویند یکی از راهکارهایی که می‌تواند روند صادرات سنگ‌آهن و کنسانتره و... را به‌صورت خودکار متوقف کند، اصلاح قیمت‌گذاری در داخل کشور است، زیرا در این صورت تولیدات داخلی از سنگ‌آهن تا گندله تولیدی در کشور به مصرف فولادسازان داخلی خواهد رسید و به نفع کشور خواهد بود.

در همین زمینه، رضا یزدخواستی، معاون خرید فولاد مبارکه، درخصوص روند تعدیل ضرایب قیمتی زنجیرۀ فولاد در گفت‌وگوی اختصاصی با ماهنامۀ فولاد به بررسی این موضوع پرداخته است که شرح آن در پی می‌آید.

بهینه سازی و ارتقای ایمنی اتاقك های تزریق گاز كلر

به گزارش معدن نامه ؛ کارشناس تعمیرات برق و اتوماسیون و ابزار دقیق واحد توزیع سیالات فولاد مبارکه در این خصوص گفت: با توجه به خطرات زیاد مرتبط با ایستگاه‌های گاز کلر در کشور، امور آب وزارت نیرو تهیۀ دستورالعمل‌های احداث سامانه‌های کلرزنی در تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب را با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در دستور کار قرار داد و پس از تصویب هیئت‌وزیران مورخ 20/04/1385 آن را برای ابلاغ به عوامل ذی‌نفع نظام فنی اجرایی کشور ارسال کرد.

شركت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری واحد نمونۀ استاندارد استان

به گزارش معدن نامه ؛ هم‌زمان با 23 مهرماه، روز جهانی استاندارد، عبدالله نظری، مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان به همراه معاون عمرانی استاندار، فرماندار شهرستان بروجن و تنی چند از مسئولین این استان ضمن بازدید از شرکت ورق خودرو، با اهدای لوح تقدیر به اصغر اسماعیلی مدیرعامل این شرکت و قدردانی از  وی، این شرکت را واحد نمونۀاستان در سال 98 معرفی کرد.

شماره 83 نشریه «عصر مس» از تنور چاپ درآمد

به گزارش «مس پرس»، مجله «عصر مس» با عنوانِ «رسانه مکتوبِ صنعت مس ایران»، شماره چهاردهم دوره تازه و شماره 83  پی‌درپیِ این نشریه به‌شمار می‌رود و به تاریخِ مرداد و شهریور  1399 مشتمل بر بخش‌های نظرگاه، بازتاب، پرتوهای تلاش، یادگار ماندگار، رویدادها، کارنامه و خواندنی‌ها منتشر شده است.

7 پرسش , 7 پاسخ

  1. عرضه فولاد در بورس کالا به طور عام و عرضه اسلب به طور خاص ، در حال حاضر با چه مشکلات و چالش هایی مواجه است  ؟ به طور کامل توضیح دهید .

هفدهمین اردوی جهادی درمانی شرکت مس در منطقه هماشهر پاریز برگزار شد/ تقدیر نماینده مردم سیرجان از مدیرعامل شرکت مس به خاطر برگزاری اردوهای جهادی و توسعه زیرساخت‌های ورزشی

به گزارش مس پرس، در این طرح جهادی به 1728 نفر خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شد.
ضیغمی با بیان این‌که این اردوی جهادی به مانند 16 دوره پیشین این اردو با همکاری مرکز جهادی بقیه‌الله  برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به مسئله شیوع کرونا در کشور این اردوی جهادی با رعایت بالاترین سطح پروتکل‌های بهداشتی و اخذ مجوز از دانشگاه علوم پزشکی سیرجان برگزار شد.

اعطای نشان عالی مدیر سال به خداداد غریب پور

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، شورای علمی و سیاستگذاری اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال ۹۹، دکتر خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو را به عنوان یکی از مدیران برتر سال کشور انتخاب و «نشان عالی مدیر سال» را به وی اهدا کرد. از جمله شاخص های ارزیابی مدیران، تعالی سازمانی، ایجاد ارزش افزوده و توجه به زنجیره ارزش، ارتقای بهره وری، مدیریت مالی موفق و سودآوری شرکت، توجه به نوآوری و فناوری نوین، اهتمام ویژه به مسائل زیست محیطی و مسئولیت های اجتماعی است.

اهدا نشان عالی «مدیر سال» به مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان

در پنجمین اجلاس سراسری، «نشان عالی مدیر سال» به کسری غفوری، مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان به عنوان یکی از مدیران برتر سال کشور به پاس خدمات ارزنده درحوزه صنعت فولاد، اعطا شد.

تلاش‌های ارزنده مدیران گل‌گهر در حوزه ورزش، قابل تقدیر و تحسین است

به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شهباز حسن‌پور نماینده مردم سيرجان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید صادقانه از تلاش‌های آقای مهندس ملارحمان در بحث ورزش تشکر کرد، گفت: در توسعه و گسترش حوزه ورزش گل‌گهر دو نفر نقش اساسی داشتند، آقای ملارحمان و آقای عتیقی، زمانی که ایشان عضو هیئت‌مدیره باشگاه شد با تمام وجود از ورزش حمایت کرد که این تلاش قابل تقدیر است.

ضرورت افزایش ذخایر جدید سنگ آهن چادرملو

به گزارش معدن نامه ؛  دکتر پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در دیداربا مدیران شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در مجتمع صنعتی این شرکت با تاکید بر اهمیت و ضرورت توسعه فعالیت های اکتشافی در چادملو و دستیابی به ذخایر جدید سنگ آهن افزود: با تعیین تکلیف  نرخ سنگ آهن و منطقی شدن قیمت آن باید شرایط اجرای طرح های توسعه این شرکت را فراهم کنیم. وی با اشاره به وجود بیش از 40 هزار میلیارد ریال رانت اقتصادی در صنعت فولاد و سنگ آهن تاکید کرد:  نباید سود این صنعت فقط برای صنایع پائین دستی باشد .

موفقیت‌های اقتصادی شرکت مس در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی هم تکرار شد

به گزارش معدن نامه ؛  رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران به قهرمانی و صعود تیم فوتبال مس رفسنجان به لیگ برتر، قهرمانی تیم فوتسال مس سونگون برای سومین بار و قهرمانی تیم فوتسال بانوان مس رفسنجان و راهیابی این تیم به جام باشگاه‌های آسیا اشاره کرد و افزود: ورزش در دنیای امروز یکی از مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌هاست و کسب موفقیت‌های ورزشی توسط شرکت مس مدیون دکتر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت مس است.

ذوب آهن اصفهان در راستای تولید محصولات با کیفیت، گام های بنیادین برداشته است

به گزارش معدن نامه ؛ سید حسین دیباجی، مدیر کیفیت فراگیر شرکت با بیان مطلب فوق و این که استاندارد یعنی نظم، قاعده، قانون، اصل، ضابطه و به طور کلی هر امری که مطابق اصول منظم و مرتبی انجام گیرد استاندارد نامیده می شود، گفت: استاندارد سازی و نظارت بر نحوه تولید کالا ها نشان می دهد که یک جامعه برای عموم مردم خود چقدر اهمیت و ارزش قائل است. استاندارد کالاها و خدمات در یک کشور به نفع تمام مردم و اقتصاد آن کشور است چرا که موجب می شود تقاضا برای خرید کالای با کیفیت، زیاد شود و متقابلاً صادرات افزایش یابد.

با ادامه پهنه‌بندی مخالفم

شیوا نیک وظیفه

به باور برخی از کارشناسان حوزه معدن، در واگذاری پهنه‌های معدنی اهداف پیش‌بینی‌شده حاصل نشده است و این مسئله باعث می‌شود که دسترسی شرکت‌های بخش خصوصی در حوزه اکتشاف و معدن در انتخاب محدوده‌های معدنی نسبت به دولتی‌ها و خصولتی‌ها محدود شود و شرایط یکسانی در جامعه برای فعالان حوزه معدن فراهم نباشد. در این خصوص گفتگویی با دکتر شعبانی، رئیس کمیته اکتشافات خانه معدن ایران داشتیم.

قز مینرالز برنامه تولید خود را علی رغم شیوع کووید 19 محقق کرد

شرکت قز مینرالز، برنامه تولید سال جاری خود را پس از عملکرد عالی نیمه نخست، علی رغم چالش‌های زنجیره عرضه و همه‌گیری جهانی کووید 19، محقق کرده است.

فولادمبارکه به سمت هوشمندسازی میرود

به گزارش معدن نامه ؛ رسول سرائیان مدیرعامل شرکت ایریسا گفت: با توجه به چالش‌های صنعت فولاد در عرصه رقابت، هزینه، تنوع محصول و مسیری که مشتریان ما داشتند، در نهایت باعث شد تا فولادمبارکه به سمت سفری برای هوشمند سازی برود.
به گفته وی، طرح تحول دیجیتال توسط شرکت ایریسا طراحی و ۶ مرداد اجرایی شده است و ما در این مسیر فراز و فرودهای زیادی خواهیم داشت.

فولاد مبارکه تا سال ۱۴۰۴ به عنوان کارخانه هوشمند در جهان شناخته می‌شود

به گزارش معدن نامه ؛ مدیرعامل فولادمبارکه با اشاره به تولد طرح تحول دیجیتال فولادمبارکه در مرداد ماه خاطرنشان کرد: امروز نیازمند این هستیم تا در راه سخت و پر پیچ و خم با کمک شرکتهای دانش بنیان و دانشگاهها و... فولاد مبارکه ای را در کلاس هوشمند ارائه دهیم.

وی افزود: ما قصد داریم در ابتدا نوآورترین شرکت در عرصه فولاد و سپس در صنایع دیگر باشیم و به عنوان یک الگو بتوانیم این راه را طی کرده و تبدیل به کارخانه ای هوشمند شویم.

مدیرعامل فولاد خوزستان مدیر عالی سال ۱۳۹۹ کشور شد

به گزارش معدن نامه ؛ پنجمین اجلاس سراسری نشان عالی مدیر سال با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت و رییس کمیته علمی، خداداد غریب پور معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت و رییس هیات عامل ایمیدرو، عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست، داود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس شورای سیاست گذاری و سایر مسئولان کشوری، بعدازظهر سه‌ شنبه ۲۲ مهرماه ۱۳۹۹ در تالار دیپلماتیک وزارت امور خارجه تهران برگزار شد.

شرکت ملی مس، آماده آغاز نخستین پروژه تولید کنسانتره مس در استان یزد / نصب تجهیزات سنگ شکن و آسیا در طرح "سرب و روی مهدی آباد" تا پایان پاییز امسال

قائم مقام ایمیدرو اعلام کرد: شرکت ملی مس، آماده آغاز عملیات اجرایی نخستین پروژه تولید کنسانتره مس در استان یزد است. 

​به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، عباس نعیمی در جلسه پایش اقدامات انجام شده در راستای تفاهم نامه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی استان یزد ضمن تشکر از مسئولان بابت پیگیری و اجرای مصوبات در این استان، گفت: مسئولان استان یزد تعهد دادند با تشکیل جلسه کار گروه اقدام تا 10 روز آینده، مجوز اجرای احداث کارخانه کنسانتره در این استان را صادر کنند.

تامین نیاز معادن کوچک کشور با تولید محصول جدید "اکسینار"

به گزارش معدن نامه ؛ امین ابراهیمی اظهار کرد: ماموریت اصلی تولید ورق‌های مورد نیاز صنایع نفت و گاز در سال ۹۸ و ۹۹ به خصوص پروژه بزرگ گوره به جاسک بر عهده فولاد اکسین بوده است که به همین منظور، برای اولین بار تولید ورق‌های API در داخل کشور بومی‌سازی شد.

بهبود صادرات مس پرو در ماه ژوئن

به گزارش معدن نامه ؛ طلا، مس و روی 50 درصد از صادرات فلزی پرو را تشکیل می دهند و به گفته این وزارتخانه ، معدنکاری همچنان علی رغم کندی پیش آمده در اثر شیوع کووید 19، 60 درصد از تجارت بین المللی پرو را بر عهده خواهد داشت.
این وزارتخانه در آخرین گزارش خود می‌گوید که نتایج مثبت ژوئن انعکاس بازفعال سازی تدریجی و ایمن عملیات‌های معدنکاری—روندی که در ماه مه آغاز شد—و همچنین بهبود وضعیت بازارهای جهانی می‌باشند.

بازدید مدیرعامل گل‌گهر از پروژه کارخانه فولادسازی راور

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به همراه نماینده مردم راور و کرمان در مجلس شورای اسلامی از پروژه کارخانه فولادسازی راور بازدید نمود.

مهندس ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به همراه دکتر زاهدی نماینده مردم راور و کرمان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولین شهرستان راور از پروژه فولادسازی این شهرستان بازدید نمود.

مهندس ملارحمان در این بازدید در جریان آخرین وضعیت این پروژه و اقداماتی که تاکنون انجام شده و در حال انجام می‌باشد، قرار گرفت.

همکاری و کمک گل‌گهر در حوزه مدیریت بحران استان کرمان

در راستای کمک‌ بنگاه‌های بزرگ اقتصادی استان کرمان در حوزه مدیریت بحران استان، مراسم رسمی ایمن‌سازی مناطق جمعیتی محروم و عملیات لایروبی رودخانه شور آغاز شد.

مراسم رسمی ایمن‌سازی مناطق جمعیتی محروم و عملیات ساماندهی و لایروبی رودخانه شور شهرستان جیرفت و سایر رودخانه‌های اولویت‌دار استان با همکاری شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و در راستای کمک‌ بنگاه‌های بزرگ اقتصادی استان کرمان در حوزه مدیریت بحران استان، ظهر امروز با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان آغاز شد.

پیام مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان به مناسبت «روز جهانی استاندارد»

«استاندارد» حاصل تلاش بشر برای نظم بخشی به فرایندها و انطباق هرچه بیش تر نتایج اجرای فناوری با انتظارات و مصالح اجتماعی است و  در عبارتی کوتاه می توان استاندارد را حکمرانی نظم و ارتقای انضباط با وضع معیارهای مطلوب برای فرایندهایی دانست که خروجی آن ها بر زندگی روزمره مردم تاثیر می گذارد.

دکتر غریب پور از روشندلان ایمیدرو تقدیر کرد

رئیس هیات عامل ایمیدرو به مناسبت روز جهانی نابینایان ( عصای سفید) از کارکنان روشندل این سازمان تقدیر کرد.

در این دیدار صمیمانه خداداد غریب پور امروز طی مراسمی از آقایان رضا نجفی، سعید آزادی و سید محسن طباطبایی، به عنوان کارکنان این سازمان تقدیر کرد.

ایمیدرو هر ساله در روز عصای سفید، از کارکنان روشندل تجلیل و تقدیر به عمل می آورد.

پانزدهم اکتبر(23 مهر)، به عنوان روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید، نامگذاری شده است.

بازیافت 90 درصدی آب مصرفی در مجتمع مس سونگون

به گزارش معدن نامه ؛ سعدمحمدی با تاکید بر اینکه حفظ محیط زیست و به کارگیری تجهیزات و تکنولوژی‌هایی با بالاترین سطح استاندارد محیط زیستی جزو دغدغه‌های اصلی شرکت مس برای توسعه است، گفت: صیانت از محیط زیست اولویت اصلی ماست و شرکت مس با استناد به پروژه انتقال آب در دست اجرای خود، بیش از همه درک لازم از ارزش آب را دریافت کرده است از این رو در برداشت از آب های سطحی که در صورت وجود آب در پیت ها بر اثر بارش و ... امکان معدنکاری نخواهد بود و بخش دوم آب های زیرزمینی است که باید مطالعات لازم علمی صورت گیرد و نباید با احتمالات در مورد آن تصمیم گیری و رفتار شود.

رشد 21 درصدی تولید کنسانتره در توسعه فراگیر سناباد

مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر  سناباد (سیمیدکو) اعلام کرد: میزان تولید کنسانتره در شرکت توسعه فراگیر  سناباد طی ۶ ماه نخست امسال، رشد 21 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را ثبت کرد. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، محمد مدنی فر افزود: تناژ تولید کنسانتره سنگ آهن در صنعتی و معدنی فراگیر  سناباد به بیش از یک میلیون و 260هزار تن رسید.

فعال سازی ۲۴ معدن و احداث یک کارخانه فرآوری در کهگیلویه و بویر احمد

در برنامه احیا و فعال سازی ۱۰۲۰ معدن هدف گذاری شده در کشور برای سال جاری، احیای ۲۴ معدن و احداث یک واحد فرآوری در استان کهگیلویه و بویر احمد برنامه ریزی شده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، سیدرضا عظیمی؛ مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیا، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس با بیان این مطلب این اظهار داشت: در راستای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس در استان کهگیلویه و بویر احمد، ۸ جلسه کارگروه استانی برگزار و مصوبات به صورت ماهانه با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو، مدیران و مسئولان استان پیگیری میگردد.

فروش فولاد خارج از بورس کالا ممنوع است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست امروز با نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی برای بررسی قیمت فولاد، با اشاره به اینکه براساس قانون باید کل فولاد در بازار بورس عرضه شود، گفت: در راستای اجماع تشکل‌های بخش خصوصی، دولت و مجلس مقرر شد، بعد از ابلاغ دولت هرچه سریعتر فولاد در بازار بورس عرضه و این قانون اجرا شود.

به گزارش معدن نامه به نقل از معدن ۲۴؛ علیرضا رزم حسینی ادامه داد: عرضه فولاد در بازار بورس به تدریج بر قیمت فولاد در بازار تاثیر خواهد گذاشت.

چالش‌های هودبی در مبارزه با ویروس کرونا

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه این شرکت مستقر در تورنتو اهداف تولید برای عملیاتش در پرو را به بین 65 هزار تا 75 هزار تن مس و بین 25 هزار تا 35 هزار اونس فلزات گرانبها کاهش داد. هودبی پیشتر پیش بینی می کرد بین 80 هزار تا 95 هزار تن مس و بین 45 هزار تا 55 هزار اونس طلا در این عملیات به عمل آورد.

در این تغییرات جدید هودبی تاریخ راه اندازی معدن پامپاکانچا را از نیمه دوم سال جاری به اوایل 2021 تغییر داد. این شرکت گفت این تأخیر نتیجه وضعیت اضطراری اعلام شده در 15 مارس از سوی دولت پرو به علت همه گیری کووید 19 و همچنین تأثیر رایزنی با جوامع محلی می باشد.

نشست بررسی حل مشکلات مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک

به گزارشمعدن نامه ؛ این نشست روز شنبه ۱۹ مهرماه ۱۳۹۹، در بازدید دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو، امیرحسین نادری مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران، فریدون حسنوند نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، علی محمدی مدیرعامل فولاد خوزستان و جمعی از مسئولان استانی در شهرستان اندیمشک انجام شد.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: با همت شرکت‌های فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، چادرملو و گل گهر مشکلات پیش روی مجتمع فولاد زاگرس اندیمشک برطرف و با راه اندازی این مجتمع، اشتغال‌ زایی جوانان بومی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

شرکت مس مکتشف نمونه سال 1398 استان کرمان شد

به گزارش معدن نامه به نقل از مس پرس ؛ وی افزود: خرسندیم که با تلاش و مجاهدت پرسنل خدوم شرکت مس و با کشف 530 میلیون تن ماده معدنی جدید علاوه بر این‌که جایگاه کشور عزیزمان ایران را در عرصه بین‌المللی در زمینه ذخائر مس ارتقا دادیم، توانستیم عنوان مکتشف نمونه سال 1398 را از آن شرکت مس کنیم.

تشکیل کمیته سه جانبه برای تسریع در راه اندازی بخش فولادسازی شادگان

به گزارش معدن نامه ؛ روز شنبه ۱۹ مهرماه ۱۳۹۹ دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو در بازدید از شرکت صنعت فولاد شادگان با حضور مدیران عامل شرکت‌های ملی فولاد و فولاد خوزستان، فولاد شادگان و حجت الاسلام ناصری نژاد نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و فرماندار شادگان با بیان این مطلب افزود: از سال گذشته روند اجرای پروژه سرعت بیشتری داشته و امیدواریم با برنامه زمان‌ بندی که انجام می‌دهیم در سال ۱۴۰۱ بخش فولاد سازی به بهره‌ برداری برسد.

ذخایر پتاس استان خراسان جنوبی از 4 میلیارد تن عبور کرد

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از شناسایی ۳ میلیارد تن ذخیره جدید  پتاس در شهرستان طبس این استان خبر داد. 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، حجت ایمان طلب با اعلام این خبر افزود: با افزایش این میزان که معادل ۲ و نیم میلیارد مترمکعب شورابه است، مجموع ذخایر  پتاس استان به ۴ و دو دهم میلیارد تن رسیده است.

بیست و دومین سمپوزیوم صنعت فولاد ایران، معوقه ۱۳۹۸ برگزار شد

به گزارش معدن نامه ؛ سمپوزیوم صنعت فولاد ایران با حضور خداداد غریب پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سایر مدیران صنعت فولاد به همت انجمن آهن و فولاد ایران ۱۴ الی ۱۶ مهرماه ۱۳۹۹ در نمایشگاه بین‌المللی جزیره کیش برگزار شد.

دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو در مراسم افتتاحیه اظهار داشت: با توجه به توسعه اکتشافات توسط ایمیدرو، نگرانی برای تامین سنگ آهن چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نداریم. برخی ذخایر سنگ آهن اگر چه رو به اتمام است، اما معادن جدیدی کشف شده است.

پیش بینی مدیر عامل کودلکو از قیمت مس تا پایان 2020

به گزاش معدن نامه به نقل از روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه آرانه دا، که کودلکو را در طول بحران ویروس کرونای جدید در شیلی رهبری کرده، گفته است که عدم اطمینان همچنان بر صنعت مس حکم فرماست. او گفت قیمت مس "به چیزهایی بستگی دارد که در جهان در حال رخ دادن هستند اما در حال حاضر، پیش بینی ما همین است که قیمت مس حدود 2.80 دلار باقی بماند."

کودلکو، بزرگترین تولید کننده مس جهان، در طول همه گیری ویروس کووید 19 علی رغم کاستن از تعداد کارکنان و تعدیل شیفت‌ها برای مبارزه با شیوع این ویروس تولید خود را عمدتاً حفظ کرد.

مدیرعامل هلدینگ معدنی ؛ معاون اقتصادی بنیاد مستضعفان شد

به گزارش معدن نامه؛ پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان در تصمیمی جدید ، دو معاون جدید اقتصادی و برنامه ریزی و امور مجامع را معرفی و منصوب کرد.
به این ترتیب ، محمد اتابک که پیش از این مدیرعامل هلدینگ صنایع معدنی کاوه پارس بود ( مالک ۶ شرکت سیمانی از جمله تهران ، ایلام و هگمتان، ۴ فولادی مانند کاوه جنوب کیش ، یک شرکت آلومینیومی، دو شرکت معدنی و آهک، ۷ شرکت خدمات مهندسی و…) به عنوان معاون جدید اقتصادی بنیاد مستضعفان و جانشین محمدعلی یزدانجو شد.
اتابک دارای سوابقی چون رئیس هیأت مدیره انجمن سیمان ، رئیس هیأت مدیره سیمان تهران، عضو شورای مشورتی وزارت صنایع و مجلس و… است.

تقدیر بهداشت شرق اهواز از فولاد اکسین/همیشه نام فولاد اکسین برای مرکز بهداشت یادآور یک شرکت همراه در بهداشت و سلامت است

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان امروز شنبه دکتر یلالی رییس بهداشت شرق اهواز با حضور در شرکت فولاد اکسین خوزستان و در جلسه ای با کمیته مقابله با کرونا از عملکرد این شرکت در حوزه بهداشت ، سلامت و مقابله با کرونا تقدیر کرد.

در ابتدای این جلسه مهندس ثابتی مدیر واحد ایمنی ، بهداشت و محیط زیست به شرح عملکرد این شرکت در مقابله با کرونا پرداخت.

اختلاف قیمت عرضه کاتد مس در بورس کالا و بازار آزاد

شیوا نیک وظیفه

وضعیت معاملات کاتد و کنسانتره مس در حالی در بورس کالا ادامه دارد که مسئولان در تصمیم‌گیری‌های خود تفاوت‌های بازار آزاد و بورس کالا را لحاظ نمی‌کنند. انجمن مس معتقد است که اختلاف قیمت دلار در بورس کالا و بازار آزاد باعث ایجاد شکاف 30 تا 35 درصدی بین این دو بخش و رانت برای برخی دلالان شده بعلاوه اینکه این شکاف قیمتی انگیزه تولیدکنندگان را تضعیف کرده است، چراکه با توجه به تولید و عرضه داخلی، مبنا قرار دادن ارز نیمایی برای این تولیدکنندگان در فروش منطقی به نظر نمی‌رسد. در این خصوص گفتگویی با نایب‌رئیس انجمن مس داشتیم.

ثبت سرمایه 5 هزار و 100 میلیارد ریالی سرچشمه در مردادماه

به گزارش معدن نامه؛ مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سرچشمه با بیان اینکه نماد سرچشمه از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی خوبی نصیب سهامداران کرده است اظهار داشت: قیمت هر سهم در ابتدای سال 6217 ریال بوده است و در تاریخ 30 شهریور این رقم به 11، 260 ریال به ازای هر سهم شد که نشان دهنده بازدهی 84 درصدی این سهم برای سهامدارانش بوده است.

وی افزود: همچنین برنامه‌ریزی جهت مشارکت با سایر شرکت‌های معدنی و صنعتی استان کرمان جهت راه اندازی کارخانه لاستیک  در استان کرمان از دیگر اقدامات مهم این شرکت در شش ماهه نخست سال جاری است.

کاهش قیمت شمش فولادی ؛ به نام مردم،به کام دلالان نوردکار!

به گزارش معدن نامه؛ دبیر انجمن فولاد مطرح کرد: نفع کاهش قیمت شمش فولاد به مردم نرسید!
در جریان معاملات دو روز اخیر بورس کالا که شمش و میلگرد معامله شده است، نکات جالبی به چشم می خورد که حاکی از مقاومت میلگرد به کاهش قیمت حداقل به اندازه شمش است. بنابراین در صورت تداوم این روند، مصرف کنندگان نهایی هیچ نفعی از کاهش قیمت شمش فولاد نمی برند و این ارزانی قبل از رسیدن به مردم گم می شود!

وزارت صمت در برهه کنونی تصمیم اجرایی خاصی در حوزه محصولات فولادی اتخاذ نکرده است/ اعلام عمومی تصمیمات با لحاظ نظرات کارشناسی فعالان حوزه فولاد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت اعلام کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در برهه کنونی و با لحاظ تمامی جوانب امر در خصوص تنظیم بازار محصولات فولادی تصمیم اجرایی خاصی اتخاذ نکرده است.

داریوش اسماعیلی افزود: این وزارتخانه در حال بررسی موارد و مذاکره با عوامل مرتبط و موثر در حوزه محصولات فولادی در سطح کشور است.

وی اضافه کرد: قطع یقین برای اتخاذ تصمیم اجرایی موثر در حوزه تنظیم بازار محصولات فولادی، نظرات و آرای کارشناسان مربوطه، نخبگان و فعالان حوزه فولاد لحاظ خواهد شد.

برای تولید انواع ریل، راه بسیار دشواری را طی کردیم

به گزارش معدن نامه؛  چندی پیش گواهینامه استاندارد ملی ایران برای تولید ریل راه آهن و پروانه کاربرد علامت استاندارد این محصول از سوی نیره پیروز بخت معاون رئیس جمهور و رییس سازمان ملی استاندارد ایران به منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان اعطا شد و با این گواهینامه دیگر پرونده تمام انتقادات برای ریل ذوب آهن اصفهان بسته شد.
مهرداد تولاییان، معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با بیان این مطلب، گفت: جرقه تولید ریل از سال 1372 در ذوب آهن زده شد اما ترکیبی از تجربه و تعهد باعث شد تا این شرکت موفق به تولید ریل استاندارد شود و این محصول را راهی بازار کند.

افت درآمدهای آنتوفاگاستا به علت کاهش قیمت‌های مس و ویروس کرونای جدید

سود شرکت معدنکاری شیلیایی آنتوفاگاستا در نیمه نخست سال جاری کاهش یافت چون تولید مس و قیمت‌های آن تحت تأثیرات منفی همه گیری جهانی ویروس کرونای جدید قرار داشتند.

این شرکت، که پروژه های توسعه خود را از سر گرفته است، در شش ماهه نخست سال سود خالصی برابر با 135.2 میلیون دلار داشت، که بسیار پایین تر از رقم سود خالص 302.4 میلیون دلاری آن در دوره مشابه سال گذشته بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی از فولاد مباركه به عنوان سرمایۀ ملی حمایت میكنند

به گزارش معدن نامه ؛ حسین محمد صالحی در اظهارات خود، ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی و قدردانی از مدیریت و کارکنان این شرکت به جهت حضور جدی در عرصۀ تولید و اقتصاد کشور، فولاد مبارکه را سرمایۀ ملی و موجب افتخار کشور برشمرد.

ارتقای كیفیت كلافهای گرم ویژۀ سطح نمایان خودرو (MB)

به گزارش معدن نامه ؛ رئیس کنترل کیفی نورد گرم فولاد مبارکه ضمن اعلام این مطلب تصریح کرد: محصولات با کیفیت سطح MB دارای بهترین سطح کیفی است و در زنجیرۀ تولید آن شامل تختال، کلاف گرم و کلاف سرد، سخت‌گیرانه‌ترین استانداردهای بازرسی توسط تیم کنترل کیفی مستقر در نواحی بر روی آن اعمال می‌گردد، به‌نحوی‌که در فرایند تولید در هر ناحیه، مقداری از این محصولات ارزشمند با عنوان غیرقابل‌قبول از سفارش جدا می‌شود.

تولید 18 هزار تن گلوله فولادی برای خط تولید مجتمع مس سرچشمه و سونگون

به گزارش معدن نامه؛ وی افزود: سالیانه حدود 18 هزار تن گلوله فولادی به مجتمع های مس سرچشمه و سونگون ارسال می‌شود.

احمدی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر تلاش شده تا این شرکت در بازار صنایع معدنی دیگر نیز حضور یابد، گفت: طی سال‌های گذشته با ورود سایر رقبا به بازار گلوله، این شرکت جهت استفاده از ظرفیت تولید خود علاوه بر تأمین نیاز شرکت مس تلاش کرد با ورود به بازار در سایر معادن ظرفیت خود را تکمیل کند به طوری که در این راستا موفق به تولید سالانه حدود 8 هزار تن گلوله به معادن دیگر شده است

شکست پیاپی رکورد واحد ریخته‌گری در فولادسازی شماره 1 مجتمع فولاد خراسان

به گزارش معدن نامه؛ رئیس واحد ریخته گری مجتمع فولاد خراسان، آماده‌ به‌ کاری تجهیزات، دقت در برنامه ریزی برای ریخته گری پیاپی و هماهنگی میان بخش های مختلف تولید و پشتیبانی، را از عوامل این موفقیت دانست و افزود: حمایت مدیریت عالی شرکت در ارتقا انگیزش همکاران و  اجرای منظم برنامه‌های تولید نقش اساسی در کسب این رکورد در سال جهش تولید داشته است.

دستیابی به دانش فنی و بومی سازی مبدل حرارتی نورد گرم

به گزارش معدن نامه؛ تکنسین آماده‌سازی کارگاه اسکلت فلزی و مسئول این پروژه ضمن اعلام این خبر در تشریح مختصات این تجهیز گفت: این مبدل حرارتی که وظیفۀ خنک‌کاری روغن تجهیزات نورد گرم را بر عهده دارد، 5 متر طول و بیش از 3 هزار کیلوگرم وزن دارد.

مصطفی شفیعیون در خصوص اهمیت بومی‌سازی مبدل حرارتی نورد گرم گفت: به‌دلیل نیاز مبرم ناحیه، زمان‌بر بودن تعمیر و بازسازی و انحصار ساخت، بومی‌سازی این تجهیز در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه با توجه به شناخت توانایی موجود در شرکت و ظرفیت‌های لازم در پیمانکاران داخلی، کارِ نظارت، برنامه‌ریزی و ساخت در اسرع وقت و در کارگاه اسکلت فلزی انجام شد.

فولاد مباركه حمایت بسیار خوبی از پوشش تلویزیونی ورزش استان دارد

به گزارش معدن نامه ؛ بهرام عبدالحسینی با اشاره به اقدامات شرکت فولاد مبارکه در مباحث فنی مرتبط با پوشش تلویزیونی مسابقات در ورزشگاه نقش‌جهان و استقرار واحد سیار افزود: مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تاکنون تعامل بسیار خوبی به‌منظور حمایت از ورزش استان و تجهیز    ورزشگاه نقش‌جهان داشته و امیدواریم با ادامۀ این همکاری، بخش دیگری از تجهیزات موردنیاز برای پوشش مسابقات نیز تأمین شود.

مدیر روابط عمومی فولاد مبارکه تأکید کرد:

رسانه و به‌ویژه صداوسیما بازویی توانمند برای اطلاع‌رسانی دستاوردهای کشور

به كارگیری تكنولوژیهای روز یكی از اولویتهای راهبردی فولاد مباركه

به گزارش معدن نامه ؛سید مهدی نقوی، معاون تکنولوژی فولاد مبارکه، در گفت‌وگو با خبرنگار ماهنامۀ اخبار فلزات به تشریح نقش و جایگاه تکنولوژی در صنعت و به‌ویژه صنعت فولاد پرداخته است. با ما همراه باشید.

بازرسی از وضعیت سازه های فلزی نقش مهمی در پیشگیری از حوادث فرایندی دارد

به گزارش معدن نامه ؛ در ابتدای این جلسه، جواد کیانی رئیس بهداشت حرفه‌ای، ایمنی و آتش‌نشانی گزارش کاملی از وضعیت اتاق‌های کلر و عملکرد و چالش‌های ایمنی فولاد مبارکه طی شش ماه نخست سال جاری ارائه کرد و در ادامه به اهمیت پیگیری اقدامات اصلاحی تعریف‌شده در کمیته‌های بررسی حوادث به‌منظور جلوگیری از تکرار حوادث و اهمیت مدیریت ریسک پرداخت.

در ادامه، رسول فرهادی، سرپرست ایمنی و بازرسی، گزارشی از وضعیت پیشرفت بندهای صورت‌جلسۀ کمیتۀ حفاظت فنی شهریورماه 99 ارائه کرد.

نفع کاهش قیمت شمش فولاد به مردم نرسید/ مقاومت میلگرد در مقابل ارزانی

در جریان معاملات دو روز اخیر بورس کالا که شمش و میلگرد معامله شده است، نکات جالبی به چشم می خورد که حاکی از مقاومت میلگرد به کاهش قیمت حداقل به اندازه شمش است. بنابراین در صورت تداوم این روند، مصرف کنندگان نهایی هیچ نفعی از کاهش قیمت شمش فولاد نمی برند و این ارزانی قبل از رسیدن به مردم گم می شود!

استفاده از ذخایر استراتژیك برای تأمین بازار

به گزارش معدن نامه، رضا یزدخواستی، معاون خرید شرکت فولاد مبارکه، در گفت‌وگو با خبرنگار ماهنامۀ اخبار فلزات به تشریح نقش انبارداری و استفاده از ذخایر استراتژیک پرداخته است. در ادامه بخشی از این گفت‌وگو را می‌خوانید.

قدردانی رئیس كل بانك مركزی ایران از حضور پررنگ گروه فولاد مباركه در جنگ تمام عیار اقتصادی

به گزارش معدن نامه ؛ در این مراسم که روز شنبه 12 مهرماه در محل برگزاری همایش‌های بانک مرکزی با حضور ۵۰ صادرکنندۀ نمونه برگزار شد، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، از مدیران عامل فولاد مبارکۀ اصفهان و فولاد هرمزگان به دلیل انجام تعهدات ارزی و کمک به رشد و توسعۀ صادرات غیرنفتی کشور که امروزه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و همچنین حفظ ارزش پول ملی و ثبات بازار ارز تقدیر و تشکر کرد.

گروه فولاد مبارکه همچنان به تعهدات خود در این زمینه پایبند خواهد بود

ایجاد تصفیه خانه برای تامین آب شرب سالم مردم رفسنجان در دستور کار شرکت مس است

به گزارش معدن نامه ؛ وی با بیان اینکه فعالیت دیگر مس کمک به بحث گردشگری است که در منطقه بیاض شهرستان انار کار در زمینه ایجاد دهکده گردشگری آغاز شده است اظهار داشت: همچنین مرکز نوآوری با مبلغ 29 میلیارد تومان را در رفسنجان ایجاد کردیم تا ایجاد صنایع های‌تک و نانو با ارزش افزوده بیشتر با حضور نخبگان استان دنبال شود که کار بی نظیری در استان کرمان است.

اعلام اولویت همکاری های معدنی ایران و استرالیا

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: خواهان همکاری با طرف های استرالیایی در زمینه های آموزش، اکتشاف، استخراج و تکنولوژی هستیم. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور در دیدار با خانم لیندال ساکس (Lyndall Sachs) سفیر استرالیا در تهران، با اشاره به اینکه این حوزه ها به عنوان اولویت همکاری دو طرف مطرح است، اظهار داشت: اکتشاف و استخراج در عمق، جزو نیازهای اصلی ما برای توسعه بخش معدن است و تمایل داریم از تحقیق و توسعه و همچنین دانش فنی شرکت های استرالیایی بهره ببریم.

ایجاد تصفیه خانه برای تامین آب شرب سالم مردم رفسنجان در دستور کار شرکت مس است

دکتر «اردشیر سعدمحمدی» مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس ایران در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید استان کرمان گفت: به دنبال ایجاد تصفیه‌خانه برای تامین آب شرب سالم با 100 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری هستیم.

به گزارش «مس پرس» وی با بیان اینکه فعالیت دیگر مس کمک به بحث گردشگری است که در منطقه بیاض شهرستان انار کار در زمینه ایجاد دهکده گردشگری آغاز شده است اظهار داشت: همچنین مرکز نوآوری با مبلغ 29 میلیارد تومان را در رفسنجان ایجاد کردیم تا ایجاد صنایع های‌تک و نانو با ارزش افزوده بیشتر با حضور نخبگان استان دنبال شود که کار بی نظیری در استان کرمان است.

توسعه اشتغالزایی با سرمایه گذاری در بخش معدن هرمزگان محقق می‌شود 

به گزارش معدن نامه ؛ ذخایر معدنی هرمزگان با ظرفیت بالا در مناطق مختلف این استان از مرکز تا شرق و غرب آن گسترده شده که در صوت برنامه ریزی و سرمایه گذاری هر چه بهتر جهت بهره برداری بهینه از آن، می تواند چرخ محرکه اقتصاد کشور در سال جهش تولید و توسعه اشتغالزایی باشد.
وجود تنوع مواد معدنی، هرمزگان را جزو مناطق شاخص معدنی در سطح کشور مطرح کرده و این استان به واسطه داشتن معادن غنی از فرصت های بسیاری برای سرمایه گذاری در این بخش برخوردار است که محقق شدن این موضوع می تواند زمینه ایجاد فرصت های خوبی در بخش های تولیدی و توسعه اشتغال در این استان شود.

فولاد اکسین در تحقق تولید داخل خوش درخشید / در صورت همراهی مسئولان پروژه فولادسازی آبان امسال شروع خواهد شد

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان، سید کریم حسینی رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان و نماینده مردم اهواز، باوی، حمیدیه، کارون، چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹ با حضور مدیرعامل، و اعضای هیئت مدیره و جمعی از مدیران داخلی فولاد اکسین از خط تولید این شرکت بازدید کرد.

تمام افراد اصل را بر رعایت حقوق همکاران و رعایت اخلاقیات بگذارند 

به گزارش معدن نامه به نقل از  روابط عمومی و امور بین الملل شرکت سنگ آهن گهرزمین ظهر امروز جلسه ای با حضور آقایان علی اکبر پوریانی مدیرعامل؛ دکتر خضری پور عضو هیئت مدیره؛ مهندس غلامحسین رحیمیان قائم مقام، سیدشجاع الدین گلسرخی مدیر مجتمع و معاونین و مدیران این مجموعه در سالن کنفرانس ساختمان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی شرکت سنگ آهن گهرزمین برگزار شد.
در ابتدای این جلسه آقای سیدشجاع الدین گلسرخی مدیر مجتمع گهرزمین عنوان کرد: انتظار داریم مجموعه گهرزمین با همکاری یکدیگر و توجه به دو اصل کیفیت و سرعت، اهداف شرکت را پیش ببرند که این امری بسیار مهم می باشد.

ذوب آهن اصفهان سمبل تولید مدرن فولاد در کشور است

به گزارش معدن نامه ؛ حجت اله میرزایی معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در غرفه ذوب آهن اصفهان و گفتگو با کارشناسان شرکت در جریان آخرین دستاوردهای شرکت قرار گرفت و گفت : ذوب آهن علاوه بر اینکه یک ارزش نوستالژیک برای فولاد کشور است سمبل تولید مدرن فولاد در مقیاس زیاد نیز می باشد . وی تولید فولاد در کشور را مرهون وجود ذوب آهن دانست و افزود : تقریبا از هفت استان در  نیروی انسانی ذوب آهن وجود دارند و این شرکت تمامی سی و یک استان کشور را از محصولات خود منتفع می کند .

حضور «مس آباد» در غرفه شرکت مس در چهارمین سمپوزیوم فولاد

به گزارش معدن نامه ؛ در این نمایشگاه «لیلا ملت دوست» سردبیر مس آباد در غرفه شرکت مس حضور پیدا  کرد و کودکان و نوجوانان نیز توانستند با کشیدن نقاشی و ساختن کاردستی ارتباطی نزدیکتر را با این مجله و دست اندرکاران آن تجربه کنند./مس پرس 

رانت ۲۴ هزار میلیاردی تولید فولاد در جیب دلالان/ روش‌های قیمت‌گذاری باید منافع مردم را تأمین کند

به گزارش معدن نامه ؛  محمدرضا علینقی؛ مدت‌هاست بازار فولاد در نتیجه تغییر مداوم روش‌های قیمت‌گذاری و شرایط عرضه محصولات فولادی دچار نوسان شده و این تغییر سلیقه‌ای روش‌ها، نارضایتی در هر دو سمت عرضه و تقاضا را به دنبال داشته است.

در آخرین اظهار نظر معاون معدنی وزارت صنعت معدن و تجارت معیار ۹۵ درصد قیمت فوب را تعیین کرده که این معیار نیز محل اختلاف کارشناسان شده است و بر اساس تجر سال ۹۷ و ۹۸ معتقدند سیاست‌های دولت در قیمت‌گذاری نتوانست منافع هیچ یک از طرفین بازار حقیقی فولاد را تامین کند.

پشت‌پرده امضای تعیین دستوری قیمت محصولات فولادی/ انجمن فولاد علیه سهامداران فولاد!

به گزارش معدن نامه ؛ در شرایطی که اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران بارها منتقد و مخالف سیاست های وزارت صمت در قیمت گذاری دستوری محصولات بودند، امروز شاهد دست به دست شدن تصویر صورتجلسه مورخ 12 مهر ماه معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در فضای مجازی هستیم که طی آن اعضای این انجمن با نظر داریوش اسماعیلی برای موافقت کرده و آن را امضا کرده اند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

امضای 35 قرارداد با هدف توسعه زیربناها توسط ایمیدرو در سال 99؛ برنامه احداث 164 کیلومتر جاده سازی

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با هدف توسعه زیربناها، 35 قرارداد همکاری با محوریت "احداث جاده و انتقال برق" در ۱۶ استان را در شمار برنامه های خود قرار داد. 

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، بر این اساس در حال حاضر 12.8 کیلومتر راه سازی و 232 کیلومتر خط انتقال برق در زیربناها در دست اقدام است.

طلای کوه دم به بهره برداری رسید

به گزارش معدن نامه ؛ در راستای سیاست های جدید شرکت مبنی بر واگذاری معادن به بخش خصوصی، با سرمایه گذاری ۳ هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی استخراج و مقدمات بهره برداری از معدن طلای کوه دم آغاز شد.

روز گذشته با انجام اولین آتشباری، استخراج سالانه ۱۰۰ هزار تن کانسنگ طلای سولفیدی با عیار حد  ppm 1.05 و ۱۰ هزار تن کانسنگ مس اکسیدی در معدن طلای کوه دم آغاز شد.

طرح احداث کارخانه تولید شمش طلا به ظرفیت حداقل ۲۰۰ کیلوگرم در سال (در فاز اول)، از برنامه های تولید و بهره برداری در معدن طلای کوه دم می باشد که ظرفیت تولید با راه اندازی فازهای بعدی افزایش خواهد یافت.

بخت شوم تولید و عرضه محصولات فولادی در بازار

به گزارش معدن نامه ؛  البته طی دو سال گذشته دو بار این روش از جمله مرداد ۹۷ مورد آزمایش قرار گرفت و پس از آن معاون معادن وقت وزارتخانه طی نامه‌ای اعلام کرد به‌منظور حذف رانت، سقف قیمتی حذف شود و خریداران طی ۵۰ روز گذشته را (در آن زمان) ملزم کرد که مابه التفاوت را به تولید کنندگان برگردانند.

تقدیر از مدیرعامل گل‌گهر به واسطه اقدامات انجام شده در حوزه مسئولیت اجتماعی و اقتصاد مقاومتی

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، در این جلسه به ارائه عملکرد معین‌های توسعه و تشریح برنامه ۳ ساله و پروژه‌های سال ۹۹ پرداخته شد.
همچنین در این جلسه، از شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به دلیل عملکرد موفق و بسیار خوب در حوزه اقتصاد مقاومتی و به عنوان معین اقتصادی برتر استان کرمان تقدیر به عمل آمد. 

صرفه جویی ۱۲ هزار میلیارد ریالی با بومی سازی تجهیزات معدنی و صنعتی در چادرملو

به گزارش معدن نامه ؛ ساخت ۲۹ هزار و ۳۰۰  قلم انواع قطعات صنعتی ، رییس کمیته بومی سازی شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو با بیان اين خبر افزود : بهره وري جز لاينفک بخش توليد وکار در هر واحد تولیدی و صنعتی است . یکی از شاخص های بهره وری برخورداری از توان و تخصص و نوآوری های کارشناسان و متخصصان داخلی برای طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات مورد نیاز است . از این رو  

غرفه شرکت مس در چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی فولاد ایران

به گزارش معدن نامه ؛ در چهارمین دوره نمایشگاه بین المللی فولاد ایران (سمپوزیوم فولاد) کیارش مهرانی، معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران، بهروز رحمتی، معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس،  مهدی اهرابی، معاون هماهنگی شرکت، سعد عبدی، مدیر برنامه ریزی و نظارت شرکت  مس و جمعی دیگر از مدیران و کارشناسان این شرکت حضور داشتند./مس پرس 

رشد تولید در زنجیره فولاد در نیمه نخست 99؛ گندله پیشتاز شد

تولید شمش فولادی شرکت های بزرگ تا پایان شهریور از 11.2 میلیون تن فراتر رفت 

تولید زنجیره فولاد در نیمه نخست امسال با رشد همراه شد. در این مدت  گندله سنگ آهن با رشد 9درصدی در صدر افزایش تولید زنجیره فولاد قرار گرفت.

رشد 37 درصدی وصول حقوق دولتی معادن در استان مرکزی در شش ماهه ابتدایی سال 99

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان مرکزی گفت: در شش ماهه ابتدایی سال جاری 486 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن وصول و به خزانه واریز شده است.

سید کمال فدایی فروتن در حاشیه هفتمین جلسه شورای معادن استان مرکزی در محلات با اعلام این خبر گفت: هفتمین جلسه شورای معادن استان مرکزی به ریاست استاندار مرکزی و با حضور کلیه اعضا در فرمانداری محلات تشکیل و مسائل و مشکلات معادن استان مرکزی بررسی و ارائه طریق شد .

انجام تعهدات ارزی و کمک به رشد و توسعه صادرات غیرنفتی توسط فولاد هرمزگان قابل تقدير است

آیین تقدیر از صادرکنندگان عرصه بازگشت ارز به کشور با حضور ۵۰ صادر کننده برگزار و از فرزاد ارزاني مدیرعامل فولاد هرمزگان تقدیر شد.

در این مراسم رییس کل بانک بانک مرکزی ایران از مدیرعامل فولاد هرمزگان  به دلیل انجام تعهدات ارزی و کمک به رشد و توسعه صادرات غیرنفتی در کشور که امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، همچنین به جهت حفظ ارزش پول ملی و ثبات بازار ارز تقدیر و تشکر کرد.

افزایش مصرف 19 درصدی «شمش» و 16 درصدی «محصولات فولادی» در کشور

میزان مصرف شمش و محصولات فولادی در کشور طی 5 ماهه نخست امسال، به ترتیب 19 و 16 درصد افزایش یافت.

 براساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، از ابتدای فروردین تا پایان مرداد، 9 میلیون و 607 هز ار تن شمش (بیلت، بلوم و اسلب) مصرف شد. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، 8 میلیون و 90 هزار تن بود.
همچنین میزان مصرف محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ناودانی، نبشی، انواع ورق و غیره) در کشور طی 5 ماهه نخست امسال، 8 میلیون و 388 هزار تن بود. میزان مصرف این محصولات در کشور طی مدت مشابه سال گذشته، 7 میلیون و 226 هزار تن بود.

تشریح اقدامات «فخاس» برای مبارزه با کرونا

به گزارش معدن نامه؛  فریدون صبوریان گفت: یکی از مباحثی که شرکت‌های بزرگ حوزه صنایع معدنی و فلزی با جدیت دنبال می‌کنند، مسئولیت‌های اجتماعی است. در این خصوص شرکت مجتمع فولاد خراسان به ویژه در ۶ ماه اخیر که شیوع ویروس کرونا در کشور ما شدت گرفت، بیش از گذشته مشهود بود و به این سمت سوق پیدا کرد.

کلنگ پروژه خط تولید آهن اسفنجی جهان فولاد سیرجان با مشارکت ملی مس و گل گهر به زمین خورد

به گزارش معدن نامه ؛ کلنگ پروژه خط تولید 1.7 میلیون تنی آهن اسفنجی و پروژه 1.2 میلیون تنی ذوب و تولید شمش کارخانه جهان فولاد سیرجان با مشارکت ملی مس و گل گهر و با حضور محمد جواد فدایی استاندار کرمان، شهباز حسن‌پور نماینده سیرجان در خانه ملت و دکتر اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس، مهندس جمشید ملارحمان مدیرعامل گل گهر و جمعی از مقامات عالی‌رتبه استانی و مدیران مجتمع مس سرچشمه و گل گهر به زمین خورد.
به گزارش مس پرس پروژه آهن اسفنجی و پروژه ذوب و تولید شمش دو پروژه ای مهمی است که از سوی ملی مس و گل‌گهر و با هدف جهش تولید در منطقه سیرجان اجرا خواهد شد./مس پرس 

بررسی گذشته، راهکار آینده

به گزارش معدن نامه ؛ شاید در ابتدای رقابت‌ها کمتر کارشناس و فوتبال دوستی، بَخت فولادی‌ها را تا این اندازه بلند متصور می‌شد اما فولادمردان دیار کارون با برنامه‌ریزی و تلاش نشان دادند این تیم اصالتی جنگنده دارد و به کمتر از سهمیه قانع نیست. این مجموعه اما یک فصل فوتبالی سخت در پیش روی خود دارد چراکه انتظار هواداران از فولاد هم چند پله صعود کرده است. در ادامه علاوه بر مروری بر عملکرد این تیم در لیگ نوزدهم به لازمه هایی برای تداوم موفقیت های آن اشاره می‌کنیم.

 

*خط و نشان شاگردان نکونام برای مدعیان

کسب رتبه دوم مسابقات هوا فضای کنگره بین المللی IFAC_2020

به گزارش معدن نامه؛ حسین صفایی پور دانشجوی دکترای کنترل در خصوص راهیابی این مقاله به گنکره اظهار داشت: فدراسیون بین‌المللی کنترل اتوماتیک(IFAC)  در کنگره‌ای که هر ساله برگزار می‌کند، راهکارهای شناسایی خطاهای اوسیلاتوری در کنترل پرواز ناوگان هوایی این شرکت را بررسی و مقالات معتبر در این زمینه را به چاپ می‌رساند.

واحد نت کولرشاپ در شرایط کرونایی یک لحظه متوقف نشد

به گزارش معدن نامه ؛ سیستم‌های تهویه و تبرید در گرمای طاقت فرسای خوزستان، نقش اساسی را در تحمل این امر ایفا می‌کنند و در هوای گرم و مرطوب تابستان‌، لذت بخش‌ترین لحظه، برخورد هوای سرد کولر بر صورت‌های خیس از عرق است. در جای جای شرکت فولاد خوزستان سیستم‌های تهویه و تبرد به شکل منظم و سازماندهی شده‌ای در حال کار و خدمت به کارکنان هستند. در همین باب صحبتی با سیدمحمد موسوی بیدلی مسئول نت کولرشاپ داشتیم که در ادامه می‌خوانید.

ارگونومی چیست؟

به گزارش معدن نامه ؛ محترم بوستانی کارشناس HSE: در جهان کنونی و در سرآغاز سده بیست و یکم میلادی، علوم، بخش عمده‌ای از مشکلات افراد را در سیستم‌های کاری گوناگون را حل و فصل کرده است. در این راستا، علوم و فنونی وجود دارند که از زوایای مختلف سلامت و بهداشت انسان‌ها و نیز کارآیی آنها را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند. یکی از این علوم، ارگونومی یا همان مهندسی فاکتورهای انسانی است.

تامین موجودی، زیرساخت نخست تولید پایدار

به گزارش معدن نامه ؛ مبحث کنترل موجودی انبارها و ارزیابی دقیق و بهینه ذخیره مواد اولیه، تجهیزات و قطعات یدکی استراتژیک در امر تولید یکی از موضوعات اصلی علوم مدیریت صنایع به شمار می‌رود و به مدل‌های کنترل موجودی اختصاص می‌یابد. بسته به شرایط اقتصادی کشور، اجرای مدل خاصی از کنترل موجودی مد نظر قرار می‌گیرد.

حضور فولاد خراسان در همایش سالانه فولاد سازان

بیست و دومین همایش و نمایشگاه فولاد پس از هفت ماه تاخیر به دلیل ویروس کرونا آغاز به کار کرد.
این همایش با حضور دکتر خداداد غریب پور معاون وزیر صمت ورئیس هیات عامل ایمیدرو و جمعی از محققان، استادان، مدیران و کارشناسان فولاد و مشارکت مجتمع فولاد خراسان در روز دوشنبه 14 مهر ماه 1399 در محل دائمی همایش های بین المللی کیش برگزار شد.

انجام 300 هزار کیلومتر مربع اکتشافات معدنی در نیمه اول 99/ اجرای پروژه اکتشافات ژئوفیزیک هوایی با مشارکت بخش خصوصی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پروژه‌های شناسایی و پیجویی اکتشافی سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در شش ماهه اول سال جهش تولید منجر به جهش اکتشافی در محدوده‌ای بالغ بر 300 هزار کیلومتر مربع خواهد شد که این عدد به میزان 2 برابر هدفگذاری پیش‌بینی شده سال 99، یعنی 150 هزارکیلومتر مربع است.

قدردانی از زحمات مدیرعامل شرکت مس در اجرای پر قدرت برنامه‌های مسئولیت اجتماعی

به گزارش معدن نامه ؛  صبح امروز، در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید که با حضور دکتر محمدجواد فدایی استاندار کرمان،‌ فتاح رییس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، مهندس جمشید ملارحمان مدیرعامل شرکت گل گهر، مهندس علی اصغر پورمند مدیرعامل میدکو، مهندس علی اکبر پوریانی مدیرعامل شرکت سنگ آهن گهر زمین و مهندس مجید ضیایی مدیرعامل صنایع مس شهیدباهنر و مهندس علی عباسلو مدیرعامل جهان فولاد سیرجان در محل استانداری کرمان برگزار شد از زحمات دکتر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس در اجرای پر قدرت برنامه‌های مسئولیت اجتماعی تقدیر شد./مس پرس

مدیر مجتمع طلای موته خبر داد: تولید شمش طلا در سطح استانداردهای جهانی/ تحقق ۵۸ درصدی برنامه تولید در ۶ ماهه ۹۹

به گزارش معدن نامه ؛علیرضا طالاری؛ مدیر مجتمع طلای موته با بیان اینکه در ۶ ماه نخست سال جاری ۱۶درصد از برنامه تولید در نظر گرفته ‌شده جلوتر هستیم، گفت: در مدت یادشده ۱۶۲ کیلو طلا در این مجتمع تولید شد. این در حالی است که طبق برنامه باید ۱۴۰ کیلو تولید صورت می‌گرفت.

وی در ادامه افزود: مجتمع طلای موته در ۶ ماهه نخست سال جاری ۵۸ درصد برنامه تولید موردنظر برای سال جاری را انجام داده است.

توسعه معدن و صنایع معدنی استان فارس با راهبردهای چندگانه ایمیدرو

با شروع فعالیتم در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، توسعه معدن و صنایع معدنی را با سه راهبرد اصلی افزایش عملیات اکتشاف، توسعه زیربناها و راه اندازی معادن کوچک مقیاس در شمار برنامه ها قرار دادیم. توسعه اکتشافات تا 650 هزار کیلومتر مربع، افزایش بودجه زیربناها و احیا معادن کوچک در 31 استان گواه این مدعا است که همچنان بر ادامه این استراژی ها مصمم هستیم. بر این اساس در ابتدا پایش امور معدنی استان ها در صدر برنامه های ایمیدرو قرار گرفت و اکنون نقاط مختلف کشور با رویکرد "رونق تولید و محرومیت زدایی" زیر چتر حمایتی ایمیدرو قرار گرفته است.

رکوردهای بینظیر تولید و فروش شرکت مس در نیمه اول امسال

به گزارش معدن نامه ؛ مدیرعامل شرکت مس همچنین ادامه داد: رکورد تولید آند از کارخانجات ذوب مس سرچشمه و مس خاتون‌آباد در نیمه اول سال 99 برابر با 179.535 تن بالاترین تولید آند عمر شرکت در مقایسه با شش‌ماهه ‌های سالیان گذشته و در مقایسه با برنامه 159،681 تنی بیش از 12 درصد رشد داشته است.

استاندار یزد از معدن مس سونگون بازدید کرد

به گزارش معدن نامه ؛ در جریان این سفر که سید مسعود عظیمی معاون اقتصادی استانداری یزد، محمدرضا علمداری رییس سازمان صمت، نیره پورملایی مدیرکل سازمان محیط زیست، محمدمهدی جوادیان‌زاده مدیرکل آب منطقه‌ای استان یزد، حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط‌عمومی، بهروز رحمتی معاون توسعه و اکتشافات، علی بیات‌ماکو مدیر مجتمع مس سونگون و جمعی از مقامات عالی‌رتبه استان یزد و مسئولان و مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران حضور داشتند  از مجتمع مس سونگون و طرح‌های توسعه آن بازدید به عمل آمد.

برای تامین مواد اولیه خود بلاتکلیف هستیم/ مصوبه وزارت صمت به شرکت‌ها ابلاغ نشده است

به گزارش معدن نامه ؛ محمدجعفر صالحی با بیان این مطلب در ادامه افزود: مصوبه یک‌میلیون و 750هزارتنی که 22 مرداد به تصویب هیات دولت رسیده اما متاسفانه تا به اکنون ابلاغ نشده است و ما همچنان در این زمینه بلاتکلیف هستیم.

وی ادامه داد: تنها یک محموله 100هزارتنی از چاه گز و 50هزارتن نیز از محل مصوبه برای تامین مواد اولیه ذوب آهن اصفهان دریافت کردیم؛ اما تا زمانی که مصوبه یادشده به شرکت تهیه‌وتولید مواد معدنی ایران و مجتمع سنگان برای تامین مواد اولیه ذوب آهن ابلاغ نشود، اقدامی نمی‌تواند صورت پذیرد.

تابستان داغ فروش فولاد خراسان

به گزارش معدن نامه ؛ «فخاس» درحالی در ۶ ماه نخست سال، این رشد چشمگیر را به ثبت رسانده که فروش سه ماه تابستان این مجتمع رقم ۱۷۶۳ میلیاردتومان را نشان می‌دهد. رقمی که در قیاس با فروش بیش از ۱۲۰۹ میلیارد تومانی تابستان پارسال، حاکی از میانگین رشد قابل‌توجه ۴۵ درصدی است. عملکرد فروش این نماد موفق بورسی در ماه شهریور نیز به روال ماه‌های پیش از آن به روند مستمر رشد خود ادامه داده وبا ۴۵ درصد رشد وثبت فروش ۶۳۶ میلیارد تومانی، مبلغ قابل‌توجه بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان فروش نسبت به ماه مشابه پارسال را نشان می‌دهد.

فولادمبارکه 100درصد تعهدات ارزی خود را انجام داده است

به گزارش معدن نامه ؛ طهمورث جوانبخت  با بیان این مطلب در ادامه افزود: آیین تقدیر از صادرکنندگانی که ارز صادراتی خود را به کشور بازگرداندند شب گذشته با حضور 50 صادرکننده نمونه کشور برگزار شد و از شرکت‌های فعال در زنجیره فولاد همچون فولادمبارکه، فولاد هرمزگان، ذوب آهن اصفهان، فولاد خراسان، فولاد کاوه جنوب کیش و... که در جهت حفظ تولید، اشتغال و استمرار صادرات غیرنفتی گام برداشته اند و در کنار آن تعهدات ارزی خود را به جا آورده اند، تقدیر به عمل آمد.

رکوردهای بینظیر تولید و فروش شرکت مس در نیمه اول امسال

دکتر «اردشیر سعدمحمدی» با بیان این‌که در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری حفظه‌الله، غیورمردان شرکت ملی صنایع مس ایران در نیمه اول و شهریور سال جاری رکوردهای بینظیری در عرصه جهاد صنعتی از خود به‌جای گذاشتند، گفت: تولید 140.000 تن کاتد در شش‌ماهه اول سال 99 بینظیرترین رکورد تولید شش‌ماهه عمر شرکت مس است که در مقابل رقم 130.015 تن برنامه ابلاغی بیش از 8 درصد بالاتر محقق شده است.

گسترش مراکز آموزش نیروی ماهر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای مطابق با رشد و استقرار صنایع در منطقه ویژه لامرد و براساس نیازهای آموزشی، مراکز آموزش و تربیت نیروی ماهر را در این کانون صنعتی گسترش می دهد. 

رتبه سوم مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی کشور؛ ارتقای دو پله ای جایگاه مرکز

جایگاه مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ایران، دو پله ارتقا یافت و به رتبه سوم رسید. 

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، مجید وفایی فرد مدیر مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با خبر فوق تصریح کرد: به دنبال ارایه نتایج ششمین دوره ارزیابی و رتبه بندی آزمایشگاه های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی توسط معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، این مرکز توانست رتبه سوم را در بین 327 آزمایشگاه کشور به دست آورد.

استاندار یزد از معدن مس سونگون بازدید کرد

صبح امروز دکتر محمدعلی طالبی استاندار یزد به همراه دکتر اردشیر مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از معدن مس سونگون و طرح‌های توسعه آن بازدید کردند.

رشد تولید فولاد فراتر از متوسط جهانی

بررسی کارنامه تولید فولاد ایران از مرداد ۱۳۹۲ تا پایان مرداد ماه ۹۹ همواره روند رو به جلو را نشان می‌دهد و این بگونه‌ای است که در سال‌های اخیر رشد تولید در این بخش به گواهی انجمن جهانی فولاد، فراتر از متوسط جهان به ثبت رسیده است.

به گزارش معدن نامه به نقل از ایرنا، «حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری نهم مهر ماه جاری در نشست هیات وزیران با اشاره به آمار ۵ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل اظهارداشت: باوجود شیوع بیماری کرونا، این آمار نشان دهنده رشد قابل ملاحظه بخش‌های صنعتی کشور از جمله فولاد، پتروشیمی، لوازم خانگی و خودرو است.»

اتمام پی جویی پهنه اکتشافی استان کهگیلویه و بویر احمد تا پایان آذر

مجری طرح های اکتشافی و معدنی استان های کهگیلویه و بویر احمد و فارس از اتمام فاز پی جویی پهنه اکتشافی استان کهگیلویه و بویراحمد تا پایان آذر خبر داد.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، اباذر رحیمی گفت: در راستای شناسایی و پی جویی انواع مواد معدنی در استان کهگیلویه و بویر احمد، 2 قرارداد پروژه پتانسیل یابی استان در قالب یک پهنه اکتشافی به مساحت ۷۰۱۷ کیلومتر مربع منعقد شد که کل سطح استان را در بر گرفته است.

"اپال" با درج نماد آماده عرضه اولیه ۲.۶ میلیارد سهمی شد/ حضور معاون اسبق وزیر

 شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس از زیرمجموعه های غیر مستقیم بانک پارسیان با پذیرش و درج نماد در صف عرضه اولیه و ورود به بازار سهام قرار گرفت.

این شرکت با سرمایه دو هزار میلیارد تومانی و نماد "اُپال" و با پلاک 575 در فهرست نرخ‌های بازار دوم معاملات بورس و در بخش استخراج کانه­ های فلزی، گروه و طبقه استخراج کانه‌های فلزی آهنی درج شده تا با عرضه اولیه 2.6 میلیارد سهم معادل 13 درصد در جمع شرکت های بورسی قرار گیرد.

احیا، فعال سازی و توسعه ۵۸ معدن از ابتدای سال 99 تاکنون/انجام اقدامات کلینیکی برای 150 معدن

از ابتدای سال 99 تا هشتم مهرماه ۵۸ معدن احیاء، فعال سازی و توسعه داده شده‌اند. در همین حال از ابتدای امسال تا ۸ مهرماه 660 معدن در راستای طرح احیاء ، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس شناسایی و اولویت بندی شده است.

به گزارش معدن نامه از روابط عمومی ایمیدرو، در مدت مورد بررسی همچنین بر روی ۱۵۰ معدن اقدامات کلینیکی انجام شد و راه حل های مختلفی برای احیای آن ها ارائه شد. در این مدت اقدامات لازم برای احداث ۱۲ واحد فرآوری نیز به انجام رسید.

از سوی دیگر پایش ۲۲ معدن از ۱۴۶ معدن احیا شده سال ۱۳۹۸ از دیگر اقدامات در این بازه زمانی بوده است.

تقدیر بانک مرکزی ایران از نقش شرکت فولاد خوزستان در استمرار صادرات غیر نفتی و بازگشت منابع ارزی به کشور

 

شرکت فولاد خوزستان از سوی بانک مرکزی با توجه به عملکرد مثبت در حفظ تولید، اشتغال، صادرات غیرنفتی و بازگشت منابع ارزی حاصل از صادرات به چرخه ی رسمی اقتصادی کشور مورد تقدیر قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار روابط‌ عمومی، آیین تقدیر از «صادرکنندگان عرصه بازگشت ارز به کشور» با حضور عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی در تهران برگزار شد.

 

تقدیر بانک مرکزی از نقش ذوب آهن اصفهان در صادرات غیر نفتی و بازگشت منابع ارزی

دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جهموری اسلامی ایران با اهداء لوح سپاس به مهندس منصور یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان ، از نقش این شرکت در صادرات غیر نفتی ، ایجاد درآمدهای ارزی جهت تامین نیازهای وارداتی ، حفظ تولید ، اشتغال ، استمرار صادرات غیر نفتی و بازگشت منابع ارزی حاصل از صادرات به چرخه رسمی اقتصادی کشور تشکر و قدردانی نمود. متن این لوح سپاس بدین شرح است :  

جناب آقای مهندس یزدی زاده

مدیرعامل محترم شرکت ذوب آهن اصفهان

«ذوب» از فرابورس به بورس منتقل می‌شود

مدیر عامل ذوب آهن اصفهان شرایط برای ارتقا سهام «ذوب» از بازار فرابورس به بازار بورس نیز در سال آینده فراهم می‌شود و بی‌شک با تحقق این موضوع حمایت از سهام شرکت ذوب آهن اصفهان نیز با عنایت به تاثیر سهم بر شاخص کل افزایش می‌یابد.

منصور یزدی‌زاده درباره وضع درآمد فروش این شرکت گفت: طبق گزارش‌های ارسالی در سامانه کدال شرکت ذوب آهن اصفهان در ۶ ماه نخست امسال از محل فروش ۷۵ هزار و ۶۵۸ میلیارد ریال درآمد به دست آورد که با این روند مناسب، نماد «ذوب» بی‌شک امسال از زیان انباشته خارج و موفق به توزیع سود می‌شود.

افزایش13 میلیون تنی ذخیره مواد معدنی در خراسان جنوبی

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از افزایش 13 میلیون و 104 هزار تنی ذخیره قطعی مواد معدنی استان در نیمه نخست سالجاری خبر داد.

حجت ایمان طلب گفت : 14 فقره پروانه بهره برداری معدنی با سرمایه گذاری 135 میلیارد و 630 میلیون ریال در 6 ماهه ابتدای امسال در خراسان جنوبی صادر شده است.

ایمان طلب با بیان اینکه مجموع استخراج سالانه این تعداد پروانه 254 هزار و 490 تن است افزود: این پروانه ها برای استخراج مواد معدنی سنگ آهن، مس، کلسیت، سنگ لاشه، بنتونیت، باریت، خاک صنعتی، مرمریت و انواع سنگ های تزئینی صادر شده است.

ایجاد صندوق‌ بازارگردانی در دو شرکت مهم معدنی

رئیس هیات‌عامل ایمیدرو با بیان اینکه ارزش سهام شرکتهای معدنی و صنایع معدنی در بازار سهام ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: صندوق بازارگردانی در دو شرکت گل‌گهر و چادرملو تشکیل می‌شود.

خداداد غریب‌پور درباره کمیته پیگیری صندوق بازارگردانی شرکت های معدنی و صنایع معدنی، اظهار داشت: این کمیته از نمایندگان ایمیدرو، بورس و شرکت‌های بزرگ تشکیل شده است که در حال رصد بازار هستند و متناسب با وضعیت بازار، صندوق‌های بازارگردان شرکت‌های بزرگ، بازار را مدیریت می‌کنند.

رئیس هیات‌عامل ایمیدرو افزود: هفته‌ای که این کمیته تشکیل شد، بورس پس از یک ریزش، احیا شد و پس از یک ریزش مجدد، بازگشت.

95درصد در شهریور و 50درصد در نیمه نخست 99

ارزش فروش محصولات 74 شرکت زنجیره معدن و صنایع معدنی در بورس ایران،‌ طی ماه شهریور 1399 با جهش 95درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل (98) همراه شد. همچنین فروش این تعداد شرکت در نیمه نخست امسال، رشد بیش از 50درصدی را تجربه کرد. 

برای نجات تولید باید تقاضاهای کاذب از بازار فولاد خارج شود

به گزارش معدن نامه؛ سعید رشیدی اظهار داشت: مشکل کمبود مواد اولیه باعث شده هیچ‌گاه در سالیان گذشته، میزان تولید واقعی شرکت فولاد تاراز     از    ۵۵ درصد ظرفیت تولید این شرکت تجاوز نکند. برای اینکه تولیدکنندگان محصولات فولادی بتوانند مواد اولیۀ موردنیاز خود را تأمین کنند و جهش تولید را رقم بزنند، تقاضاهای کاذب باید از بازار فولاد خارج شود و با حذف واسطه‌ها، مواد اولیه مستقیما به تولیدکنندگان برسد.

کسری بودجه ۶ ماهه را از محل واگذاری‌ها و فروش اوراق جبران کردیم!

به گزارش معدن نامه؛ فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه وزارت اقتصاد چه اقداماتی انجام داده است برای اینکه دولت برای جبران کسری بودجه مجبور به انتشار اوراق بدهی نشود، گفت: پیش‌بینی می‌شد که در سال جاری درآمد و منابع بودجه دولت در برخی از حوزه‌ها مثل نفت تحقق نیابد، بنابراین سوال اینجاست که در ۶ ماه گذشته چگونه دولت توانسته است که این کسری تحقق منابع بودجه را جبران کند، ضمن اینکه بخش خصوصی هم نگران بود که این امر منتهی به فشار مالیاتی نشود و برخی از صاحب‌نظران نیز نگران بودند که این موضوع منتهی به استقراض از بانک مرکزی نشود.

جهش تولید 2 میلیون تنی کنسانتره در شرکت مس

به گزارش معدن نامه؛ معاون توسعه و اکتشافات شرکت مس با اشاره به تصویب سند چشم‌انداز توسعه شرکت ملی صنایع مس ایران گفت:‌ براساس این سند که در مجمع عمومی عادی اخیر شرکت به تصویب سهامداران محترم رسید و با هدف‌گذاری تولید 550 هزار تنی مس کاتدی که در این سند در نظر گرفته شده، یک توسعه پایدار و متوازن برای اجرای طرح‌های توسعه شرکت بازتعریف شده است تا در چشم‌انداز 1410 به آن دست پیدا کنیم. با اجرای این طرح‌ها  هم در حوزه مس حاصل از کنسانتره (مس محتوی) و هم برای تولید مس کاتد افزایش ظرفیت قابل توجه رخ خواهد داد.

تعویض لارج‌بیرینگ‌ها و تنظیم سازۀ اصلی دستگاه بریج‌ریکلایمر شمارۀ یک

به گزارش معدن نامه ؛ حمید بزاز، رئیس واحدهای مواد خام ناحیۀ آهن‌سازی، با بیان اینکه این کارِ بسیار حساس در بازۀ زمانی 16 تا 27 شهریورماه انجام شد، افزود: یکی از مهم‌ترین وظایف واحد مواد خام، ذخیره‌سازی کنسانترۀ ورودی به فولاد مبارکه و تأمین مواد اولیۀ موردنیاز واحد گندله‌سازی است.

طراحی و ساخت رول‌تانگِ حمل غلتک در مجتمع فولاد سبا

به گزارش معدن نامه ؛ عبدالله جهانگیری، کارشناس تولید نورد گرم مجتمع فولاد سبا، ضمن تأیید این خبر گفت: با توجه به موقعیت قرارگیری کارگاه غلتک و نورد در  مجتمع فولاد سبا و فاصلۀ بین دو کارگاه و اختلاف سطح آن‌ها یکی از فرایندهای زمان‌بر که همواره باعث بروز مشکلات کمّی و کیفی در تولید و همچنین  تحلیل قوای نیروی انسانی  در این فرایند می‌شد، انتقال غلتک به نورد مجتمع فولاد  سبا بود.

دستیابی به رکورد توقف ۶ثانیه‌ای در حمل سربارۀ کوره‌های قوس الکتریکی

به گزارش معدن نامه ؛ رئیس واحد حمل و فرآوری ســـربارۀ فولاد مبارکه با تأکید بر اینکه کاهش حداکثری توقفات در همۀ بخش‌های خطوط تولید و پشتیبانی، به‌ویژه در واحد حمل سرباره، نقش مؤثری در کسب رکوردهای اخیر داشته است، تصریح کرد: با دست‌یابی به این رکورد ارزشمند در نیمۀ نخست سال جهش تولید، درمجموع 20 هزار و 510 ذوب محقق شد.

فولاد مبارکه می تواند التهاب بازار فولاد را ساماندهی کند

به گزارش معدن نامه ؛ حمیدرضا عظیمیان در این نشست که معاون فروش و بازاریابی فولاد مبارکه نیز در آن حضور داشت، با بیان اینکه بر اساس قانون جاری در کشور، مدیریت توزیع و قیمت گذاری بر عهدۀ فولاد مبارکه نیست، تصریح کرد: تنها مسئولیتی که بر عهدۀ بزرگ‌ترین فولادساز کشور قرار گرفته، تولید است.

 وی در ادامه افزود: اکنون شاهدیم که به‌دلیل دخالت‌های برخی نهادها و دستگاه‌های ذی ربط در بازار فولاد، شرایط نامساعد شده است.

دنبال صادرات محصولات نهایی فولاد و جلوگیری از خام فروشی هستیم/تکمیل ظرفیت‌های خالی با استفاده از توان شرکتهای بزرگ در دستور کار است

وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه ذوب آهن پاسارگاد در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد: به دنبال صادرات محصولات نهایی فولاد و جلوگیری از خام فروشی هستیم. 

علیرضا رزم حسینی با اعلام این مطلب، افزود: یکی از برنامه‌ها و اولویت‌های راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت تکمیل زنجیره‌های صنعتی از جمله فولاد در کشور می باشد که خوشبختانه در بعضی از استان‌ها زنجیره تکمیل شده است.

اجرای عملیاتی پروژه «ال سی» به زودی در فولاد «نی‌ریز»

رئیس هیئت عامل ایمیدرو برنامه‌های توسعه‌ای این سازمان را برای فولاد نی‌ریز و شهرستان‌های مجاور آن تشریح کرد.

به گزارش بورس امروز، خداداد غریب پور در جریان سفر وزیر صمت به استان فارس  به همراه با فرماندار و نماینده مردم این منطقه در مجلس با حضور در کارخانه فولاد نی‌ریز، اعلام کرد: ال سی بخش فولادسازی فعال شده و به زودی عملیات اجرایی آن پروژه شروع خواهد شد.

به گفته وی، ۱۰۰ میلیون یورو نیز برای طرح گندله‌سازی ۲.۵ میلیون تنی نی‌ریز تامین شده و به زودی شاهد آغاز عملیات اجرایی این طرح خواهیم شد.

پروژه کارخانه آهک و کنسانتره آهن

ایوانهو ماینز در جستجوی توسعه معدنکاری مس در کنگو

به گزارش معدن نامه ؛ مجتمع مس سرچشمه این شرکت در این مطالعه نتایج چندین مطالعه برای اکتشافات و گزینه های مفصل مورد نظر برای تسریع برنامه های توسعه در این پروژه را اعلام خواهد کرد. ایوانهو یک مطالعه امکان سنجی قطعی برای توسعه معدن شش میلیون تنی در سال کاکولا، و همچنین یک مطالعه امکان سنجی، شامل استخراج 1.6 میلیون تن در سال از معدن مجاور کانسوکو برای بهره برداری کامل از یک کارخانه توسعه یافته با ظرفیت 7.6 میلیون تن در سال در کاکولا را منتشر خواهد نمود.

تمدید اعتبار گواهینامه های سیستم های مدیریتی استاندارد  ذوب آهن اصفهان

به گزارش معدن نامه ؛ میزی خارجی سیستم های مدیریتی استاندارد کیفیت ( مطابق ISO 9001:2015 ) ، ایمنی و بهداشت شغلی  ( مطابق ISO 45001:2018  ) ، محیط زیست ( مطابق ISO 14001:2015 ) و آموزش ( مطابق  ISO 10015:1999 ) در ذوب آهن اصفهان توسط تیم ممیزی موسسه SGS طی روزهای 5 الی 9 مهر ماه  جاری انجام شد و با توجه به عدم ثبت  هیچ گونه عدم انطباق عمده در مشاهدات و مستندات بررسی شده توسط ممیزان ، اعتبار گواهینامه های کیفیت ، محیط زیست و آموزش تمدید و گواهینامه سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی مطابق با استاندارد جدید ISO 45001 ( که جایگزین استاندارد OHSAS 18001 شده است ) صادر گردید .

ذوب آهن اصفهان  در سال جاری از زیان انباشته خارج می شود

به گزارش معدن نامه ؛ منصور یزدی زاده مدیر عامل ذوب آهن اصفهان در مورد آخرین وضعیت فروش این شرکت گفت: در ۶ ماهه ابتدای سال ۹۹ نسبت به سال گذشته ، طبق گزارشات ارسالی در سامانه کدال، این شرکت موفق به تحقق ۷۵ هزار و ۶۵۸ میلیارد ریال درآمد فروش شده است که با این روند مناسب «ذوب» قطعا در سال جاری از زیان انباشته خارج و موفق به توزیع سود در سال جاری خواهد شد.
وی گفت: در این صورت شرایط شرکت جهت ارتقا از بازار فرابورس به بازار بورس نیز در سال آتی فراهم خواهد شد و به طور قطع با تحقق این موضوع حمایت از سهام این شرکت نیز با عنایت به تاثیر سهم بر شاخص کل افزایش خواهد یافت.

شکستن رکورد تولید کنسانتره مس در مجتمع مس سونگون در شهریورماه

به گزارش معدن نامه ؛ مدیرعامل شرکت مس با اشاره به این‌که این رکورد نسبت به رکورد قبلی (30.423 تن در خرداد 97) 4 درصد رشد نشان می‌دهد، افزود: مقدار بازیابی کارخانجات نیز در سال جاری به بالای 90 درصد رسیده که از ابتدای راه‌اندازی کارخانجات تغلیظ سونگون رکوردی تاریخی محسوب می‌شود.

دکتر سعدمحمدی ادامه داد: همچنین با وجود رشد تولید، مصرف حامل‌های انرژی آب و برق با روندی معکوس در شهریورماه همراه بوده، به‌طوری‌که به‌ازای هر تن خوراک ورودی کارخانه‌ها، میزان آب خام 27 درصد و برق 15 درصد نسبت به برنامه کاهش مصرف داشته است.

همکاری مشترک فولاد خوزستان، پژوهشکده نفت و جهاد دانشگاهی تهران

به گزارش معدن نامه ؛ جلسه یادشده روز دوشنبه ۷ مهرماه ۱۳۹۹ با حضور گروهی متشکل از محققان پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران به ریاست زهرا شهیدیان به همراهی آقایان جمال کاکه‌مند و ابوالفضل حاجیلو و گروه فنی فولاد خوزستان به ریاست ابراهیم دادرس مدیر تحقیقات تکنولوژی و بهینه‌سازی با همراهی کبری محمد خانی، کامران طاهر، اسعد کیخسروی، کاظم بختیاری و محمد فغفوری در دفتر مدیر تحقیقات تکنولوژی و بهینه سازی برگزار شد.

بیش از 70 درصد از محصولات فولاد اکسین در صنایع خوزستان مصرف می شود

عصر روز چهارشنبه مهندس امین ابراهیمی به همراه دکتر یارعلی زاده و دکتر سلمان پور اعضای هیأت مدیره شرکت فولاد اکسین خوزستان ضمن جلسه با مسئولان و مدیران شرکت لوله سازی ماهشهر از خط تولید این شرکت بازدید نمودند.

«مس‌آباد» را پس از این در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

«حیدر ضیغمی» با اشاره به این‌که مجله کودک‌ونوجوان «مس‌آباد» ضمیمه دوماهنامه «عصر مس»، رسانه مکتوب صنعت مس ایران است، گفت: پس از این، فرزندان کودک‌ونوجوان کارکنان و بازنشستگان شرکت ملی صنایع مس ایران و همه علاقه‌مندان حوزه کودک‌ونوجوان می‌توانند در شبکه‌های اجتماعی نیز مس‌آباد را دنبال کنند.

جنوب شرق آسیا، بیشترین خریدار شمش فولاد ایران

حجم صادرات شمش فولادی ایران در پنج ماهه ابتدایی امسال به وزن دو میلیون و ۲۱۲ هزار تن و ارزش ۷۶۷ میلیون دلار رسید که بیش از ۸۶ درصد ارزش صادرات این دوره به مقصد کشورهای جنوب شرقی آسیا بوده است.

برپایه آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران، بیشترین میزان جذب شمش فولادی در دوره مورد بررسی مربوط به چین با رقم ۳۵۸ میلیون دلار ثبت شد.

آمارهای مورد بررسی نشان می دهد پنج ماهه نخست امسال بالغ بر پنج میلیون تن اقلام معدنی - فلزی به ارزش یک میلیارد و ۸۰۲ میلیون دلار صادر شد.

نعیمی: با هدف حمایت از دارایی سهامداران؛ صندوق بازارگردانی معدن و صنایع معدنی تقویت می شود

قائم مقام ایمیدرو از اهتمام شرکت ها در تشکیل صندوق بازارگردانی معدن و صنایع معدنی خبر داد و گفت: شرکت های معدنی به منظور حمایت از دارایی سهامداران، اقدام به تقویت صندوق بازارگردانی کنند.